Bumblefoot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bumblefoot
americký gitarista a skladateľ
americký gitarista a skladateľ
Narodenie25. september 1969 (52 rokov)
Brooklyn, New York, USA
Odkazy
Webstránkabumblefoot.com
CommonsSpolupracuj na Commons Bumblefoot

Ron Thal (* 25. september 1969, Brooklyn, New York, USA) známy ako Bumblefoot, je americký gitarista a skladateľ. Slávny za svoj zmysel pre hudobnú zmes a vyvádzanie na pôdiu bol nazvaný ako heavy metalová verzia Franka Zappa. Nie je známy len ako gitarista, ale tiež ako producent, ktorý produkoval albumy pre mnohých umelcov v rozličných žánroch. V súčasnej dobe hrá v Guns N’ Roses. Bumblefoot dostal svoju prezývku od plesňovej infekcii, ktorú objavil, keď pomáhal svojej žene na veterinárne skúšky. Vigier Guitars neskôr urobili pre Rona gitaru The Vigier Bumblefoot - gitara na zakázku, ktorá má tvar chodidla, nafarbená vo farbách čmeliaka s okrasnými krídlami. Odovzdali ju Ronovi v januári 1998 na zhromaždení v Los Angeles. "Chodidlová gitara" sa však počas európskeho turné v roku 2006 poškodila. Ron teraz prijíma návrhy od fanúšikov pre ďalšiu gitaru, ktorá je známa ako Foot Guitar 2.0.

Bumblefoot vraví, že prvých päť albumov KISS, album Battle Hymns skupiny Manowar a všetky albumy The Beatles mali obrovský vplyv na neho, keď bol mladší.


Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bumblefoot (Ron Thal) je gitarista z New Yorku, ktorý od roku 1995 vydal sedem albumov. Jeho hudba je považovaná za hard rock. Objavil sa obálkach mnohých gitarových časopisoch po celom svete.

Bumblefoot nacvičuje vo svojom štúdiu v Princetone, New Jersey, kde spolupracuje s umelcami ako skladateľ textov/producent a píše pre vydavateľstvá, videohry a televízne programy. Bumblefoot je dobrovoľník vo výskumnej nadácii MS, nezisková organizácia, ktorá dáva finančné zdroje priamo na výskum sklerózy multiplex.

Bumblefoot vydal prvú významnejšiu nahrávku v Shrapnel Records roku 1992 s názvom Ominous Guitarists From the Unknown, na ktorej vystúpil s gitarovou verziou Chopinovej skladby Fantaisie-Impromptu. V tomto vydavateľstve vydal ďalšie dva albumy. Prvý, The Adventures of Bumblefoot (1995), bol takmer výlučne inštrumentálny album, kde ukázal svoj eklektický štýl rytmu a sól. Druhé CD, Hermit (1997), bolo úplne iné, zameral sa viac na texty a bol ovplyvnený grunge žánrom, ale stále ukazoval svoje bezchybné, veľmi originálne a technické gitarové schopnosti. Po týchto dvoch albumoch Ron Thal prijal meno Bumblefoot a založil si vlastnú produkčnú spoločnosť Hermit Inc, kde vydal tri hudodbne odlišné CD - Hands(1998), 9-11 (2001) a Uncool (2002). Tiež vydal kompiláciu Forgotten Anthology (2003), obsahovala časti, ktoré sa nedostali ne predchádzajúce CD z rôznych príčin. Jeho ostatný album sa volá Normal (2005), ktorý vydal v Hermit, Inc a Neanderthal Noise, Inc. Bumblefoot je tiež producent ďalších umelcov a poverený zhromažďovaním financií pre výskum sklerózy multiplex.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Inšpirovaný skupinou KISS ako 6-ročný, Ron povedal, že chcel hrať ako Gene Simmons, ak by sa niekto rozhodol urobiť KISS verziu Beatlemanie. Avšak v tom čase boli jeho ruky príliš malé na hranie na basgitare, tak sa rozhodol zamerať na gitaru. Do ôsmich rokoch hrával piesne Led Zeppelinu a dokonca hral v hoteli v Catskill Mountains. O päť rokov neskôr začal hrávať v kluboch a zameral sa na vytvorenie vlastného materiálu.

V auguste 1989 sa objavil v časopise Guitar Player, v kolónke Mika Varneyho.

"Thalove demo kazeta patrí k najúchvatnejším, ktoré som kedy dostal. Obsahuje prvky klasiky, bluesu, jazzu a v niektorých pasážach mi pripomína Franka Zappu. Jeho prepisy textov sú pôsobivejšie a podorobnejšie, tak fanúšikovia rytmických prepisov budú určite chcieť vidieť toto majstrovské dielo na papieri. So svojimi dômyselnými melódiami, kontrapunktnými veršami, zložitými rytmami a fanaticky spletitou sekciou. Ronove čisté hudobné nadanie mu určite získa uznanie." - Mike Varney

Guns N’ Roses[upraviť | upraviť zdroj]

12. mája 2006 bol Bumblefoot potvrdený ako nový gitarista hard rockovej skupiny Guns N’ Rosesna koncerte v New Yorku, keď nahradil Bucketheada, ktorý bol členom kapely od roku 2000 až po rok 2004. Pred koncertom so skupinou skúšal len týždeň a ešte tesne pred vystúpením sa učil nové piesne. Nedávno absolvoval s Guns N’ Roses veľmi úspešné turné po Európe a v súčasnej dobe je so skupinou na turné Chinese Democracy Tour, ktoré začalo v októbri naprieč severnou Amerikou.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ako Ron Thal[upraviť | upraviť zdroj]

  • The Adventures of Bumblefoot – (1995)
  • Hermit – (1997)

Ako Bumblefoot[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hands – (1998)
  • Uncool (French Version) – (2000)
  • 911 – (2001)
  • Uncool (American Version) – (2002)
  • Forgotten Anthology – (2003)
  • Normal – (2005)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]