Preskočiť na obsah

Präsident (automobilová značka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Präsident originál (1897)
Präsident replika (1977)
Replika motoru Benz v automobile Präsident (1977)

Präsident (1897) bol prvý automobil postavený v Kopřivnici a jeden z prvých automobilov na svete vôbec, ktorý radí Tatru na tretie miesto medzi najstaršími existujúcimi automobilkami – za firmami Daimler-Benz a Peugeot.

Pri konštrukcii automobilu Präsident boli jeho tvorcovia inšpirovaní sčasti automobilom Benz „Instructor“, v Kopřivnici však do konštrukcie vniesli viacero originálnych prvkov a vylepšení, takže vznikol úplne odlišný automobil.

Podvozok Präsidenta, aj karoséria typu Phaeton, vychádzali z osvedčeného kopřivnického kočiara Mylord. V zadnej časti – v priestore, ktorý u kočiarov slúžil pre batožinu - bol umiestnený dvojvalcový ležatý motor Benz o obsahu 2,714 l a výkonu približne 5 kW (6,6k) pri 600 ot/min (vŕtanie aj zdvih 120mm). Palivová nádrž obsahu 23 l sa nachádzala pod prednými sedadlami. Pôvodné indukčné zapaľovanie bolo nahradené magnetovým. Mazanie bolo stratové, kvapkacie, ovládané centrálnym mazacím systémom. Chladenie motora bolo otvorené vodné, odparovacie, čiastočne stratové. Prevodovka bola dvojstupňová, remeňová. Prevodové stupne sa radili naklápaním stĺpiku riadenia. Zadná hnacia náprava bola poháňaná dvomi nezávislými reťazami od predlohového hriadeľa, ktorý mal už diferenciál. Stĺpik riadenia umiestnený pred pravým predným sedadlom mal riadidlá a pohyb z neho sa prenášal reťazou na prednú nápravu.

Vozidlo využívalo dva brzdové systémy – nožnú pásovú prevodovú brzdu a ručne ovládanú treciu brzdu pôsobiacu na gumené obloženie kolies.

Zaujímavosťou vozidla bol aj okrasne tvarovaný nárazník, vôbec prvýkrát použitý u automobilu. Toto vozidlo obsadené 4 pasažiermi absolvovalo v dňoch 21.-22. mája 1898 propagačnú jazdu na výstavu do Viedne, pričom trasu dlhú 328 kilometrov absolvovalo za 24,5 hodín, z toho bolo 14,4 hodiny čistého času jazdy s priemernou rýchlosťou 22,62 km/h.

Präsident bol po ukončení výstavy vo Viedni určitý čas používaný v rámci rakúskeho autoklubu na zácvik vodičov. Neskôr sa stal súčasťou zbierok česko-slovenského technického múzea v Prahe na Letné, kde sa nachádza dodnes ako jeden z najcennejších exponátov.

Podľa pôvodnej technickej dokumentácie bola v roku 1977 v závode Tatra postavená plne funkčná replika prvého automobilu, ktorá sa dnes nachádza v zbierkach podnikového múzea v Kopřivnici.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]