Ján Palárik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ján Palárik
Ján Palárik
slovenský dramatik a publicista

Narodenie 27. apríl 1822
Raková, Slovensko
Úmrtie 7. december 1870 (48 rokov)
Majcichov, Slovensko

Ján Palárik (pseudonymy Beskydov, Ján Beskydov, Paliarik Ján) (* 27. apríl 1822, Raková – † 7. december 1870, Majcichov) patril popri Jánovi Chalupkovi k najznámejším slovenským dramatikom a bol taktiež aj publicista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal z tesárskej rodiny, a tak počiatočné klasické i hudobné vzdelanie dostal od rodičov. V klasickom vzdelávaní pokračoval v Prešove, Kecskeméte, teológiu študoval v Ostrihome, Bratislave a Trnave. Po vysvätení pôsobil v Starom Tekove, vo Vindšachte (teraz Štiavnické Bane) a Banskej Štiavnici. V rokoch 1852 – 1862 pôsobil na nemeckej fare v Pešti a od roku 1862 až do svojej smrti pôsobil v Majcichove. Spolupracoval pri zakladaní Matice slovenskej, v roku 1868 sa zúčastnil na založení novej politickej strany – Novej školy slovenskej. Taktiež sa venoval organizovaniu národného školstva a osvety.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Spočiatku bol činný najmä v periodikách; vydával časopis Cyrill a Method, neskôr redigoval Katolícke noviny pre dom a cirkev. Jeho literárne dielo sa skladá najmä z drám, no taktiež z mnohých publicistických diel a niekoľkých učebníc (náboženstva, čítaniek, gramatík pre slovenské školy). Vo svojich dielach vyjadruje najmä dve myšlienky: ozajstné vlastenectvo a snaha o rozmach slovenského jazyka, kultúry, no najmä o uvedomenie si a dôležitosť postavenia slovenského národa. Jeho diela tiež verne opisujú dobovú atmosféru, čím sú dôležitým prínosom pre pochopenie doby, v ktorej žil.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]