Rychtářský rybník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rychtářský rybník
prírodná pamiatka
PP Rychtarsky rybnik-I-08-2018-Arnolec-dron.jpg
Štát Česko Česko
Región Kraj Vysočina
Okres Okres Jihlava
Lokalita Arnolec
Nadmorská výška 550 - 552 m n. m.
Súradnice 49°26′39″S 15°49′12″V / 49,44417°S 15,82000°V / 49.44417; 15.82000
Rozloha 5,9795 ha
Vznik 8. august 2013[1]
 - Vyhlásila Rada Kraja Vysočina
Správa AOPK ČR
Kód AOPK ČR 5785
Česko: Rychtářský rybník
Rychtářský rybník
Poloha na mape Česka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
CZ0612145

Rychtářský rybník je prírodná pamiatka ev. č. 5785 v okrese Jihlava. Správa AOPK ČR. Rybník leží na riečke Balinke 1,1 km severozápadne od Arnolca.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Rybník pochádza z polovice 18. storočia, je zachytený na mapách prvého vojenského mapovania (1764-1768). V 2. polovici 20. storočia patril k Štátnemu rybárstvu, ktoré vodnú plochu využívalo ako plôdikový rybník, kedy tu bol vysádzaný kapor. V tej dobe boli okolité mokré lúky kosené. Potom na rybníku začalo hospodáriť Rybářství Růžička. Časť nivy nad rybníkom bola opustená, rozšírila sa tu trstina a náletové dreviny. Tými sú porastené aj brehy Balinky a hrádza rybníka. Ostatné lúky sú kosené.[2]

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

V strede územia prírodnej pamiatky sa nachádza plytký rybník o rozlohe 2,5 ha, ktorý je využívaný na chov rýb. Do rybníka pritekajú tri prítoky - riečka Balinka a ďalšie dva menšie toky.[2]

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Koelant útly (Coleanthus subtilis)

Pri zavodnení rybníka sa tu vyskytujú červenavec maličký (Potamogeton pusillus), vodomor kanadský (Elodea canadensis), hviezdoš (Callitricho hamulata), žaburinka menšia (Lemna minor) a močiarka. Predtým sa tu vyskytovali červenavec tupolistý (Potamogeton obtusifolius), elatinka pieprová a trojtyčinková (Elatine hydropiper, E. triandra). Rybník je využívaný ako plôdikový a preto býva čiastočne letnený.

V letnených rybníkoch žije pestrá vegetácia - napr. koleantus útly (Coleanthus subtilis), elatinka pieprová a trojtyčinková (Elatine hydropiper, E. triandra) a blatnička vodná (Limosella aquatica). Rychtářský rybník obklopuje trsť obyčajná (Phragmites australis) a pálka širokolistá (Typha latifolia). Na nekosených lúkach rastú terestrické trste. Na brehoch sa vyskytujú ostricové litorály a náletové dreviny. Z ostríc sú najviac zastúpené ostrica pľuzgierkatá (Carex vesicaria), ostrica zobáčikatá (C. rostrata), ostrica predĺžená (C. elongata), nátržnica močiarna (Potentilla palustris), sitina rozložitá (Juncus effusus), smlz sivý (Calamagrostis canescens), ostrica čierna (Carex nigra), páperník úzkolistý (Eriophorum angustifolium) a fialka močiarna (Viola palustris).

Okolo rybníka sú zachované kosené vlhké lúky, kde dominuje pichliač. Okrem bežných druhov lúčnych rastlín sa tu vyskytujú vstavačovec májový (Dactylorhiza majalis), hadomor nízky (Scorzonera humilis), popolavec kučeravý (Tephroseris crispa), ďatelina gaštanovohnedá (Trifolium spadiceum), púpava Nordstedtova (Taraxacum nordstedtii), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). Na suchších miestach rastú podhorské psiarkové trávniky. Na najvlhkejšie miestach sa vytvorila ruderálna vegetácia, kde dominuje trsť a malinovník. Na nekosených mokradiach sa uchytila ​​ vŕba popolavá (Salix cinerea) a ušatá (S. aurita). Okolo vodných tokov rastú jelše a valeriána výbežkatá (Valeriana excelsa).[2]

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Potápka malá (Tachybaptus ruficollis)

Hniezdi tu potápka malá (Tachybaptus ruficollis), ďalej tu žijú trsteniarik veľký (Acrocephalus arundinaceus), sliepočka vodná (Galinulla chloropus), kaňa močiarna (Circus aeruginosus), kačica chripľavka (Anas strepera), chochlačka vrkočatá (Aythya fuligula), chochlačka sivá (Aythya ferina), labuť veľká (Cygnus olor), lyska čierna (Fulica atra), trsteniarik spevavý (Acrocephalus palustris) a strnádka trstinová (Emberiza schoeniclus), kúdeľníčka lužná (Remiz pendulinus), trsteniarik malý pásikový (Acrocephalus schoenobaenus), kaňa popolavá (Circus pygargus), cíbik chochlatý, kalužiak perlavý (Tringa ochropus) a kalužiačik malý (Actitis hypoleucos). Žijú tu divé kačice, ktoré sú prikrmované obilím.[2]

V roku 2011 tu žilo sedem druhov obojživelníkov. Najviac je zastúpená rosnička zelená (Hyla arborea), ďalej sa tu vyskytujú skokan hnedý (Rana temporaria), ropucha bradavičnatá (Bufo bufo), skokan krátkonohý (Rana lessonae), mlok bodkovaný (Triturus vulgaris), hrabavka škvrnitá (Pelobates fuscus), kunka červenobruchá a skokan zelený.

Z vážok bolo zistených 21 druhov, čo je štvrtina všetkých druhov vážok v Česku. Vyskytovali sa tu bežné euryvalentné druhy, ďalej potom šidlovka tmavá (Lestes dryas), šidlovka hnedá (Sympecma fusca), šidielko menšie (Ischnura pumilio), šidielko (Coenagrion hastulatum), šidlo tmavé (Anax Parthenope).

Na prítoku do rybníka žila slabšia populácia raka riečneho (Astacus astacus). Na území prírodnej pamiatky sa vyskytovalo 12 druhov vodných mäkkýšov (8 ulitníkov a 4 lastúrniky). Predovšetkým bežné druhy, zistený bol aj druh Segmentina nitida a hrachovka otupená (Pisidium obtusale).

Z denných motýľov boli zastúpené bežné druhy a ohniváčik veľký (Lycaena dispar), ktorý žije na vlhkých lúkach.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. AOPK ČR, [cit. 2016-09-19]. Dostupné online. (po česky)
  2. a b c d e Plán péče - PP Rychtářský rybník [online]. Drusop, 2013-01-01, [cit. 2016-09-19]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rychtářský rybník na českej Wikipédii.