FC Spartak Trnava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Spartak Trnava)
FC Spartak Trnava
Celý názovFootball Club Spartak Trnava
PrezývkaBílí Andeli
Založený30. máj 1923
ŠtadiónŠtadión Antona Malatinského
Kapacita19 200
TrénerSlovensko Michal Gašparík ml.
LigaNiké liga
2022/233. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby

FC Spartak Trnava je slovenský futbalový klub z Trnavy, päťnásobný majster Česko-Slovenska a majster Slovenska zo sezóny 2017/18. Okrem 5 titulov majstra Česko-Slovenska získal päťkrát Česko-slovenský pohár, osemkrát Slovenský pohár a iné významné trofeje. Dostal sa do najvýznamnejšej európskej súťaže EPM (dnes Liga majstrov UEFA), kde v roku 1969 dokráčal až do semifinále, kde vypadol s Ajaxom Amsterdam. Spolu s MŠK Žilina je najstabilnejším účastníkom novodobej slovenskej ligy - zúčastnil sa 19 z 20 ročníkov. Klubovou oficiálnou hymnou je Il Silenzio. Spartak Trnava je klub s najväčšou fanúšikovskou základňou. Od roku 2021 je prezidentom klubu Peter Macho.

História[upraviť | upraviť zdroj]

História futbalu v Trnave[upraviť | upraviť zdroj]

História futbalu v Trnave má svoje korene už v období Rakúsko-Uhorska. Športové futbalové kluby, ktoré pôsobili už za tejto éry, vystupujú aj po Prvej svetovej vojne, keď po vzore takýchto klubov vznikajú v Trnave česko-slovenské futbalové kluby ako ČsŠK Čechie Trnava, alebo ČsŠK Trnava. Jedným z takýchto klubov s dlhšou tradíciou bol aj TAC - Trnavský atletický klub, ktorý sa v roku 1919 pripája k novovytvorenému klubu TŠS (Trnavský športový spolok). História „Bílich Andelov“ je spätá z neskorším redukovaním počtu klubov vznikajúcich po roku 1918, prostredníctvom ich spájania, keď 30. mája 1923 po fúzii klubov - ŠK Čechie, ČsŠK a TŠS, začínajú tieto kluby vystupovať pod názvom TŠS Trnava. Uplynul len rok a TŠS sa zlúčila s ŠK Trnava (fungoval od roku 1919) a novovytvorený tím si zobral za svoj názov ŠK Trnava a svoje domáce zápasy už hrával v priestoroch dnešnej City Areny. Klub sa obliekal do modro-žltých farieb. Prezývka "Bíli andeli" vzniká až v 60. rokoch, keď sa začali používať biele dresy.

19. marca 1925 vzniká druhý silný klub ŠK Rapid Trnava, ktorý hrával svoje zápasy na Tulipáne v blízkosti železničnej stanice. Tento klub už uznával pre Trnavu klasické červeno-čierne farby. Hoci v Trnave existovalo mnoho ďalších klubov najväčšia rivalita bola práve medzi ŠK a Rapidom. Mestské derby sa hralo celkom 27-krát, keď lepšie dopadol Rapid s bilanciou 16–3–8.

Na prelome rokov 1929 a 1930 absolvovala Trnava zájazdy do Francúzska, Portugalska a Španielska. V Bilbau sa zrodila historická prehra 0–14, ktorú sa výprava snažila zatajiť. Do Trnavy odoslala telegram, že sa pre dážď nehralo. Tlačová kancelária oznámila prehru 4–7. Ministerstvo zahraničia však upozornilo futbalovú asociáciu na skutočný výsledok a Rapidu zakázali na dva roky štart v zahraničí.

V roku 1935 vyhral Rapid župné majstrovstvá. V kvalifikácii o postup do divízie však proti Žiline a Novým Zámkom neuspel. O rok sa však do divízie dostal po proteste a kompromisnom riešení. V tom istom roku prišlo aj k radikálnemu omladeniu kádra. V kádri sa objavili neskoršie hviezdy Fero Bolček a Anton Malatinský.

