Užovka hladká

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užovka hladká
CoronellaAustriaca3.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Coronella austriaca
Laurenti, 1768
Mapa Coronella austriaca.png
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Užovka hladká alebo štíhlovka hladká (Coronella austriaca) je európsky druh nejedovatého hada.[1] Je to jediná živorodá užovka z rodu Coronella.

Taxonómia[upraviť | upraviť kód]

V súčasnosti sú uznávané tri poddruhy[2]: Coronella austriaca austriaca, Coronella austriaca acutirostris (Malkmus, 1995) a Coronella austriaca fitzingeri. Poddruh Coronella austriaca acutirostris je známy zo severozápadu Pyrenejského polostrova. Poddruh Coronella Austriaca fitzingeri (Bonaparte, 1840) z južného Talianska a Sicílie.[3]

Rozšírenie[upraviť | upraviť kód]

Táto užovka je rozšírená prakticky po celej Európe s výnimkou časti Pyrenejského polostrova, severu Anglicka, celého Írska a severu Škandinávie. V Škandinávii vystupuje až na 64. stupeň severnej šírky. Východnou hranicou rozšírenia je Kaspické more a severozápad Iránu. Obýva tiež celé Turecko.

Vzhľad[upraviť | upraviť kód]

Užovka hladká je 50 až 60 centimetrov dlhý had.[4] Dva exempláre vo Švédsku mali 83 cm a jeden v Ukrajine (blízko Černobyľu) mal 92 cm.[5]

Má plochú hlavu, ktorá je ťažko odlíšiteľná od krku. Jej šupiny sú na rozdiel od užoviek rodu Natrix hladké a podľa neho dostala aj svoje meno. Okolo tela má 19 radov šupín, na chrbte má šupiny menšie ako na bokoch. Samce majú 150 až 164 brušných šupín, samice 152 až 200. Rostrálny štítok na hlave má trojuholníkovitý tvar, ktorý hlboko zasahuje do internazálneho štítku. Niekedy ho dokonca rozdeľuje. Užovka má jeden (zriedkavo dva) predočné štítky a dva zaočné. Za očami má dva páry tylový štítkov, niekedy dva a tri, zriedkavo potom jeden a dva. Horných perných štítkov má väčšinou 7, zriedkavo 8. Análny štítok pod chvostom je jeden, niekedy je však rozdelený na dva. Samce majú 54 až 70 párov podchvostových štítkov, samice 46 až 76.

Samce bývajú hnedé, niekedy až do červena. Samice sú skôr sivohnedej farby. Za hlavou sa vyskytuje tmavá škvrna a po stranách sa tiahne tmavý pás. Na chrbte sa škvrny niekedy spájajú, takže užovka pripomína vretenicu.[1] Z týchto dôvodov sú veľmi často zabíjané. Na rozdiel od vreteníc však jej oči majú guľatú zrenicu. Od ňucháča cez oči a ďalej po tele sa tiahne tmavý pruh. Jazyk býva červenohnedý až tmavo červený.[5]

Spôsob života a rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Je široko rozšírená v slnečných a kamenistých krovinatých stráňach a v skalách. Vyhľadáva tiež rôzne hromady sutín a ďalšie suché a krovinaté miesta. Lovia predovšetkým jašterice, občas ale uloví aj slepúcha alebo hada. V mladosti žerie aj kobylky a ďalší hmyz. Pohybuje sa rýchlo. Sú známe aj prípady kanibalizmu.[1] Je to denný živočích.

Od októbra do marca zimuje, v apríli sa pári.[1] Je živorodá, gravidita trvá 3 až 4 mesiace, potom samica rodí živé mláďatá, ktoré sú 12 až 20 cm dlhé. Najdlhší novorodenci bývajú však až 27 centimetrov dlhí. Väčšinou ich býva 2 až 15.[4]

Pri ohrození vypúšťa zapáchajúci tekutinu z kloaky a zúrivo hryzie. Charakteristické je tiež hlasné syčanie, nafukovanie krku a splošťovanie hlavy.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b c d Užovka hladká [online]. NTIC, [cit. 2011-12-28]. Dostupné online.
  2. Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, 2nd edition. Volume 7, Reptiles, edited by Michael Hutchins, Devra G. Kleiman, Valerius Geist, and Melissa C. McDade. Farmington Hills, MI: Gale Group, 2003.
  3. Coronella austriaca LAURENTI, 1768 [online]. The Reptile Database, [cit. 2011-12-28]. Dostupné online.
  4. a b O´SHEA, Mark; HALLIDAY, Tim. Plazy o obojživelníky. Bratislava : Ikar, 2005. ISBN 8055110654.
  5. a b Street D. 1979. The Reptiles of Northern and Central Europe. London: B.T. Batsford Ltd. 268 pp. ISBN 0-7134-1374-3.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Užovka hladká na českej Wikipédii a Coronella austriaca na anglickej Wikipédii.

  • Příroda v ČSSR, Práce - nakladatelství a vydavatelství ROH, 1988