Zuzana Homolová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zuzana Homolová
Zuzana Homolová
Základné informácie
Rodné meno Dobromila Baloghová
Narodenie 17. august 1948 (74 rokov)
Ružomberok, Česko-Slovensko
Pôsobenie speváčka
Žáner folk, blues, ľudové balady
Webstránka homolova.smetana.sk

Zuzana Homolová, vlastným menom Dobromila Baloghová (* 17. august 1948, Ružomberok) je slovenská speváčka.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1972 absolvovala Filozofickú fakultu UPJŠ v Prešove. Chodila na Ľudovú školu umenia, bola členkou Študentského divadla Karola Horáka pri FF UPJŠ. Roky 1968 – 1969 strávila na francúzskej L'Université de Poitier v Tours. Od roku 1972 žije v Bratislave. V rokoch 1972 – 1975 pracovníčka Krajského osvetového strediska, od roku 1975 učí na výtvarnom odbore LŠU v Bratislave. Je úspešnou pesničkárkou.

S folkovou hudbou sa zoznámila počas štúdií vo Francúzsku. Po návrate na Slovensko sa začala venovať najmä slovenským ľudovým baladám, ktoré vyhľadávala v zborníkoch ľudových piesní a hrávala ich v duchu folkového revivalu šesťdesiatych rokov len sama, v sprievode gitary.

V polovici sedemdesiatych rokov sa zoznámila s českým pesničkárom Jaroslavom Hutkom, ktorý v tom čase robil podobnú objaviteľskú prácu s moravskými ľudovými baladami zo zbierok Františka Sušila. Vďaka čoraz častejším koncertom získala v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch ako pesničkárka značnú popularitu najmä v Česku. Ako jediný slovenský pesničkár sa stala členkou českého folkového združenia Šafrán.

V rokoch 19741978 si zahrala postavu Amfitríty v legendárnej inscenácii slovenskej maloformistickej scény Ostrovy v Divadle u Rolanda (spolu Jarom Filipom, Petrom Belanom a Ivanom Hudecom). Zároveň hrala svoje balady aj na profesionálnej scéne Divadla P. O. Hviezdoslava, v hre Petra Kováčika: Krčma pod zeleným stromom.

V osemdesiatych rokoch sa začala jej užšia spolupráca s bratislavským združením pesničkárov Slnovrat. V tomto období sa Homolová popri ľudových baladách začala venovať aj vlastnej tvorbe a zhudobňovaniu textov z okruhu členov Slnovratu (Pavel Malovič, Ivan Hoffman, Miloš Janoušek) a básní Viery Vincovej.

V rokoch 19992000 moderovala pod názvom Urobme si ticho cyklus koncertov, ktorý v spolupráci s bratislavským Divadlom a.ha. a DK Zrkadlový háj pripravovala Slovenská televízia.

V rokoch 19891995 vydala tri albumy v spolupráci s významnými hudobníkmi českej folkovej, rockovej a džezovej scény (Vladimír Merta, Jan Hrubý, Alan Vitouš, Vlasta Redl, Jiří Stivín a i.)[2]

Výraznú zmenu v jej hudobnom smerovaní, namierenom až na územia súčasnej world-music, znamenalo stretnutie s huslistom Samom Smetanom. Ako tandem vystupovali už od konca deväťdesiatych rokov a dvojica Homolová-Smetana, rozšírená o ďalších hudobníkov (Dano Salontay, Ajdži Sabo, Marián Varga, Oskar Rózsa, Eddy Portella, Rasťo Andris a Juraj Korec) nahrala aj album Tvojej duši zahynúť nedám, ktorý získal ocenenie Aurel 2005. Od roku 2006 vystupujú spolu s gitaristom Milošom Železňákom ako skupina, nazvaná Trojka Zuzany Homolovej. Ich album Ňet vekšeho rozkošu bol nominovaný na cenu Radio Heard Awards 2013.[3]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá gramofónová nahrávka

 • 1973 Išlo dievča po vodu / Býval v horách jeden mlynárOpus (SP)

(malá vinylová platna, tzv. singlovka so stranou A a B)

Vlastné albumy

Spolupráca na albumoch iných interpretov

Televízia (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

 • Otec môj a mati moja 1 – 4 (STV 1970 – 1973)
 • Pustime si ticho (STV 1983)
 • Dvojkoncert Zuzana Homolová, Vladimír Merta, Jiří Stivín (STV 1990)
 • Pesničkári slovenskí (STV 1992)
 • Vianoce so slovenskými pesničkármi – (STV 1992)
 • Zahrada (ČT 1996) – hosť koncertu Vlastu Redla v Malostranskej besede
 • Sešli se... (ČT 1996) – záznam koncertu J. Pavlicu s Hradišťanom a hostí
 • Šafrán v Zrkadlovom háji (STV 1998) – záznam koncertu pesničkárskeho združenia Šafrán
 • Pocta Krylovi (STV 1999) – záznam koncertu

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Zuzana Homolová [online]. Hudobné centrum, [cit. 2016-02-02]. Dostupné online.
 2. Známá slovenská písničkářka Zuzana Homolová vydává „utajené album“ [online]. idnes.cz, 2011-01-26, [cit. 2016-02-02]. Dostupné online.
 3. Zuzana Homolová [online]. csmusic.sk, [cit. 2016-02-02]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]