České Budějovice: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Luckas-bot (diskusia | príspevky)
d r2.7.1) (robot Pridal: vi:České Budějovice
Revízia 3934837 používateľa 178.137.12.220 (diskusia) bola vrátená
Riadok 35: Riadok 35:
}}
}}


'''České Budějovice''' ({{v jazyku|deu|Budweis}} či ''Böhmisch Budweis'', ukr. Чеські Будейовиці) sú [[štatutárne mesto]] a metropola [[Juhočeský kraj|Juhočeského kraja]]. Ležia v Českobudějovickej panve na sútoku [[rieka|riek]] [[Vltava]] a [[Malše]]. Ich [[katastrálne územie]] má rozlohu {{km2|55.55}} a k [[5. marec|5. marcu]] [[2010]] tu bolo na trvalý pobyt prihlásených 95 640 [[obyvateľ]]ov.<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
'''České Budějovice''' ({{v jazyku|deu|Budweis}} či ''Böhmisch Budweis'') sú [[štatutárne mesto]] a metropola [[Juhočeský kraj|Juhočeského kraja]]. Ležia v Českobudějovickej panve na sútoku [[rieka|riek]] [[Vltava]] a [[Malše]]. Ich [[katastrálne územie]] má rozlohu {{km2|55.55}} a k [[5. marec|5. marcu]] [[2010]] tu bolo na trvalý pobyt prihlásených 95 640 [[obyvateľ]]ov.<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
| titul = Obec: ČESKÉ BUDĚJOVICE
| titul = Obec: ČESKÉ BUDĚJOVICE
| url = http://aplikace.mvcr.cz/adresa/c/ceske/index.html
| url = http://aplikace.mvcr.cz/adresa/c/ceske/index.html

Verzia z 15:04, 2. január 2012

České Budějovice
štatutárne mesto
Štát Česko Česko
Kraj (NUTS 3) Juhočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) České Budějovice (CZ0311)
Historická krajina Čechy
Nadmorská výška 381 m n. m.
Rozloha 55,56 km² (5 556 ha)
Obyvateľstvo 93 253 (1. 1. 2014) [1]
Hustota 1 678,42 obyv./km²
Primátor Miroslav Tetter
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 370 01
Miestne časti 7
Zákl. síd. jednotky 66
Katastrálne územie 11
LAU 2 (obec) CZ0311 544256
Adresa mestského
úradu
Magistrát města Čes. Budějovic
Nám. Přemysla Otakara II. 1,2
370 92 České Budějovice
E-mailová adresa posta@c-budejovice.cz
Poloha mesta v Česku
Poloha mesta v Česku
Štatistika: ČSÚ
Webová stránka: http://www.c-budejovice.cz/cz
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

České Budějovice (nem. Budweis či Böhmisch Budweis) sú štatutárne mesto a metropola Juhočeského kraja. Ležia v Českobudějovickej panve na sútoku riek Vltava a Malše. Ich katastrálne územie má rozlohu 55,55 km² a k 5. marcu 2010 tu bolo na trvalý pobyt prihlásených 95 640 obyvateľov.[2] Nachádza sa v nich celý rad historických pamiatok a múzeí. Pre ne a relatívnu blízkosť ďalších historicky cenných miest (Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod atď.) sú častým cieľom turistov. V meste je sídlo biskupa českobudějovickej diecézy.

Dejiny

České Budějovice boli založené ako kráľovské mesto v roku 1265. Lokáciu uskutočnil na príkaz kráľa Přemysla Otakara II. jeho rytier Hirzo. Nové mesto malo predstavovať dosiaľ chýbajúcu základňu kráľovskej moci v južných Čechách, kde mali výraznú moc rody Vitkovcov a Rožmbergovcov. Tieto dve "lokálne mocnosti" medzi sebou dlho súperili, až pokým obe nepotlačil ich spoločný nepriateľ - husiti.

Počas husitských vojen i po nich Budějovice finančne upadali, kvôli neusporiadaným pomerom v krajine, ktoré od nich odklonili obchodné cesty. V pokojnom 16. storočí sa mestu opäť darilo, najmä vďaka rozsiahlej ťažbe striebra a príjmom z varenia piva, obchodu so soľou, súknom a rybárskeho hospodárenia. Potom Budějovice znova čelili ťažkým časom za stavovského povstania, kedy sa postavili na stranu cisára a boli niekoľkokrát obliehané. Napriek tomu sa Budejoviciam podarilo zbaviť konkurencie mesta Rudolfova. V tridsiatzch rokoch sa vďaka bojom v stredných a severných Čechách stali dočasným hlavným mestom, do ktorého sa presunuli niektoré dôležité úrady z Prahy. V júli 1641 prežili Budějovice veľký požiar, vyhoreli asi dve tretiny mesta.

České Budějovice zažili obliehanie vojskami saského kurfirsta Karola Albrechta počas Prvej sliezskej vojny a v roku 1742 boje medzi habsburgovskými vojskami a francúzskou armádou medzi Budejovicami a Hlubokou nad Vltavou. Počas Druhej sliezskej vojny zvádzali v okolí mesta boje rakúska a pruská armáda, pričom Prusi dočasne obsadili mesto. Mesto nadobudlo význam v roku 1785, kedy sa stalo sídlom biskupa novovzniknutej českobudějovickej diecézy.

Ďalší vzostup nastal na začiatku 20. storočia, kedy sa sem presídlila krajská správa z Písku a Tábora. Bola tiež postavená železnica. Z malého deväťtisícového mesta sa tak stalo významné centrum.

Od druhej sliezskej vojny sa boje Budejoviciam vyhýbali, po prevrate a vzniku Československa malo rozhodujúce slovo české obyvateľstvo. Tento stav trval až do okupácie jednotkami Wehrmachtu 15. marca 1939, kedy vrcholné posty na úradoch ovládli Nemci. Priame bojové akcie mesto postihli až na konci vojny - v marci 1945 sa stali cieľom náletov amerického letectva, ktoré spôsobli veľké straty na životoch aj majetku. V apríli nemecká posádka mesto bez boja opustila a prenechala ho sovietksym jednotkám. Po vojne bolo vysídlených asi 7500 Nemcov (približne 16% obyvateľstva).

V roku 1949 sa stali České Budejovice hlavným mestom novovzniknutého Juhočeského kraja. Od roku 2000 sú hlavným mestom nového Budejovického kraja, ktorý bol v máji 2001 premenovaný na Juhočeský kraj. V auguste 2002 bolo mesto postihnuté veľkými povodňami, Malše a Vltava zaplavili veľkú časť mesta (vrátane historického centra) a spôsobili značné škody.

Významné podniky

Pivo Budvar/Budweiser

Osobnosti

Partnerské mestá

Referencie

  1. Český statistický úřad – Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 (PDF; 504 KiB)
  2. Obec: ČESKÉ BUDĚJOVICE [online]. Ministerstvo vnitra České republiky, rev. 2010-03-05, [cit. 2010-03-22]. Dostupné online. (po česky)
  3. Partnerská města [online]. © Statutární město České Budějovice, [cit. 2010-03-05]. Dostupné online.

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku České Budějovice na českej Wikipédii.

Šablóna:Link GA