Fúzia mestských rivalov[upraviť | upraviť zdroj]

Niekoľkomesačné špekulácie sa v lete 1939 stali skutočnosťou. Kluby ŠK Trnava a Rapid Trnava sa spojili s cieľom vytvoriť ešte kvalitnejší tím. Tak vznikol klub TŠS Trnava. V roku 1939 sa začala hrať slovenská liga systémom jeseň/jar. Za účasti 12 mužstiev sa Trnava, v premiérovom ročníku, umiestnila na 4. mieste. V nasledujúcich rokoch sa Trnava umiestnila na 6., 7., 5. a 3. mieste. Slovenskej lige vtedy dominovali Bratislavské kluby ŠK a OAP. Na jeseň 1944 sa odohrali len dve kolá ligy, po vypuknutí SNP bola súťaž prerušená. Hrali sa len turnaje Oblastného majstrovstva Slovenska a to iba na jeseň. Vyhral TŠS Trnava pred ŠK Bratislava. V tomto čase bol za najlepšieho hráča považovaný útočník Fero Bolček, ktorý hrával pravidelne aj za Slovensko. V lete 1945 postúpila Trnava do B skupiny celoštátnej česko-slovenskej ligy po kvalifikačných zápasoch proti ŠK Šimonovany (dnes Partizánske). Prvý zápas ligy hrala 16. septembra doma s Pardubicami 1–1. Jarná časť ale pre Trnavu nedopadla najlepšie a vypadla z ligy. O rok neskôr sa ale opäť suverénnym spôsobom vrátila, aby v sezóne 1947/48 mohla opäť v najvyššej súťaži obsadiť 5. miesto. Stabilné miesto v reprezentácií v tom čase mali Malatinský, Bolček a Marko. V roku 1950 požiadala dvojica Malatinský, Benedikovič o uvoľnenie do Bratislavy. V Trnave z toho boli rozbroje a nakoniec toho roku z ligy aj vypadla.

V roku 1951 sa premiérovo hral Česko-slovenský pohár. Trnava sa prebojovala až do finále, kde na pražskej Letnej pred 15 000 divákmi porazila Ústí nad Labem 1–0 gólom Bolčeka. Koncom sezóny sa Trnava opäť vrátila do najvyššej ligy.

Spartak Trnava[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1952 sa klub premenoval na Spartak Trnava, ale výkony v 50. rokoch boli veľmi nestabilné, Spartak hral 2. ligu a po postupe do najvyššej súťaže sa pohyboval v spodnejších priečkach tabuľky. Kvalitnejšie umiestnenie, po dlhej dobe, prišlo až v sezóne 1959/60, keď Spartak obsadil 4. priečku, ktorá mu zabezpečovala postup do Stredoeurópskeho pohára. 1. zápas odohral Spartak na Tehelnom poli proti talianskemu AS Rím. Na zápase bolo prítomných 50 000 divákov a Spartaku fandili aj odvekí rivali zo Slovana. Spartak vyhral 2–0. Odvetu v Ríme prehral 1–0, ale aj napriek tomu postúpil do 2. kola. Rímsky „výlet“ bol poznačený aj škandálom. Po príchode do hlavného mesta Talianska klub opustil Juraj Kadlec, ktorý išiel študovať za kňaza do Vatikánu. To spôsobilo na Slovensku rozruch a zapojila sa aj ŠTB. Päť činovníkov Spartaka bolo odsúdených na nútené práce. V roku 1961 narukoval Jozef Adamec do Dukly, Trnava spadla o súťaž nižšie. V roku 1962 prišiel veľký úspech česko-slovenského futbalu, reprezentácia v kádri aj so Štibrányim a Adamcom vybojovala na majstrovstvách sveta v Čile striebro. Na jeseň 1962 bola TJ Spartak opäť pričlenená k národnému podniku Kovosmalt a spojená s TJ Dynamo. Po štvrtom druholigovom mieste sa nepodaril postup do 1. ligy.

Malatinského éra[upraviť | upraviť zdroj]

