Mikuláš I. (pápež)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mikuláš I.
NicholasI.jpg
Pontifikát
85813. november 867
Základné informácie
Pôvodné meno ?
Poradie pápeža 106.
Narodenie cca 820
Úmrtie 13. november 867
Predchodca Benedikt III.
Nástupca Hadrián II.
Ďalšie odkazy
Commons Mikuláš I.

Emblem of the Papacy SE.svg Kompletný zoznam pápežov Emblem of the Papacy SE.svg


Portal.svg Biografický portál

Mikuláš I. (* cca 820, Rím – † 13. november 867) bol 106. pápež (858 – 867), jeden z najvýznamnejších zástancov pápežského primátu.

U predchádzajúcich pápežov slúžil ako subdiakon (za Sergia II.), diakon (za Leva IV.) a poradca (pre Benedikta III.). Po zvolení za pápeža sa necítil byť hodný takého úradu a istý čas sa aj skrýval.

Vo svojich názoroch vychádzal z téz svätého Augustína a v tej dobe zhotovených pseudoisidorských dekretálií. Pápež je podľa neho pánom západnej i vychodnej cirkvi, jeho moc, ktorá pochádza cez svätého Petra od Boha, je nadradená biskupom i svetským panovníkom.

Využívajúc politické pomery po rozpade Franskej ríše energicky presadzoval svoj program a vynucoval si poslušnosť cirkevných prelátov i kráľov. Príležitosť dokázať, že je nadradený aj konštantinopolskému patriarchovi, sa mu naskytla 858, keď sa naň odvolal zosadený patriarcha Ignatios a Mikuláš I. ho 863 opäť do funkcie potvrdil. Tento raz však precenil svoj vplyv a dostal sa do sporu s vtedajším patriarchom Fotiom i cisárom Michalom III., v priebehu ktorého bol daný do kliatby a obžalovaný z herézy v dôsledku používania filioque. V dobe, keď spor vrcholi, došlo v Byzancii k palácovému prevratu. Mikuláš I. krátko nato zomrel.

Počas jeho pontifikátu boli na kresťanstvo obrátení Bulhari a na územie Veľkej Moravy prišli z Byzancie bratia Konštantín a Metod.

Mikuláš I. stanovil sviatok Nanebovzatia Panny Márie na 15. augusta. Za svätého bol vyhlásený za pontifikátu pápeža Urbana VIII.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Svätý Mikuláš I." In: Viliam Judák: Na Petrovom stolci I. : Krátke dejiny pápežov. Trnava : Spolok svätého Vojtecha, 2010, s. 201-202. ISBN 978-80-7162-834-7

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.


Predchodca:
Benedikt III.
Pápežský znak Pápež
Mikuláš I.
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Hadrián II.