Hodiny (súhvezdie)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hodiny
Mapa súhvezdia Hodiny
Mapa súhvezdia Hodiny

Latinský názovHorologium
SkratkaHor
GenitívHorologii
Symbolické vyjadreniehodiny
Rektascenzia3,5h
Deklinácia−60°
Plocha249  štvorcových stupňov
Poradie: 58
Počet hviezd
(magnitúda < 3)
0
Najjasnejšia hviezda(Alfa Horologii
(Zdanl. magnitúda 3,85)
Meteorický roj

žiadny

Susedné súhvezdia
Viditeľné na zemepisnej šírke +23° a −90°
Najlepšie viditeľné o 21:00 počas mesiaca December
Horná kulminácia o 24:00

5. november

Dolná kulminácia o 24:00

6. máj

Hodiny (z lat. Horologium) sú jedno z južných súhvezdí s deklináciou okolo -60 stupňov. Súhvezdie zaviedol Nicolas Louis de Lacaille v roku 1754 pod názvom Kyvadlové hodiny (z lat. Horologium Pendulum alebo Horologium Oscillatorium) na pamiatku holandského vynálezcu Christiaana Huygensa.

Súhvezdie obsahuje iba jednu jedinú hviezdu jasnejšiu než štvrtá magnitúda a tou je alfa Horologii. Je to oranžový obor vzdialený 117 ly. Beta Horologii je biely obor vzdialený 290 ly. Iota Horologii je hviezda vcelku podobná nášmu Slnku a obieha ju extrasolárna planéta. R Horologii je premenná hviezda typu Mira Ceti.

Hodiny obsahujú rozličné galaxie, no sú málo jasné. Celkovo je to oblasť chudobná na jasné objekty. Obsahuje len jedinú jasnejšiu hviezdokopu a to NGC 1261.

Hodiny sú oblasťou chudobnou na hviezdy. V našich zemepisných šírkach vychádza nad obzor do výšky sotva jeden stupeň a to o polnoci koncom novembra. Pozorovať ho môžu obyvatelia zemepisných šírok 23° a južnejších. Nájdeme ho pod Eridanom pri jeho najjasnejšej hviezde Achernar.