V sezóne 1963/64 prišiel do klubu ako tréner Anton Malatinský. Hneď pri jeho premiére dokázal klub vrátiť do 1. ligy. V nasledujúcich dvoch sezónach Spartak obsadil 10. resp. 6. miesto. Začal sa formovať silný tím na čele s navrátilcom zo Slovana Adamcom, brankárom Gerykom, mladým Kunom a mnohými ďalšími. 25. mája 1966 prehral doma Spartak so Slovnaftom Bratislava 1–2. Táto prehra bola na nasledujúcich 7 rokov posledná na domácom ihrisku. V sezóne 1966/67 mali premiéru Karol Dobiáš, Vlado Hagara a Adam Farkaš. Veľmi kvalitná hra priniesla Spartaku titul jesenného majstra a na domáce zápasy chodilo v priemere 20 tisíc divákov. Na jar boli výsledky už slabšie a Spartak predbehla dvojica Sparta a Slovan. V tejto sezóne sa dostavil prvý medzinárodný úspech. Červeno-čierni vyhrali Stredoeurópsky pohár, keď sa cez Honvéd, Lazio a Fiorentinu dostali až do finále. V ňom porazili Ujpést Dósza výsledkami 2–3 a 3–1. Sezóna 1967/68 už definitívne patrila Trnave. Pamätný zápas bol v Edene proti Sparte, ktorý sledovalo až 40 000 divákov a Trnava aj napriek stavu 0–3 dokázala vyrovnať. Po tomto zápase pražskí diváci inzultovali trénera Malatinského a niekoľkých hráčov Spartaka. Dňa 9. júna 1968 po domácom víťazstve 2–0 nad Trenčínom sa Spartak stal prvýkrát majstrom Česko-Slovenska a Jozef Adamec s 18-timi gólmi najlepším strelcom ligy. Po tomto úspechu odišiel tréner Malatinský do Admiry Viedeň.

Medzi najlepšími európskymi klubmi[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúca sezóna bola ešte úspešnejšia ako predchádzajúca. Klub pod vedením Jána Hucka prešiel 1. a 2. kolom hladko a vo štvrťfinále PEM ho čakal grécky klub AEK Atény. Po domácej výhre 2–1 a remíze 1–1 v Aténach sa klub dostal medzi najlepších štyroch v Európe. Názov Spartak Trnava tak bol vedľa takých velikánov ako AC Miláno, Ajax Amsterdam či Manchester United. V semifinále ho čakal holandský velikán Ajax. Mužstvo z krajiny tulipánov sa po domácej výhre 3–0 už videlo vo finále, ale stačilo tak málo, aby všetko bolo inak. Podľa mnohých pamätníkov a odborníkov bol práve domáci zápas proti Ajaxu najlepším zápasom Spartaka v jeho celej histórii. Výhru 2–0 zabezpečil oboma gólmi Ladislav Kuna a stačilo ak by aspoň jedna z množstva nepremenených šancí skončila v sieti a Spartak mohol byť vo finále. Ligu Spartak zvládol bravúrne a titul dokázal obhájiť s náskokom 5 bodov pred Slovanom a 10 pred Spartou.

Posledné úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúca sezóna pre Spartak majstrovská nebola, hoci jesennú časť vyhrali, tú jarnú zbabrali a skončili „len“ na 2. mieste. V PEM v 2. kole klub narazil na Galatasaray. Po víťazstve a následnom predĺžení, v ktorom gól nepadol, bol na rade žreb (vtedy sa jedenástky nekopali). Pre Spartak bol tento žreb nešťastný, ďalej išiel Galatasaray. Po striebornom umiestnení sa trnavského kormidla chopil Valerián Švec. Trnava získala double, keď si tretí titul poistila po domácom víťazstve 1–0 nad Slovanom. Vyhrala aj Československý pohár, keď vo finále porazila Plzeň 2–1 a 5–1. Po úspechu sa Valerián Švec stal asistentom a hlavným trénerom sa stal navrátilec Anton Malatinský. O štvrtom titule sa rozhodlo až v poslednom kole, keď Slovan zakopol v Prešove a Trnavčania tak mohli v Nitre začať oslavovať. Double sa však získať nepodarilo, pretože po víťazstve 2–1 na Tehelnom poli proti Slovanu prišla domáca krutá prehra 1–4 po predĺžení. V roku 1973 po domácom víťazstve nad Třincom 3–0, keď góly strelili Kuna (2) a Fandel, získali zverenci Antona Malatinského už piaty titul majstra Československa, ktorý bol zároveň posledným. Trnava tak aj zakončila svoj majstrovský hetrik. Nasledoval pokles formy a konečné 7. miesto v lige. Nevydarenú sezónu ešte podčiarkla prehra vo finále Slovenského pohára, v ktorom Trnava prehrala so Slovanom až na pokutové kopy. V roku 1975 Trnava vyhrala aspoň Česko-slovenský pohár, keď vo finále porazila Spartu Praha. V roku 1976 sa Karol Dobiáš predstavil na ME v Juhoslávii, kde prispel k historickému prvenstvu výberu vtedajšej ČSSR. Vo finálovom stretnutí proti NSR dokonca strelil gól. Klub opúšťali hráči, ktorí zabezpečili tie najhlavnejšie úspechy. Hagara, Majerník a Adamec ukončili kariéru a Dobiáš prestúpil do Bohemiansu. Tréneri sa pri kormidle striedali a ďalší úspech sa dostavil až v roku 1986 keď Spartak vyhral Česko-slovenský pohár po penaltovom víťazstve nad Spartou Praha. Na jar 1988 klub začal vystupovať pod názvom Spartak ZŤS Trnava. V sezóne 1989/90 Spartak zostúpil do druhej ligy ale po ročnej odmlke sa opäť vrátil do najvyššej súťaže. V sezóne 1992/93 začali silnieť finančné problémy klubu. Pred zostupom do 2. ligy Spartak zachránil zánik Česko-Slovenska.

