Znak Uhorska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Znak Uhorska je doložený od 12. storočia[1], pričom jeho podoba sa neustále menila. Jeho podoba používaná od 17. storočia (v hrubých rysoch už od 16. storočia) je identická so súčasným znakom Maďarska.

Vývoj do 15. storočia[upraviť | upraviť zdroj]

Coa Hungary Country History (855-1301).svg
12. storočie – znak južného pohraničného vojvodstva (tzv. „starý znak“ – pozri nižšie)
Coat of arms of Béla III of Hungary (used 1172–1196) - 02.svg
12. storočie – Patriarchálny kríž v červenom poli používal kráľ Belo III. (1172 – 1196). Tento symbol pochádza z Byzancie (kde kráľ býval) a/alebo Veľkej Moravy, jeho prvé náznaky na uhorských minciach sú z čias Štefana Veľkého. V Uhorsku sa používal jednak ako znak severných či severozápadných častí krajiny a jednak ako znak kráľovskej moci.
Coa Hungary Country History Imre (1196-1204).svg
1202 – Kráľ Imre I. používa takúto verziu starého znaku
Coa Hungary Country History Charles I (1310-1342).svg
14. storočie – Arpádovci sú bez následníka a na trón dosadá dynastia Anjouovcov. Aby zdôraznili svoju moc a porovnanie s predchádzajúcim kráľovským rodom, vytvorili kombináciu vtedajšieho znaku Uhorska a rodu Anjouovcov.
Armoiries Hongrie ancien.svg
15. storočie – Prvýkrát sa objavuje zelené trojvršie, z ktorého vystupuje strieborný dvojkríž na červenom poli (tzv. „nový znak“ – pozri nižšie); obrázok je nepresný, pretože korunka pribudla v skutočnosti až v 17. storočí
Coa Hungary Country History Vladislaus I (1440–1444).svg
1440 – kráľ Vladislav III.
Coa Hungary Country History Mathias Corvinus 1(1458-1490).svg
1464 – kráľ Matej Korvín.

Vyššie uvedený vývoj nie je úplný, uvedené sú len základné uhorské znaky.

Od 16. storočia[upraviť | upraviť zdroj]

Od 16. storočia malo Uhorsko znak v podobe prepoleného štítu obsahujúceho kombináciu tzv. nového znaku a tzv. starého znaku; štít ma na vrchu korunu, ktorá má na na vrchole šikmý kríž:

  • Tzv. starý znak je sedemkrát červeno-strieborne delený štít. Ide pôvodne pravdepodobne o znak južného pohraničného vojvodstva (Chorvátsko), podľa rôznych legiend však ide o znak Arpádovcov alebo predstavuje uhorské rieky Dunaj, Tisu, Sávu a Drávu a podobne.
  • Tzv. nový znak (ktorý je svojim pôvodom v skutočnosti starší), ktorý je dnes v obmenenej podobe aj znakom Slovenska, sa skladá zo zeleného trojvršia so zlatou korunou, z ktorej vystupuje strieborný dvojkríž. Od 17. storočia je trojvršie interpretáciou uhorských pohorí Tatry, Matry a Fatry. V súčasnej podobe (okrem korunky) sa používa od 15. storočia.

Nový a starý znak v jednom znaku sa vyskytovali už od 14. storočia, ale v (dnešnej) podobe prepoleného štítu a korunou až po roku 1526, kedy Uhorsko pripadlo rakúskym Habsburgovcom. Konečná verzia tohto znaku používaného od 16. storočia sa dosiahla až v období vlády kráľa Mateja Habsburského. Táto verzia je aj súčasná podoba štátneho znaku Maďarska.

Uhorský znak od čias Mateja Habsburského

Počas revolúcie 1848 – 1849 Maďari dočasne používali tzv. Košutov znak (podľa Ľudovíta Košuta). Je to vyššie opísaný starý malý uhorský znak bez hornej koruny.

Košutov znak

Veľký uhorský znak[upraviť | upraviť zdroj]

Neskôr sa rozlišoval tzv. malý uhorský znak (opísaný vyššie) a tzv. veľký uhorský znak, ktorý obsahoval vyššie opísaný malý uhorský znak v strede, ktorý bol okrem iného obklopený znakmi historických uhorských území.

Great coat of arms of Hungary (1849).svg
1849 – Veľký znak Uhorska. V strede je zlato lemovaný znak Maďarska (Košutov znak), okolo ktorého sú na stuhe s národnými farbami, menšie znaky jednotlivých krajín Uhorska. Znak zastrešuje ratolesť Vavrínu.
Wappen Ungarische Länder 1867 (Mittel).png
1890 – Veľký znak Uhorska. Štít rozdelený na osem polí, v každom z nich je znak zastupujúci jednu z krajín Uhorska, uprostred znak Maďarska (Košutov znak). Nad štítom je koruna sv. Štefana I., ktorú držia dvaja strážni anjeli v sivom odeve.
Coa Hungary Country History med (1915).svg
1915 – Veľký znak Uhorska. Štít rozdelený na osem polí, v každom z nich je znak zastupujúci jednu krajinu Uhorska, uprostred Košutov znak. Nad štítom je koruna sv. Štefana I. Po stranách štítu sú dvaja bosí anjeli v bielom odeve natočení k znaku.

Znaky krajín Uhorska[upraviť | upraviť zdroj]

Znak Rakúsko-Uhorska[upraviť | upraviť zdroj]

Austria-Hungary coa 1915 edit.png
1915 – Veľký znak Rakúsko-Uhorska, rovnocenne zastupujúci rakúske a uhorské krajiny

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. UHORSKÁ HERALDIKA. In: BUBEN, Milan. Encyklopedie heraldiky. 2. rozš. vyd. Praha : Libri, 1997. 459 s. ISBN 80-85983-31-1. S. 428-429.