Kozie chrbty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 16:40, 15. august 2011, ktorú vytvoril Pe3kZA (diskusia | príspevky) (kategórie)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kozie chrbty
Pohorie
PVE Čierny Váh 2.JPG
Štát Slovensko Slovensko
Región Spiš, Liptov
Časť Fatransko-tatranská oblasť
Najvyšší bod Kozí kameň
 - výška 1 255 m n. m.
Rozloha 168 km² (16 800 ha)
Geologické zloženie tatrikum, fatrikum, hronikum, veporikum
Orogenéza/vrásnenie alpínske vrásnenie
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kozie chrbtypohorie v Západných Karpatoch na Slovensku. Pohorie sa člení na dva podcelky - Važecký chrbát a Dúbrava.

Poloha a prírodné podmienky

Pohorie sa tiahne východozápadným smerom, od Jánoviec pri Poprade až po Kráľovu Lehotu pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu. Jeho severné svahy spadajú do Podtatranskej kotliny, južnú hranicu tvorí údolie Čierneho Váhu, východnejšie hlboká a výrazná Vikartovská brázda, ktorou preteká horný tok rieky Hornád. Hlavný hrebeň pohoria len málokde klesne pod hranicu 1 000 metrov nad morom. Svoj vrchol dosahuje na Kozom kameni (1 255 m n. m.), ktorý má dva vrcholy spojené úzkym skalnatým hrebeňom, potom mierne klesá cez Krížový vrch (1 102 m n. m.) a Krížovú (941 m n. m.) do hlbokého zárezu pri Kvetnici. Reliéf pohoria má prevažne charakter vrchoviny. Pohorie je sčasti tvorené Važeckým krasom, rozprestierajúcim sa južne od Važca na ploche približne 30 kilometrov štvorcových. Vyskytujú sa tu najmä podzemné krasové javy, najznámejším z nich je sprístupnená Važecká jaskyňa.

Podnebie a flóra

Pohorie zaraďujeme do mierne teplej až chladnej klimatickej oblasti. Južné svahy pohoria sú pokryté prevažne reliktnými teplomilnými dubinami. Ďalšími drevinami, ktoré sa hojne vyskytujú na území Kozích chrbtov sú smrek, jedľa, borovica a smrekovec opadavý.

Chránené oblasti

Národná prírodná rezervácia Hranovnická dubina sa rozprestiera na takmer 67 hektároch na južnej strane pohoria medzi Kvetnicou a Hranovnicou jej úlohou je ochrana lesných spoločenstiev dubového a bukovo-dubového vegetačného stupňa . Je to najsevernejšia oblasť výskytu duba zimného na Slovensku. V lesnom podraste sú mnohé teplomilné druhy so severnou hranicou rozšírenia práve v tejto rezervácii.

Prírodná rezervácia Baba sa rozprestiera na výmere približne 201 hektárov. Je vyhlásená na ochranu reliktných teplomilných spoločenstiev vápencových a dolomitových skál Kozích chrbtov so vzácnymi a chránenými druhmi flóry a fauny.