Viktor Trstenský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viktor Trstenský
pápežský prelát
spisovateľ
Viktor Trstenský
Biografické údaje
Narodenie28. marec 1908
Trstená, Rakúsko-Uhorsko (dnes Slovensko)
Úmrtie7. december 2006 (98 rokov)
Trstená
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Kňaz
Kňazská vysviacka29. jún 1931 (23 rokov)
Spišská Kapitula
Ján Vojtaššák
biskup spišský
Odkazy
Spolupracuj na Commons Viktor Trstenský

Mons. Viktor Trstenský (* 28. marec 1908, Trstená – † 7. december 2006, Trstená) bol rímskokatolícky kňaz, pápežský prelát, spisovateľ a politický väzeň.

Po maturite na miestnom gymnáziu vstúpil do kňazského seminára v Spišskej kapitule. Za kňaza ho 29. júna 1931 vysvätil spišský biskup Mons. Ján Vojtaššák.

V duchovnej správe bol dvadsaťdva rokov. Ako kaplán pôsobil v Levoči, Oravskom Veselom, Rudňanoch a Starej Ľubovni. Na štyroch miestach pôsobil ako farár: v Levoči, Reľove, v Dolnom Kubíne a v Starej Ľubovni. Počas kňazskej činnosti bol aj vojenský duchovný, školský inšpektor.

Verejne vystupoval proti komunistickému režimu a nebojácne bránil práva veriacich katolíkov.

Komunistickým režimom bol preto nespravodlivo prenasledovaný, odsúdený, väznený a trýznený na viacerých miestach vtedajšieho Česko-Slovenska: v Žiline, Ilave, Hronci, Novákoch, Trenčíne, Močenku-Sládečkovciach, Leopoldove, Handlovských a Jáchymovských baniach, Svatopluku, Ruzyni, Pezinku, Svätej Dobrotivej, Plzni, Rokycanoch, Zvolene, Banskej Bystrici, Olomouci, Pankráci a Mírove. Väznenie trvalo 7 rokov a 4 mesiace.

Spolu prežil dvadsaťštyri rokov v rozličných väzniciach a táboroch.

Dňa 4. januára 1994 ho za celoživotné zásluhy pre dobro Cirkvi a spoločnosti pápež Ján Pavol II. ocenil titulom pápežský prelát.

Roku 2000 ho prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster ocenil vysokým štátnym vyznamenaním Pribinov kríž I. triedy.

Počas svojho kňazského života tridsaťosem rokov nemal štátny súhlas a nemohol verejne pôsobiť ako kňaz. Pracoval ako lesný robotník a skladník. Často ho perzekvovala a vypočúvala Štátna bezpečnosť.

Napísal mnohé knihy, ktoré vyjadrujú jeho zápas za vieru, náboženskú slobodu, dôstojnosť človeka. Je autorom životopisu spišského biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý vyšiel v zahraničí pod názvom Ján Vojtaššák – mučeník Cirkvi a národa a v rozšírenom druhom vydaní na Slovensku pod titulom Sila viery, sila pravdy. Z jeho bohatej korešpondencie s cirkevnými a štátnymi predstaviteľmi a archívnych dokumentov sú zostavené knihy Nemohol som mlčať a Nemôžem mlčať.

Patril k významným predstaviteľom katolíckej cirkvi na Slovensku v 20. storočí, činorodým príslušníkom rodu Trstenský a bojovníkom za slobodu národa a cirkvi.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sila viery, sila pravdy, 1990, Senefeld-R, ISBN 80-85222-00-0, podtitul: Život a dielo najdôstijnejšieho otca biskupa Jána Vojtaššáka, mučeníka cirkvi a národa
  • Nemohol som mlčať, 1994, Nové mesto, ISBN 80-85487-24-1, podtitul: Výber z dokumentov a korešpondencie Mons. Viktora Trstenského (1948-1975) [1]
  • Nemôžem mlčať, 1995, Nové mesto,
  • Fragment z vel̕kého svedectva o živej viere, 1999, Štúdio F, ISBN 80-96755-07-2,
  • Menej ponôs, viac modlitieb a boja za pravdu, 1999, Štúdio F,
  • Ďalšie bolestné výlevy duše túžiacej po pravde a spravodlivosti, 2001, Michal Vaško, ISBN 80-71652-91-1,

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://mesto.sk/prispevky_velke/trstena/novaknihaviktorat788126520.phtml Nová kniha Viktora Trstenského - Nemohol som mlčať

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]