Titul bol blízko[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé dve sezóny neboli výsledkovo moc oslnivé. Zmena prišla až sezónou 1995/96 keď sa Spartak stal jesenným majstrom. Sezónny zlom prišiel až v 21. kole. Spartak hostil Humenné. Rozhodca Mušák sa prezentoval niekoľkými spornými verdiktami. Na hracej ploche sa v priebehu zápasu objavili snehové gule, fľaše, ovocie, kamene a nakoniec jeden divák, ktorý už po záverečnom hvizde dal arbitrovi z Námestova doslova zaucho. Zápas pokračoval v útrobách štadióna, kde si to podľa oficiálnych informácií rozdali Gabriel, Hrabal a humenský gólman Buček. Svoje dostal aj autobus hostí. A dôsledky? Kontumácia v prospech Chemlonu, odrátanie 3 bodov, pokuta pre klub, pokuta asistenta trénera, zákaz vstupu divákov na jeden zápas, Jano Gabriel stop na pol roka, Jaro Hrabal stop na 3 mesiace = stop majstrovským ambíciám. Tento trest nebol dodnes v našej lige prekonaný! Spartak sa dostal aj do finále Slovenského pohára ale vo Vranove podľahol Humennému 1–2. V sezóne 1996/97 bola Trnava opäť po jesennej časti najlepšia. V oslnivých výkonoch pokračovala aj na jar, no nádeje na šiesty titul majstra stratila v samom závere. Prehra a matný výkon v 28. kole v Bardejove ešte dávali Spartaku šance na triumf, optimizmus upevnili hráči v predposlednom kole doma, s vnútorne nahlodaným Slovanom, výhrou 4–0. Šok prišiel v poslednom kole v Rimavskej Sobote, kam Trnava prichádzala ako líder súťaže. Po čudnom výkone, rozhodcom odpískanej a v zápätí odvolanej penalte, Spartak podľahol 1–2 a skončil druhý za 1. FC Košice.
V nasledujúcej sezóne trénera Peczeho nahradil Dušan Galis a asistentom trénera sa stal Jozef Adamec. Trnava skompletizoval svoj jesenný hetrik ale jar sa niesla v duchu klubových nepokojov a v dramatickom finiši sa museli uspokojiť opäť s 2. miestom. Radosť fanúšikom spravili aspoň ziskom Slovenského pohára a Superpohára. Na jeseň 1998 Spartak po 4. krát v rade ovládol jesennú časť, ale na jar po správach ohľadom finančných problémoch klubu a slabých výsledkoch na ihriskách súperov skončil na 3. mieste. Ekonomické problémy priviedli Spartak na začiatku 3. tisícročia do 2. ligy.

