Čakovická tabule

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čakovická tabule
geomorfologický okrsok
PR Vinorsky park 01.JPG
Prírodná rezervácia Vinořský park
Štát Česko Česko
Nadradená
jednotka
Českobrodská tabule
Susedné
jednotky
Kojetická pahorkatina
Labsko-vltavská niva
Čelákovická pahorkatina
Bylanská pahorkatina
Pražská plošina
Najvyšší bod vrstevnica
 - výška 293 m n. m.
Rozloha 179,9 km² (17 990 ha)
Geologické zloženie pieskovec, spongilit,
ílovec, slieňovec,
kremenec
Česko: Čakovická tabule
Čakovická tabule
Poloha na mape Česka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Súradnice: 50°08′14″S 14°40′01″V / 50,1373217°S 14,6670708°V / 50.1373217; 14.6670708

Čakovická tabule je geomorfologický okrsok v strednej časti Českobrodskej tabule, ležiaci v okresoch Nymburk, Kolín, Praha-východ v Stredočeskom kraji a na území hlavného mesta Prahy.

Poloha a sídla[upraviť | upraviť kód]

Prírodná pamiatka Cihelna v Bažantnici
Prírodná pamiatka Chvalský lom

Územie okrsku leží zhruba medzi sídlami Bořanovice (na severozápade), Přezletice a Brandýs nad Labem (na severe), Kounice (na východe), Újezd nad Lesy (na juhu) a pražskou časťou Vysočany (na juhozápade). Úplne vnútri okrsku ležia väčšie obce Zeleneč, Šestajovice, Líbeznice a viac mestských častí Prahy, napr. Čakovice, podľa ktorých je okrsok pomenovaný.[1]

Charakteristika územia[upraviť | upraviť kód]

Je to plochá pahorkatina tvorená cenomanskými pieskovcami a spodnoturónskymi piesočnatými spongilitmi, ílovcami a slieňovcami, predstavuje k severovýchodu naklonený povrch rozsiahlych pliocénnych a staropleistocénnych štruktúrne denudačných plošín, rozbrázdených na SV spravidla asymetrickými údoliami svahových potokov, ľavých prítokov Labe. Miestami sa uplatňuje akumulačný povrch na sprašových pokryvoch a závejoch. Pahorkatina je zalesnená z 5% len v západnej časti borovicovými porastami a dúbravami, inde sú agátiny. Okrsok zahŕňa chránené územia: Bažantnice v Satalicích, Vinořský park, Chvalský lom, Cihelna v Bažantnici, U skal, Letiště Letňany, Prírodný park Klánovice-Čihadla, čiastočne sem zasahuje Klánovický les. Do juhozápadnej časti zasahuje zástavba Prahy.[2]

Geomorfologické členenie[upraviť | upraviť kód]

Okrsok Čakovická tabule (podľa značenia Jaromíra Demka VIB-3E-2) patrí do celku Středolabská tabule a podcelku Českobrodská tabule.

Podľa členenia Balatku a Kalvodu[3] sa okrsok ďalej už nečlení. V tomto členení je Čakovická tabule definovaná ako územne rozsiahlejšia.

Tabuľa susedí s ďalšími okrskami Středolabskej tabule (Kojetická pahorkatina a Labsko-vltavská niva na severe, Čelákovická pahorkatina na východe, Bylanská pahorkatina na juhovýchode) a s celkom Pražská plošina na západe a juhu.[2]

Kompletné geomorfologické členenie celej Středolabskej tabule uvádza nasledujúca tabuľka:

Významné vrcholy[upraviť | upraviť kód]

Najvyšším bodom okrsku je vrstevnica (293 m).[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Čakovičky tabuľa na Mapy.cz
  2. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektív. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno : AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9.
  3. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha : Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Čakovická tabule na českej Wikipédii.