Carl Spitteler

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Carl Friederich Georg Spitteler
Carl Spitteler
kanadský básnik, prozaik a pesničkár

Narodenie 24. apríl 1845
Liestal, Švajčiarsko
Úmrtie 29. december 1924 (79 rokov)
Luzern, Švajčiarsko

Carl Friederich Georg Spitteler (* 24. apríl 1845 – † 29. december 1924) bol po nemecky píšuci švajčiarsky básnik, prozaik, dramatik a esejista, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1919. Používal pseudonym Carl Felix Tandem.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Spitteler pochádzal z rodiny štátneho úradníka, detstvo prežil v Berne. Študoval právo v Bazileji a teológiu v Zürichu a v Heidelbergu. V rokoch 1871-1879 bol súkromnym učiteľom a učiteľom na strednej škole, neskôr pôsobil v Bazileji a v Zürichu ako novinár. Od roku 1892 sa venoval iba literatúre.

Spitteler bol vo svojej tvorbe v značnej miere ovlyvnený nemeckou filozofiou Nietzscheho a Schopenhauera. V jeho diele sa odráža antické poňatie života s tragickými prvkami životného boja o ľudskú existenciu a snaha o spojenie antických a biblických motívov s modernou dobou. Preto oživil Spitteler žáner epos v šesťstopých jamboch (Prometheus und Epimetheus, Olympischer Frühling).

Nobelovu cenu za literatúru dostal Spitteler po určitom váhaní, zapríčinenom najskôr nemeckou rolou v Prvej svetovej vojne. V roku 1918 cena nebola udelená, za rok 1919 bola Spittelerovi uznaná až v roku 1920 „…so zvláštnym ocenením jeho mohutného eposu Olympischer Frühling“ (citácia z odôvodnenia Švédskej akadémie).

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Básne[upraviť | upraviť zdroj]

Divadelné hry[upraviť | upraviť zdroj]

Prózy[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]