Po zostupe ale prišiel silný sponzor, klub sa vrátil naspäť do 1. ligy a sezónu 2002/03 začal úžasne. V 6. kole porazil majstrovskú Žilinu 3–1 pred návštevou 16 692 divákov. Po skvelých výsledkoch prišlo trápenie ale na konci sezóny opäť vypukla eufória, keď výhrou 4–3 nad Slovanom "andeli" zahatali svojmu odvekému rivalovi cestu k titulu, ktorý napokon obhájila Žilina. Spartak obsadil 4. miesto. Po „tichu“ prišiel s trénerskou dvojicou Adamec-Šuran opäť rozruch. Sezónu 2005/06 poznačil vôbec najúspešnejší štart Trnavy v histórií. Trnavčania osemkrát zvíťazili a so skóre 16:3 viedli tabuľku. V meste vypukol futbalový ošiaľ. Žiaľ, polovičný majstrovský titul zostal na jar opäť nepotvrdený. Po domácom víťazstve nad Artmediou 1–0 síce zaplavili rozradostený diváci trávnik a oslavovali vedno s hráčmi návrat na špicu, no v ďalších kolách prišlo tvrdé vytriezvenie. Spartak v závere ligy akoby stratil dych a skončil na 3. mieste. Po tejto sezóne nasledovala kríza. Sezónu 2008/09 začal na poste trénera Srb Vladimír Vermezović, ale po 9. kole ho klub odvolal. To spôsobilo dávku nevôle zo strany fanúšikov a tým boli poznačené aj nasledujúce zápasy. Klub prevzal tréner Karol Pecze a Spartak dotiahol ku konečnému 3. miestu. V sezóne 2011/12 Spartaku ušiel triumf o 2 body za Žilinou.

Titul po 45-tich rokoch[upraviť | upraviť zdroj]

Slávny klub sa opätovne dočkal titulu po dlhých 45-tich rokoch. Pod vedením trénera Nestora El Maestra získala Trnava titul už tri kolá pred koncom sezóny 2017/18 po víťazstve nad Dunajskou Stredou[1]. Oslavy titulu sa konali po poslednom ligovom zápase s AS Trenčín pred návštevou 17 113 divákov[2]. Ich súčasťou bola autogramiáda, jazda mestom na otvorenom autobuse, ohňostroj aj slávnostná svätá omša v katedrále sv. Jána Krstiteľa[3]. Boli to najväčšie oslavy titulu v histórii Slovenska. Trnavčania v ďalšej sezóne postúpili aj do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA, kde obsadili nepostupové 3. miesto.

Spartak v európskych súťažiach[upraviť | upraviť zdroj]

