Lúčny kanál (prítok Zohorského kanála)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lúčny kanál
{{{Popis}}}
Dĺžka toku 1,325 km
Plocha povodia 8,557 km², odtokové oblasti 4,639 km²
Rád toku V.
Povodie Malina
Prameň Záhorie
Ústie Zohorský kanál
Hydrologické poradie
Číslo recipienta 4-17-02-068

Lúčny kanál je umelo vytvorený, stále tečúci vodný tok, odvodňovací kanál V. rádu, na Záhorí, v okrese Malacky, pri obci Jakubov. Jeho dĺžka predstavje 1 325 metrov, plocha povodia činí 8,577 km² a plocha odtokových oblastí zahŕňa 4,639 km².

Vzniká, ako jediný z knálov v okolí sútokom dvoch dlhšíh kanálov, konkrétne Borinského, ako hlavná zdrojnica a Viničného, ako sekundárna zdrojnica. Miesto sútoku zdrojníc sa nazýva Hoštáky (146 m n.m.), a je vzdialené 29 metrov od asfaltovej cesty smerom na jazero Pruxe. Vlieva sa do Zohorského kanála, v oblasti „Pod špekom“, vo výške 143 m n.m..

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho tok počína sútokom Borinského a Viničného na Hoštákoch, v nadmorskej výške 144 m n.m., tečie od vzniku po ústie skoro presne južným smerom. Najprv podteká menovanú cestu, pokračuje v koryte, ktorého hĺbka je dva metre a šírka dna 1,2 metra. Dno je dláždené. V koryte rastie vodná tráva, tŕstie a sem tam sa objaví nejaký vŕbový krík. Približne v polovici jeho dĺžky bobry vytvorili malú priehradu, do krorej ústi ľavostranný Cigánsky kanál, ako jediný prítok Lúčneho kanála. Po výtoku z nádrže pokračuje k svojmu ústiu, na hladine pláva žaburinka, dno je dláždené, široké stále 1,2 metra. Posledných 150 metrov preteká hustou masou tŕstia a žihľavy, tesne pred ústim je premostený mostom pre chodcov. Ústi do Zohorského kanála v nadmorskej výške 143 m n.m., v podomácky pomenovanej oblasti „Pod špekom“.

História a výstavba kanála[upraviť | upraviť zdroj]

Ekonomicky výhodná vodná stavba menom Lúčny kanál bola postavená v priebehu 3. etapy melioračných prác pri obci Jakubov, v roku 1962. Finančný náklad stavby si vyžiadal 440 418 Kčs.

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Kanál vystavali kvôli odvodneniu zamokrenej pôdy, ktorá sa dnes poľnohospodársky využíva a viacerých močiarov, tzv. struhov. Tie v dnešnej dobe slúžia na dorábanie sena.

Použité zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

ŠIMEK, Ján. Jakubov: Od minulosti k dnešku. Jakubov: Obec Jakubov, 2012. 303 s. ISBN 978-80-971174-6-7.