Rudyard Kipling

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Rudyard Kipling
Rudyard Kipling 1.jpg
Britský spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 1907.
Narodenie 30. december 1865
Bombaj, India
Úmrtie 18. január 1936 (70 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Zamestnanie novinár
Národnosť britská
Významné práce Kniha džunglí; Kim

Joseph Rudyard Kipling (* 30. december 1865, Bombaj – † 18. január 1936, Londýn) bol britský spisovateľ, novinár a básnik, prvý britský nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1907).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Rudyard Kipling sa narodil v Bombaji ako syn maliara pracujúceho pre britskú koloniálnu správu. Jeho otec vyučoval na umeleckej škole, neskôr pôsobil ako správca múzea v Pandžábe. Detstvo prežil v Indii, a už od malička bol oboznámený s hindustánskym jazykom prostredníctvom domorodých sluhov, ktorí ho obklopovali. Ako šesťročného ho poslali so sestrou Beatrice k príbuzným do Anglicka za výchovou a vzdelaním. Vojenskú kariéru mu prekazila jeho krátkozrakosť a štúdium na univerzite vyžadovalo príliš vysoké finančné zabezpečenie, takže Kipling sa v roku 1881 vrátil k rodičom do Indie. Začal pracovať ako redaktor novín v Láhaure a zároveň publikovať prvé básne.

V 80. rokoch 19. storočia sa definitívne presadil ako básnik, neskôr i ako prozaik, a podnikol cesty do Číny, Japonska a Spojených štátov. Po sobáši s Američankou Caroline Balestierovou (v roku 1892) žil štyri roky vo Vermonte v Spojených štátoch amerických. Do tohto obdobia spadá aj začiatok jeho tvorby pre mládež napríklad známej Knihy džungle. Často sa cítil osamelý a ani manželka ho nedokázala zbaviť tohto samotárstva.

V Londýne, kam sa presťahoval, vydal svoje ďalšie romány a stále písal i poéziu. Vo vlasti bol oceňovaný hlavne ako básnik ospevujúci mužnosť a vlastenectvo, jeho príbehy pre mládež neboli tak vyzdvihované. Prelom storočia znamenal vrchol jeho literárnych úspechov, ktoré vyvrcholili udelením Nobelovej ceny za literatúru v roku 1907. Napriek tomu, že písal až do začiatku 30. rokov 20. storočia, nedosiahol už predošlé úspechy. Navyše ťažko niesol smrť svojho syna Johna na bojisku 1. svetovej vojny. Po spisovateľovej smrti (zomrel na mozgovú mŕtvicu) vyšla v roku 1937 jeho autobiografia Something of Myself.

Kipling ukazuje Britské impérium ešte v plnej sile a veľkosti, ako presvedčený vlastenec a humanista zobrazuje Britov vo vzťahu k Indom ako veľkých bielych bratov s povinnosťou viesť ich a učiť – tzv. „Bremeno bieleho muža“. Neskôr bol preto často označovaný za imperialistu a ohnivého zástancu kolonializmu, ale nikto mu nemohol uprieť talent veľkého rozprávača. Preslávená je najmä jeho báseň If.

Dielo (neúplné)[1][2][3][4][upraviť | upraviť zdroj]

 • Básnicke zbierky:
  • 1886 - Departmental Ditties
  • 1892 - Barrack Room Ballads
  • 1896 - The Seven Seas
Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

Prozaické diela uvedené len v angličtine, dodnes po slovensky nevyšli.

V slovenčine okrem toho v roku 1900 vyšli v Slovenských pohľadoch poviedky Správca distriktu (orig. The Head of the District), Beh života a Rozprávky a črty, a v roku 1931 vyšla knižne poviedka (obsiahnutá aj v Knihe džunglí) Biely tuleň (orig. White Seal).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Juríček, J. a kol.: Encyklopédia spisovateľov sveta; Bratislava, 1987
 2. Listy, ročník 14, č. 3, 2007
 3. katalógy Univerzitnej knižnice v Bratislave a Národní knihovny v Prahe
 4. http://en.wikisource.org/wiki/Author:Rudyard_Kipling

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]