Soňa Horňáková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soňa Horňáková
Základné informácie
Popis umelca slovenská folkrocková speváčka, gitaristka a skladateľka
Narodenie 14. júl 1959 (60 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie 1978-súčasnosť
Žáner folk, folk rock, pop
Hrá na nástroje gitara, spev
Webstránka www.sonahornakova.sk

Soňa Horňáková (*14. júl 1959, Bratislava[1]), je slovenská folkrocková speváčka, gitaristka a skladateľka.

Svoju hudobnú kariéru Soňa Horňáková začínala už v polovici 70. rokov počas gymnaziálnych štúdií v amatérskych študentských kapelách „Mladosť“ a „Letorosty“. V období štúdia na Pedagogickej fakulte UK v Trnave (r. 1978 – 1982) koncertovala v malých folkových kluboch a nahrávala svoje prvé skladby pre Československý rozhlas v Bratislave. Známou sa stala začiatkom 80. rokov, keď spolu s folkrockovou skupinou „Strom“ nahrala niekoľko desiatok skladieb pre Slovenský rozhlas a vystúpila v televízii vo svojich hudobných recitáloch. V 80. rokoch vydala tri single so skupinou a jeden ako sólistka. Patrila medzi významných predstaviteľov slovenskej folkovej hudobnej scény, jej pieseň „Biely pavúk“ bola hraná v televíznej hitparáde Triangel, ďalšou jej známou skladbou bola pieseň „Ulice Toleda“.

Soňa Horňáková spolupracovala aj s viacerými osobnosťami populárnej hudby tohto obdobia ako boli Fero Griglák, Andrej Šeban, Richard Müller (album Bioelektrovízia), Anton Jaro, Tono Kubasák a iní. S Pavlom Hammelom naspievala tri duety, v roku 1988 získala spolu so skupinou Nika bronzovú lýru za pieseň „Dnes je láska príťaž“ (autori: Pavol Hammel/ Jozef Augustín Štefánik).

Pre Slovenskú televíziu a rozhlas Soňa Horňáková komponovala scénickú hudbu k viacerým hrám a poetickým programom, pod vedením Rudolfa Gériho naspievala piesne k televíznemu filmu. Od roku 1989 bola hudobná redaktorka v Slovenského rozhlasu, v rokoch 1991 – 2004 bola dramaturgičkou a moderátorkou hudobných relácií zameraných na alternatívnu scénu a menšinové žánre. Koncom 90. rokov spolupracovala v rozhlase s Danielom Hevierom na detskom projekte s názvom Buvirozprávky, hosťovala v zábavných programoch, v ktorých účinkovali Lasica-Satinský, Milan Markovič, Bolek Polívka, Noga-Skrúcaný, Boris Filan, či Pavol Hammel.

V rokoch 1991 – 2003 spolupracovala Soňa Horňáková s Rock FM Rádiom (mala v ňom svoju reláciu Folkfórum), v roku 1998 externe s rádiom Twist. Od roku 2006 pracuje v Centre hudby Slovenského rozhlasu.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]