John Harsanyi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z John Charles Harsányi)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nositeľ Nobelovej ceny
John Charles Harsanyi
americký ekonóm, matematik a filozof
Narodenie29. máj 1920
Budapešť, Maďarsko
Úmrtie9. august 2000 (80 rokov)
Berkeley, Kalifornia, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons John Harsanyi

John Charles Harsanyi (pôvodne maď. Harsányi János; * 29. máj 1920, Budapešť, Maďarsko – † 9. august 2000, Berkeley, Kalifornia, USA) bol americký ekonóm, matematik a filozof židovského pôvodu narodený v Maďarsku. V roku 1994 získal Nobelovu cenu.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

John Harsanyi sa narodil v Budapešti. Maturoval na Fasorskom gymnáziu a v štúdiu pokračoval na Budapeštianskej univerzite (v súčasnosti Eötvös Lóránd Egyeteme). V roku 1942 úspešne ukončil štúdium medicíny. Počas okupácie Maďarska v druhej svetovej vojne, bol Harsányi od mája do novembra 1944 nútený pracovať v pracovnom oddieli. V novembri 1944 nacisti rozhodli, že celá jeho jednotka bude presunutá do Rakúska (kde väčšina jej členov neskôr zahynula), Harsányimu sa však podarilo ujsť ešte pred odjazdom vlaku z Budapešti a ukryl sa v jednom jezuitskom kláštore u pátra Jakaba Raileho.

V roku 1946 sa vrátil na univerzitu a v roku 1947 získal doktorát z filozofie a pôsobil na univerzite ako pomocný učiteľ. Tu spoznal aj svoju budúcu manželku, študentku Annu Klauberovú.

Roku 1950 kvôli silnejúcemu vplyvu komunizmu opustil Maďarsko a cez Rakúsko odišiel do Austrálie, kde prvé tri roky pracoval ako robotník a po večeroch navštevoval večernú ekonomickú školu na Univerzite v Sydney. Štúdium ukončil v roku 1953 a v rokoch 19541956 vyučoval ekonomiku na University of Queensland v Brisbane. V roku 1956 získal Rockefellerovo štipendium a odišiel na dva roky na Stanfordovú univerzitu, kde pod vedením Kena Arrowa získal doktorát z ekonomiky v roku 1958. V roku 1958 sa vrátil spolu so svojou manželkou do Austrálie na univerzitu v Canberre. V roku 1961 sa však vrátil do USA a získal miesto na univerzite v Detroite a v roku 1964 sa stal profesorom na Univerzity of California v Berkeley.

Cenu Švédskej banky za ekonómiu na pamiatku Alfreda Nobela mu udelili v roku 1994 v jednej tretine spolu s Reinhardom Seltenom a Johnom Forbesom Nashom za priekopnícku analýzu rovnováh v teórii nekooperatívnych hier.

Na sklonku života trpel Alzheimerovou chorobou. John Charles Harsanyi zomrel na srdcový infarkt 9. augusta 2000 vo veku 80 rokov.

Diela[upraviť | upraviť kód]

  • Rational Behavior and Bargaining Equilibrium in Games and Social Situations, 1977
  • Essays on Ethics, Social Behavior, and Scientific Explanation, 1976
  • Papers in Game Theory, 1982
  • A General Theory of Equilibrium Selection in Games, 1988 napísaná v spolupráci s Reinhardom Seltenom

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]