AIESEC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

AIESEC je najväčšia medzinárodná študentmi riadená nepolitická nezisková organizácia[chýba zdroj], ktorá združuje študentov a čerstvých absolventov na viac ako 1700 najmä ekonomických vysokých školách v 110 štátoch sveta.

Názov pôvodne pochádza z francúzskeho Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales, ale v súčasnej dobe sa už používa iba skratka AIESEC, pretože mnoho jej členov študuje aj v iných odvetviach ako sú ekonómia a obchod.

Hlavnou aktivitou AIESEC je rozvoj svojich členov a medzinárodný výmenný program odborných stáží, ktorý umožňuje vysokoškolským študentom a čerstvým absolventom vycestovať do zahraničia na pracovnú stáž a získať tak kultúrne a pracovné skúsenosti.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Písal sa rok 1945. Druhá svetová vojna sa skončila, ale obdobie protestov, zločinov a vrážd ani zďaleka nie.


Eric Malson bol študentom ekonómie a po vojne dovŕšil 23 rokov. V januári 1946 písal list svojmu starému priateľovi, s ktorým sa spoznal na prázdninách v Švajčiarsku. Čas ubiehal, odpoveď mu nechodila až si jedného dňa našiel list v schránke. Keď začal čítať tak zistil, že list neprišiel od jeho priateľa, ale od jeho sestry. V liste opisovala rodinné nešťastie. Ericov priateľ bol už mŕtvy - padol na ruskom fronte. Jeho brat bol nezvestný a otec prišiel o nohu.


Toto bol moment v Ericovom živote , kedy si povedal, že podobnú situáciu už nikdy nechce zažiť. A preto sa rozhodol napísať priateľom, ktorých mal po celej Európe. Vo svojich desiatich listoch opísal to, ako by sa ľudia z rôznych krajín mohli zblížiť, a teda pomôcť napredovaniu svojich krajín. Eric dostal 10 kladných odpovedí zo siedmych krajín a siedmych rôznych univerzít. Zišli sa ľudia zo Švédska, Nórska, Dánska, Fínska, Francúzska, Belgicka a Holandska. Rozhodli sa ísť ďalej a usporiadať stretnutie, kde by sa formulovalo a usporiadalo všetko to úsilie, ktoré postaví lepšiu európsku budúcnosť.


Aj keď na začiatku svojej cesty netušili, čo svetu prinesú, ich stretnutie prinieslo myšlienku AIESEC, ktorá znela : “AIESEC je nezávislá, politicky neviazaná, medzinárodná organizácia, ktorej poslaním je zavádzať a rozvíjať priateľské vzťahy medzi členskými krajinami”. Na tomto videu si môžeš pozrieť , aké krajiny sa časom pripájali k AIESEC , až nakoniec vytvorili úžasnú kooperáciu 124 krajín.

https://www.youtube.com/watch?v=vYjx5wYjY5s

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

AIESEC pôsobí na viac než 1100 univerzitách v 110 štátoch a teritóriách.

K rozvoju svojich členov prispieva konkrétne pomocou organizovania a účasti na vzdelávacích školeniach a konferenciách, pomocou práce v tíme, komunikácie s externými spoločnosťami, poskytovania starostlivosti a organizovania kultúrnych aktivít pre zahraničných stážistov, ako aj prostredníctvom účasti na stáži v zahraničí a účasti v riadiacich štruktúrach AIESEC.

AIESEC má status pozorovateľa pri Organizácii Spojených národov. https://www.youtube.com/watch?v=PgAwg-swnkQ

Bývalí členovia AIESEC[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svete[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

  • Robert Chvátal - bývalý prezident EuroTel a T-Mobile Slovensko, súčasný prezident T-Mobile Austria
  • Christian Mandl - spoluzakladateľ, bývalý prezident a predseda predstavenstva Sky Europe Airlines
  • Jozef Šesták - diplomat, bývalý štátny tajomník MZV SR a bývalý kandidát na prezidenta SR

AIESEC na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Prvými prezidentmi AIESEC Česko-Slovensko, ktorý bol založený v roku 1966, boli Slováci Miloš Motoška za Česko a Jozef Šesták za Slovensko.

Štruktúra AIESEC Slovensko v súčasnosti pozostáva z národnej centrály a 7 miestnych pobočiek:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

https://www.youtube.com/watch?v=PgAwg-swnkQ