Chiki liki tu-a

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chiki liki tu-a
Základné informácie
Pôvod Slovensko Prešov, Slovensko
Žáner(-re) Alternatívny rock
art rock
akrobatický rock´n´roll
Pôsobenie 1995 – súčasnosť
Vydavateľstvá Primitives Records
Agentúra Pohoda
Millenium Records
Sony BMG
Webstránka chikiliki.sk
Členovia skupiny:
Martin Višňovský
Ľuboslav Petruška
Tomáš Višňovský
Bývalí členovia
Marián Ivan
Peter Šima
Tomáš Višňovský
Tomáš Paľo

Chiki liki tu-a je slovenská hudobná skupina z Prešova. Vo svojich skladbách sa necháva inšpirovať veľkým množstvom hudobných štýlov, jej texty zase vynikajú svojskou nonsensovou poetikou silne inšpirovanou multikultúrnym prostredím mesta Prešov a jeho okolia. Skupina intenzívne koncertuje na Slovensku a v zahraničí (Česko, Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Severné Macedónsko, Spojené kráľovstvo,Holandsko), čím získala prvenstvo ako najčastejšie hrajúca slovenská skupina v zahraničí.[chýba zdroj]

Kapela je známa množstvom vedľajších koncertných projektov, v ktorých paroduje rozličné hudobné štýly, v rámci pôvodnej skupiny potom osobnosti česko-slovenskej popkultúry (členovia napr. používajú pseudonymy Maťo Ďurinda, Sagvan Tofi, Marie Rottrová a pod.). Pozornosť médií a širšej verejnosti na seba pritiahla hlavne úspešným recesistickým hitom „Láska moja de si“ z repertoáru svojho koncertného country projektu Hudci prérie.

Skupina si pripisuje autorstvo aj vo vytvorení špeciálnej terminológie (akrobatický rock´n´roll), pričom členovia sa podieľajú aj na kultúrnom živote Prešova, či už v rámci skupiny (Festival zlej hudby – 9. ročník k r. 2009), alebo samostatne (Dni mesta Prešov).

Napriek svojmu, pôvodne nemainstreamovému, zameraniu boli Chiki liki tu-a trikrát nominovaní na cenu Aurela, pričom ocenení boli hudobnou televíziou Music Box ako 2. najhranejšia slovenská kapela roka a Zlatým gunárom od Akadémie Humoru Slovenska.

Zostava[upraviť | upraviť kód]

Skupinu založili v roku 1995 Martin Višňovský, Marián Ivan, Peter Šima a Tomáš Višňovský. Zostava prešla postupnými zmenami, v roku 1997 pribudol trombónista Tomáš Paľo, o rok nato gitarista Ľuboslav Petruška. Marián Ivan opustil skupinu v roku 2000, Peter Šima v roku 2001 a Tomáš Paľo v roku 2005. V súčasnosti skupina vystupuje ako trio (Martin Višňovský – spev a basgitara, Ľuboslav Petruškaelektrická gitara, Tomáš Višňovskýbicie).

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

  1. Názov albumu je podľa Martina Višňovského implicitnou kritikou pomerov v slovenskom šoubiznise (tesne pred vydaním albumu zrušilo vydavateľstvo BMG so skupinou zmluvu, album nakoniec vyšiel vo vydavateľstve zameranom na dychovú hudbu): „... to, že si musí niekto prefarbiť vlasy na blond má taký význam, ktorý presne charakterizuje skupinu Nocadeň, skupinu Nuda a ďalšie. Že jediná šanca, keď chceš preraziť na Slovensku je tá, že musíš prísť na Tomášikovú ulicu ku Ivovi, zaklopeš mu na dvere a povieš: "Urobím čokoľvek." A on povie: "Budeš musel vlasy na blond prefarbil." A vtedy ti to pôjde. Síce budeš musel vlasy na blond prefarbil, ale na druhej strane, popularita bude nenormálna.“ [1]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]