Mestský park (Košice)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:31, 22. máj 2020, ktorú vytvoril RickRichards (diskusia | príspevky) (Pridaná šablóna.)
Mestský park
Park generála Petrova,
Szechenyi liget,
Sokolský sad
mestský park
Štát Slovensko Slovensko
Región Košický kraj
Okres Košice I
Mesto Košice
Mestská časť Staré Mesto
Súradnice 48°43′25″S 21°15′51″V / 48,723662°S 21,264182°V / 48.723662; 21.264182
Štátny znak SRNárodná kultúrna pamiatka SR
Pred r. 2002[1]
 - názov Sad generála Petrova
 - dátum vyhlásenia 2019
ÚZPF[2]
 - číslo 3480
 - dátum zápisu 26. 2. 2019
Poloha v rámci Košíc
Poloha v rámci Košíc
Poloha v rámci Starého Mesta
Poloha v rámci Starého Mesta
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Mestský park je najväčší verejný park v Košiciach v mestskej časti Staré Mesto. Nachádza sa medzi ulicami Staničné námestie, Štefánikova ulica, Thurzova ulica, a Rumanova ulica.

Poloha

Na strane zo Śtefánikovej ulice sa nachádza Jakabov palác, pri ktorom vedie malebný most, zvaný Most Lásky. Zo strany Staničného námestia, ho obklopuje Železničná stanica Košice a autobusová stanica. V Mestskom parku, nájdeme fontánu , jazierko, množstvo miest na sedenie a relax, priestor na venčenie psov ale aj Hudobný altánok a Letné kúpalisko Mestskej plavárne. Mestský park slúži predovšetkým na oddych no taktiež pre usporadúvanie kultúrnych podujatí alebo kulinárskych festivalov.

História

Park bol založený v 60. rokoch 19. storočia medzi Mlynským jarkom a Hornádom (dnes železničnou stanicou a centrom mesta).

Koncom 18. storočia sa tu nachádzali kúpele s prameňom minerálnej železitej vody, ktoré tu fungovali až do konca 19. storočia. Kúpele boli nahradené novými parnými a vaňovými kúpeľmi na Drevnom trhu.

V 70. rokoch 20. storočia bol mierne redukovaný v prospech nových komunikačných spojení hlavne v predstaničnom priestore. Hlavná parková promenáda, ktorá spája mesto so železničnou stanicou bola postavená tiež v 60. rokoch 19. storočia.

V parku sa nachádza aj elegantný pavilón švajčiarskeho štýlu, ktorý bol postavený v roku 1857 pre cisársky pár Františka Jozefa a jeho manželku Alžbetu. V roku 1909 tu bola postavená budova Korčuliarskeho a tenisového pavilónu v secesnom slohu podľa projektu prešovského rodáka Júliusa Sandyho. Aktuálne v západnej časti parku prebieha výstavba nového hotela s názvom Parkhotel Villa Sandy*****, ktorý je pomenovaný práve po tomto architektovi.

V medzivojnovom období sa v parku nachádzala Nádražná reštaurácia, stredisko Slovenskej rady pre cudzinecký ruch s turistickou kanceláriou a ubytovaním. V roku 1937 tu vzniklo Mestské kúpalisko a v roku 1962 sa tu podľa plánov architekta Ladislava Greča bola postavená krytá plaváreň.

V 90. rokoch 20. storočia tu bolo zriadené jazierko s umelým potôčikom a obnovený hudobný altánok, ktorý bol postavený v roku 1885 podľa plánu mestského staviteľa Júliusa Poschla.

Posledná rekonštrukcia a revitalizácia v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry prebehla v roku 2013. Počas tejto rekonštrukcie parku tu pribudli nové lampy, workoutové ihrisko, lanovka, kamery, ihriská, informačné kiosky, vynovili aj historické jazierko pri kúpalisku, altánok, fontány, mostíky a ďalšie objekty. Po rekonštrukcii tu môžeme nájsť aj množstvo umeleckých diel od svetových umelcov ako Slovo od Dušana Zahoranského, Pavilion od amerického umelca Dana Grahama, ale taktiež aj staršie sochy, ktoré vznikli počas Medzinárodného sochárskeho sympózia v kove, ktoré usporiadali Východoslovenské železiarne Košice, v rokoch 19681971, zachovala sa napríklad socha z názvom Východ Slnka, ktorá je dielom japonského sochára Hiromi Akiyamu.[3]

V mestskom parku sa pri železničnej stanici nachádza majestátny topoľ biely, ktorý je chránený podľa rozhodnutia ÚŽP Košice, 238/91-Bb pre vedecko-výskumný, náučný a kultúrno-výchovný význam.

V druhej polovici 20. storočia tu boli odhalené pamätníky – Pamätník Mjr. Ľudovítovi Kukorellimu a Pamätník Generála Petrova. V januári 2018, tu bol osadený nerezový pamätník Bjørnstjerne Bjørnsona.[4]

V rokoch 20122015 sa začala rekonštrukcia starej schátranej budovy bývalej košickej krytej plavárne, ktorú premenili na halu umenia Kunsthalle. Vznikol tak polyfunkčný priestor, ktorý je určený súčasnému umeniu, na organizovanie medzinárodných výstav a workshopov.[5]

Galéria

Referencie

  1. Zoznam vybraných národných kultúrnych pamiatok [online]. Bratislava: Pamiatkový úrad SR, [cit. 2019-04-29]. Dostupné online.
  2. Pamiatkový objekt – podrobnosti [online]. Bratislava: Pamiatkový úrad SR, [cit. 2019-04-29]. Dostupné online.
  3. Poznáte unikáty Mestského parku? Priblížime Vám ich - Košice:Dnes, 18.1.2017 - Dostupné online
  4. Pamätník B.Björnsona osadili v Mestskom parku - Košice:Dnes, 9.1.2018 - Dostupné online
  5. Mestský park v Košiciach - keturist.sk - Dostupné online

Iné projekty