Labsko-vltavská niva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Labsko-vltavská niva
geomorfologický okrsok
Sútok Labe s laterálnym kanálom pri Mělníku
Štát Česko Česko
Nadradená
jednotka
Mělnická kotlina
Susedné
jednotky
Všetatská pahorkatina
Staroboleslavská rovina
Vojkovická rovina
Lužecká rovina
Kostelecká rovina
Čelákovická pahorkatina
Kojetická pahorkatina
Čakovická tabule
Středolabská niva
Sadská rovina
Milovická tabule
Dolnooharská tabule
Pražská plošina
Rozloha 98,4 km² (9 840 ha)
Geologické zloženie sedimenty
Česko: Labsko-vltavská niva
Labsko-vltavská niva
Poloha na mape Česka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Súradnice: 50°19′10″S 14°28′52″V / 50,3193933°S 14,4811703°V / 50.3193933; 14.4811703

Labsko-vltavská niva je geomorfologický okrsok v osovej časti Mělníckej kotliny, ležiaci v okresoch Mělník, Praha-východ a Nymburk v Stredočeskom kraji.

Poloha a sídla[upraviť | upraviť zdroj]

Vltava v Kralupoch nad Vltavou
Labská niva pri Neratoviciach

Úzky pás okrsku sa nachádza jednak pozdĺž rieky Labe medzi obcou Dolní Beřkovice na severozápade a mestom Lysá nad Labem na juhovýchode, jednak pozdĺž rieky Vltavy od labského sútoku pri okresnom meste Mělník k mestu Kralupy nad Vltavou na juhozápade. Pri hraniciach nivy či vnútri nej leží mestá Neratovice, Kostelec nad Labem, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Čelákovice.[1]

Charakteristika územia[upraviť | upraviť zdroj]

Je to záplavová rovina, holocénna fluviálna akumulačná rovina na strednom toku Labe a pri najspodnejšom toku Vltavy. Maximálna šírka vltavskej nivy (cez 4 km) je najväčšia na území Čiech. V nive sú ostrovčeky najnižších terás a početné opustené korytá bývalých meandrov a zákrut vyplnené slatinami a hnilokalmi. Početné sú tu meandrové oblúky po intenzívnej bočnej erózii v náplavoch susedných würmských terás. Je tu aluviálna biota. Okrsok zahŕňa chránené územia Úpor, Kelské louky, Černínovsko, Jiřina, Hluchov, Lipovka - Grado a Hrbáčkovy tůně (časť).[2]

Geomorfologické členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Okrsok Labsko-Vltavská niva (podľa značenia Jaromíra Demka VIB-3C-4) patrí do celku Středolabská tabule a podcelku Mělnická kotlina.

Podrobnejšie členenie Balatku a Kalvodu[3] okrsok Labsko-Vltavská niva nepozná, uvádza len 3 iné okrsky Mělnickej kotliny (Lužecká kotlina, Staroboleslavská kotlina a Všetatská pahorkatina).

Niva prechádza medzi ďalšími okrskami Středolabskej tabule: Všetatská pahorkatina, Staroboleslavská rovina, Vojkovická rovina, Lužecká rovina, Kostelecká rovina, Čelákovická pahorkatina, Kojetická pahorkatina, Čakovická tabule, Středolabská niva, Sadská rovina a Milovická tabule. Ďalej susedí s celkami Dolnooharská tabule na severozápade a Pražská plošina na juhozápade.[2]


Kompletné geomorfologické členenie celej Středolabskej tabule uvádza nasledujúca tabuľka:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Labská-Vltavská niva na Mapy.cz
  2. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektív. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno : AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9.
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha : Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Labsko-vltavská niva na českej Wikipédii.