Sezóna Súťaž Kolo Klub Doma Vonku Celkovo
1967/68 Pohár víťazov pohárov 1. kolo Švajčiarsko Lausanne-Sport 2 : 0 2 : 3 4 : 3
2. kolo Sovietsky zväz Torpedo Moskva 1 : 3 0 : 3 1 : 6
1968/69 Pohár majstrov európskych krajín 1. kolo Rumunsko (1965-1989) Steaua Bukurešť 4 : 0 1 : 3 5 : 3
2. kolo Fínsko Reipas Lahti 7 : 1 9 : 1 16 : 2
Štvrťfinále Grécko AEK Atény 2 : 1 1 : 1 3 : 2
Semifinále Holandsko Ajax 2 : 0 0 : 3 2 : 3
1969/70 Pohár majstrov európskych krajín 1. kolo Malta Hibernians 4 : 0 2 : 2 6 : 2
2. kolo Turecko Galatasaray 1 : 0 0 : 1 1 : 1 (hm)
1970/71 Veľtržný pohár 1. kolo Francúzsko Marseille 2 : 0 0 : 2 (pp) 2 : 2 (4:3 pen.)
2. kolo Nemecko Hertha BSC 3 : 1 0 : 1 3 : 2
3. kolo Nemecko 1. FC Köln 0 : 1 0 : 3 0 : 4
1971/72 Pohár majstrov európskych krajín 1. kolo Rumunsko (1965-1989) Dinamo Bukurešť 2 : 2 0 : 0 2 : 2 (a)
1972/73 Pohár majstrov európskych krajín 2. kolo Belgicko Anderlecht 1 : 0 1 : 0 2 : 0
Štvrťfinále Anglicko Derby County 1 : 0 0 : 2 1 : 2
1973/74 Pohár majstrov európskych krajín 1. kolo Nórsko Viking 1 : 0 2 : 1 3 : 1
2. kolo Sovietsky zväz Zorya 0 : 0 1 : 0 1 : 0
Štvrťfinále Maďarsko Újpest FC 1 : 1 1 : 1 (pp) 2 : 2 (3:4 pen.)
1975/76 Pohár víťazov pohárov 1. kolo Portugalsko Boavista 0 : 0 0 : 3 0 : 3
1986/87 Pohár víťazov pohárov 1. kolo Nemecko Stuttgart 0 : 0 0 : 1 0 : 1
1997/98 Pohár UEFA 1. predkolo Malta Birkirkara 3 : 1 1 : 0 4 : 1
2. predkolo Grécko PAOK 0 : 1 3 : 5 3 : 6
1998/99 Pohár víťazov pohárov Predkolo Macedónsko Vardar 2 : 0 1 : 0 3 : 0
1. kolo Turecko Beşiktaş 2 : 1 0 : 3 2 : 4
1999/00 Pohár UEFA Predkolo Albánsko Vllaznia 2 : 0 1 : 1 3 : 1
1. kolo Rakúsko Grazer AK 2 : 1 0 : 3 2 : 4
2006/07 Pohár UEFA 1. predkolo Azerbajdžan Karvan 0 : 1 0 : 1 0 : 2
2008/09 Pohár UEFA 1. predkolo Gruzínsko FC WIT Georgia 2 : 2 0 : 1 2 : 3
2009/10 Európska liga 1. predkolo Azerbajdžan Inter Baku 2 : 1 3 : 1 5 : 2
2. predkolo Bosna a Hercegovina Sarajevo 1 : 1 0 : 1 1 : 2
2011/12 Európska liga 1. predkolo Čierna Hora Zeta 3 : 0 1 : 2 4 : 2
2. predkolo Albánsko Tirana 3 : 1 0 : 0 3 : 1
3. predkolo Bulharsko Levski Sofia 2 : 1 (pp) 1 : 2 3 : 3 (5:4 pen.)
4. predkolo Rusko Lokomotiv 1 : 1 0 : 2 1 : 3
2012/13 Európska liga 2. predkolo Írsko Sligo Rovers 3 : 1 1 : 1 4 : 2
3. predkolo Rumunsko Steaua Bukurešť 0 : 3 1 : 0 1 : 3
2014/15 Európska liga 1. predkolo Malta Hibernians 5 : 0 4 : 2 9 : 2
2. predkolo Gruzínsko Zestafoni 3 : 0 0 : 0 3 : 0
3. predkolo Škótsko St. Johnstone 1 : 1 2 : 1 3 : 2
4. predkolo Švajčiarsko Zürich 1 : 3 1 : 1 2 : 4
2015/16 Európska liga 1. predkolo Bosna a Hercegovina Olimpic Sarajevo 0 : 0 1 : 1 1 : 1 (a)
2. predkolo Severné Írsko Linfield 2 : 1 3 : 1 5 : 2
3. predkolo Grécko PAOK 1 : 1 0 : 1 1 : 2
2016/17 Európska liga 1. predkolo Malta Hibernians 3 : 0 3 : 0 6 : 0
2. predkolo Arménsko Shirak 2 : 0 1 : 1 3 : 1
3. predkolo Rakúsko Austria Viedeň 0 : 1 (pp) 1 : 0 1 : 1 (4:5 pen.)
2018/19 Liga majstrov 1. predkolo Bosna a Hercegovina Zrinjski Mostar 1 : 0 1 : 1 2 : 1
2. predkolo Poľsko Legia Varšava 0 : 1 2 : 0 2 : 1
3. predkolo Srbsko Crvena Zvezda 1 : 2 (pp) 1 : 1 2 : 3
2018/19 Európska liga 4. predkolo Slovinsko Olimpija Ľubľana 1 : 1 2 : 0 3 : 1
Skupina D Belgicko Anderlecht 1 : 0 0 : 0 3. miesto
7 bodov
Turecko Fenerbahçe 1 : 0 0 : 2
Chorvátsko Dinamo Záhreb 1 : 2 1 : 3
2019/20 Európska liga 1. predkolo Bosna a Hercegovina Radnik Bijeljina 2 : 0 (pp) 0 : 2 2 : 2 (3:2 pen.)
2. predkolo Bulharsko Lokomotiv Plovdiv 3 : 1 0 : 2 3 : 3 (a)
2021/22 Európska konferenčná liga 1. predkolo Malta FC Mosta 2 : 0 2 : 3 4 : 3
2. predkolo Rumunsko OSK Sepsi 0 : 0 1 : 1 (pp) 1 : 1 (4:3 pen.)
3. predkolo Izrael Maccabi Tel Aviv 0 : 0 0 : 1 0 : 1
2022/23 Európska konferenčná liga 2. predkolo Wales Newtown 4 : 1 2 : 1 6 : 2
3. predkolo Poľsko Raków 0 : 2 0 : 1 0 : 3
2023/24 Európska konferenčná liga 2. predkolo Lotyšsko Auda 4 : 1 1 : 1 5 : 2
3. predkolo Poľsko Lech Poznań 3 : 1 1 : 2 4 : 3
4. predkolo Ukrajina SC Dnipro-1 1 : 1 2 : 1 (pp) 3 : 2
Skupina H Turecko Fenerbahçe 1 : 2 0 : 4 4. miesto
1 bod
Dánsko Nordsjælland 0 : 2 1 : 1
Bulharsko Ludogorec 1 : 2 0 : 4

