Alexandr Nikolajevič Skriabin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alexandr Nikolajevič Skriabin
ruský hudobný skladateľ, klavírny virtuóz a hudobný pedagóg
ruský hudobný skladateľ, klavírny virtuóz a hudobný pedagóg
Základné informácie
Narodenie 6. január 1872
Moskva, Rusko
Úmrtie 27. apríl 1915 (43 rokov)
Moskva, Rusko
Národnosť Rusko
Hudobný smer neskorý romantizmus, impresionizmus.

Alexandr Nikolajevič Skriabin (* 6. január 1872, Moskva, Rusko – † 27. apríl 1915, Moskva) bol ruský hudobný skladateľ, klavírny virtuóz a hudobný pedagóg. Skriabinova tvorba sa viaže k neskorému romantizmu a tiež k impresionizmu.

Pochádzal z aristokratickej rodiny. Hudobné vlohy zdedil po svojej matke, ktorá bola koncertnou klaviristkou a ktorá zomrela na tuberkulózu, keď mal Skriabin len jeden rok. Skriabin sa hre na klavír venoval od ranného detstva, učil ho aj striktný a prísny Nikolaj Zverev, ktorému za veľa vďačí aj Sergej Rachmaninov. Skriabin neskôr študoval na Moskovskom konzervatóriu. Ako klavirista bol, napriek svojím malým dlaniam a prstom, už v mladosti považovaný za „zázračné dieťa“.

V súkromí bol rozporuplnou osobou. Oženil sa s klaviristkou Vierou Izakovičovou, s ktorou mal niekoľko detí, ale deti a manželku opustil kvôli mladému študentovi, ktorého učil. Skriabin sa zaujímal o teóriu tzv. nadľudí („übermensch”), ktorej tvorcom bol Friedrich Nietzsche a o rôzne filozofické smery, čo sa odzrkadlilo v jeho hudobnom myslení.

Skriabin bol počas celého svojho života hypochonder. Zomrel na otravu krvi.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]