John Charles Harsányi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
John Charles Harsányi
americký ekonóm, matematik a filozof
Narodenie 29. máj 1920
Budapešť, Maďarsko
Úmrtie 9. august 2000 (80 rokov)
Berkeley, Kalifornia, USA
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons John Charles Harsányi

John Charles Harsanyi (pôvodne maď. Harsányi János; * 29. máj 1920, Budapešť, Maďarsko – † 9. august 2000, Berkeley, Kalifornia, USA) bol americký ekonóm, matematik a filozof maďarského pôvodu. V roku 1994 získal Nobelovu cenu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

John Harsanyi sa narodil v Budapešti. Maturoval na Fasorskom gymnáziu a v štúdiu pokračoval na Budapeštianskej univerzite (v súčasnosti Eötvös Lóránd Egyeteme). V roku 1942 úspešne ukončil štúdium medicíny. Počas okupácie Maďarska v druhej svetovej vojne, bol Harsányi od mája do novembra 1944 nútený pracovať v pracovnom oddieli. V novembri 1944 nacisti rozhodli, že celá jeho jednotka bude presunutá do Rakúska (kde väčšina jej členov neskôr zahynula), Harsányimu sa však podarilo ujsť ešte pred odjazdom vlaku z Budapešti a ukryl sa v jednom jezuitskom kláštore u pátera Jakaba Raileho.

V roku 1946 sa vrátil na univerzitu a v roku 1947 získal doktorát z filozofie a pôsobil na univerzite ako pomocný učiteľ. Tu spoznal aj svoju budúcu manželku, študentku Annu Klauberovú.

Roku 1950 kvôli silnejúcemu vplyvu komunizmu opustil Maďarsko a cez Rakúsko odišiel do Austrálie, kde prvé tri roky pracoval ako robotník a po večeroch navštevoval večernú ekonomickú školu na Univerzite v Sydney. Štúdium ukončil v roku 1953 a v rokoch 19541956 vyučoval ekonomiku na University of Queensland v Brisbane. V roku 1956 získal Rockefellerovo štipendium a odišiel na dva roky na Stanfordovú univerzitu, kde pod vedením Kena Arrowa získal doktorát z ekonomiky v roku 1958. V roku 1958 sa vrátil spolu so svojou manželkou do Austrálie na univerzitu v Canberre. V roku 1961 sa však vrátil do USA a získal miesto na univerzite v Detroite a v roku 1964 sa stal profesorom na Univerzity of California v Berkeley.

Cenu Švédskej banky za ekonómiu na pamiatku Alfreda Nobela mu udelili v roku 1994 v jednej tretine spolu s Reinhardom Seltenom a Johnom Forbesom Nashom za priekopnícku analýzu rovnováh v teórii nekooperatívnych hier.

Na sklonku života trpel alzheimerovou chorobou. John Charles Harsanyi zomrel na srdcový infarkt 9. augusta 2000 vo veku 80 rokov.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

  • Rational Behavior and Bargaining Equilibrium in Games and Social Situations, 1977
  • Essays on Ethics, Social Behavior, and Scientific Explanation, 1976
  • Papers in Game Theory, 1982
  • A General Theory of Equilibrium Selection in Games, 1988 napísaná v spolupráci s Reinhardom Seltenom

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]