zdroj: Trnava (Československo) na kassiesa.net
zdroj: Trnava (Slovensko) na kassiesa.net

Aktuálna súpiska[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne k dátumu: 3. január 2024

# Pozícia Hráč
1 Slovensko B Ľuboš Kamenár
2 SVK D Lukáš Štetina
3 Srbsko D Andrej Djuric
4 Argentína D Nicolas Gorosito
5 Slovinsko D Miha Kompan Breznik
6 SVK Z Roman Procházka
7 AUT Ú Marco Djuricin
8 SVK Z Samuel Štefánik
10 SWE Ú Jaheem Burke
11 Nigéria Z Philip Azango
13 Slovensko O Marek Ujlaky
17 SVK Z Jakub Paur
18 Slovensko O Martin Šulek
20 Nigéria Z Azeez Oseni
21 SVK Z Patrick Karhan
# Pozícia Hráč
22 CRO Z Tomislav Krizmanić
23 Česko Z Erik Daniel
24 Slovensko O Kristián Koštrna
25 Srbsko Z Filip Bainović
26 SVK O Sebastián Kóša
27 SVK Z Ján Bernát
28 SVK Z Martin Bukata
29 SVK Z Martin Mikovič
31 Slovensko B Dobrivoj Rusov
57 Slovensko Ú Michal Ďuriš
71 Slovensko B Dominik Takáč
72 Slovensko B Martin Vantruba
77 Nigéria O Kazeem Bolaji
80 Slovinsko Z Adrian Zeljković
97 Ghana Ú Kelvin Ofori
99 Nigéria Ú Kenneth Ikugar

Realizačný tím[upraviť | upraviť zdroj]

Pozícia
Hlavný tréner Slovensko Michal Gašparík
Asistent trénera Slovensko Tomáš Prisztács
Asistent trénera Slovensko Marián Hodulík
Tréner brankárov Slovensko Pavel Kamesch
Fitness tréner Slovensko Michal Kukučka
Lekár Slovensko Viliam Vadrna
Lekár Slovensko Marko Bernadič
Masér Slovensko Tomáš Hološka
Fyzioterapeut Slovensko Lenka Jurišičová
Kustód Slovensko Martin Bohunický

Úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

  • Víťaz slovenskej ligy (1x): 2017/18
  • Víťaz slovenského pohára (8x): 1971, 1975, 1986, 1991, 1997/98, 2018/19, 2021/22, 2022/23
  • Víťaz slovenského superpohára (1x): 1998

Slávni hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Vyradené čísla dresov[upraviť | upraviť zdroj]

9 - Toto číslo bolo vyradené na počesť slávneho stredopoliara Ladislava Kunu, ktorý pôsobil v klube na prelome 60-tych a 70-tych rokoch v čase najväčších úspechov Spartaku. Okrem hráčskeho účinkovania v Trnave pôsobil ešte aj ako tréner a do posledných chvíľ, aj napriek zákernej chorobe, zastával post prezidenta klubu.

10 - Číslo vyradené na počesť Jozefa Adamca.

Fanúšikovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: OZ Bíli Andeli

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. S., SPORT.SK, s.r.o. & Ringier Axel Springer Slovakia a.. VIDEO: Trnava v divokom zápase s Dunajskou Stredou získala po 45 rokoch titul!. Šport.sk. Dostupné online [cit. 2018-05-22].
  2. S., SPORT.SK, s.r.o. & Ringier Axel Springer Slovakia a.. VIDEO: Trenčín zvíťazil na ihrisku majstrovskej Trnavy. Šport.sk. Dostupné online [cit. 2018-05-22].
  3. A.S., Petit Press. Spartak zverejnil program majstrovských osláv, fanúšikovia sa majú na čo tešiť. mytrnava.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-05-22].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]