Carl Maria von Weber

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carl Maria Friedrich Ernst von Weber
nemecký hudobný skladateľ, klavirista a dirigent
nemecký hudobný skladateľ, klavirista a dirigent
Narodenie18. november 1786
Eutin, Nemecko
Úmrtie5. jún 1826 (39 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Carl Maria von Weber

Carl Maria von Weber (* 18. november 1786, Eutin, Nemecko – † 5. jún 1826, Londýn) bol jeden z najvýznamnejších tvorcov nemeckej romantickej opery, veľmi hodnotný kritik a známy klavirista. Ako dirigent experimentoval s novým rozsadením hráčov v orchestri.

Život[upraviť | upraviť kód]

V roku 1797 sa učil u Michaela Haydna v Salzburgu. O rok neskôr komponoval prvé skladby. V rokoch 17981800 sa učil u Kalchera a Valesiho v Mníchove. Tu napísal aj svoju prvú operu – Das stumme Waldmädchen (Lesná panna), ktorú neskôr prepísal na Silvanu. Od roku 1803 sa stal žiakom abbého Voglera a skomponoval operu Peter Schmoll und seine Nachbärn (Peter Schmoll a jeho susedia).

V roku 1804 sa stal hudobným riaditeľom vo Vratislavi. Pokúsil sa previesť reformy, ale nenašiel pre ne dosť pochopenia. Stalo sa pre neho skoro charakteristickým, že sa vždy v riadiacej funkcii snažil reformovať, ale zmeny previedol až v Prahe a Drážďanoch. V tomto období pracoval aj na opere Rübezahl (Krakonoš), ktorej kompletné znenie sa nám nedochovalo.

Počas rokov 18061807 bol intendantom a učiteľom v šľachtických službách. Pôsobí v rôznych mestách, ale v 1809 sa spolu s Mayerbeerom učí u abbé Voglera. Začína vystupovať aj ako klavírny virtuóz. Počas pobytu v Stuttgarte (1810) dokončil Silvanu, ktorá sa hrala vo Frankfurte. V nasledujúcom roku absolvoval koncertné turné po Nemecku a Švajčiarsku. V Mníchove mala premiéru jeho opera Abu Hasan.

Weberov pamätník v Dráždanoch, vytvorený sochárom Ernstom Rietschelom v rokoch 1855 - 1860

1. mája 1813 sa stáva riaditeľom Stavovského divadla v Prahe. O tri roky nesôr rezignoval a v roku 1817 sa stal riaditeľom opery v Drážďanoch a oženil sa so speváčkou Karolinou Brandtovou. Začal pracovať aj na opere Der Freischütz (Čarostrelec), ktorú dokončil v 1820 a premiéru mala v Berlíne v roku 1821. Premiéru sám dirigoval a opera mala okamžitý triumf. Získala si meno "Nemeckej opery".

V tomto čase sa začala prejavovať u Webera tuberkulóza. Naplno sa prejavila cestou do Londýna na premiéru opery Oberon. Weber zomrel deň pred odchodom do Nemecka v dome Sira Georga Smarta. Weberovu nedokončenú komédiu Die drei Pintos (Traja Pintovia) mal dokončiť v pôvodnom štýle Mayerbeer, ale nakoniec sa do toho pustil Gustav Mahler.

Charakteristika tvorby[upraviť | upraviť kód]

Carl Maria von Weber má významné miesto v dejinách hudby. Bol jedným zo skladateľov, ktorí stáli pri zrode romantizmu a určovali jeho ďalší smer. Weber priniesol zmeny v inštrumentácií a zvuku orchestra - oproti predchodcom využíval hlavne viac lesné rohy a vysoké tóny klarinetu. Jeho novum v tejto oblasti neskôr ocenili aj takí majstri orchestrácie, akými boli Berlioz a Debussy. Významný je aj jeho prínos v opernej tvorbe - predovšetkým vďaka voľbe námetov a ich hudobnému stvárneniu sa stal zakladateľom národnej romantickej opery. Nadväzovali na neho mnohí skladatelia orientovaní na národnú tvorbu ako Smetana, Glinka a Wagner. Ten Webera obdivoval a považoval ho za jedného z najväčších nemeckých skladateľov.

Dielo[upraviť | upraviť kód]

Najvýznamnejším Weberovým dielom je opera Čarostrelec, ktorá sa pravidelne uvádza na svetových operných scénach. V nemecky hovoriacich krajinách možno zazrieť aj opery Euryanthe a Oberon. Najvýznamnejšími orchestrálnymi skladbami sú dva klarinetové koncerty, ktoré patria do základného repertoáru. Weber napísal viacero koncertov a koncertných diel pre klavír, ktoré boli známe v 19. storočí, väčšina sa však dnes ocitla v zabudnutí. Najvýznamnejšie dielo z tejto oblasti je Koncertný kus f-mol, ktorý je sporadicky uvádzaný i v dnešnej dobe. Z diel pre sólový klavír je známe Vyzvanie do tanca. V 20. storočí boli ale niektoré jeho sonáty nahraté významnými klaviristami.

Klavírna tvorba[upraviť | upraviť kód]

  • Vyzvanie do tanca

Komorná tvorba[upraviť | upraviť kód]

  • Klarinetové kvinteto

Koncerty[upraviť | upraviť kód]

Symfónie[upraviť | upraviť kód]

  • Symfónia č.1

Opery[upraviť | upraviť kód]

  • Čarostrelec, Op. 77
  • Euryanthe, Op. 81
  • Oberon

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]