Viera Dubačová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Viera Dubačová
Viera Dubačová
režisérka

Narodenie 19. júl 1962 (51 rokov)
Nitra

Mgr. Art. Viera Dubačová (* 19. júl 1962, Nitra) je bábkoherečka, režisérka, manažérka kultúry, aktivistka, a regionálna politička.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudovala réžiu na VŠMU v Bratislave. Od 1981 pôsobila v Bábkovom divadle v Banskej Bystrici ako bábkoherečka. Od roku 1989 rozvíjala netradičné kultúrne aktivity v Banskej Bystrici ako hepeningy a živé betlehemy. Významným krokom bol aj Prvý bezbariérový deň pre deti. Je zakladateľkou a režisérkou Divadla z Pasáže, v ktorom hrajú ľudia s mentálnym postihnutím, a je a riaditeľkou Medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia. Režírovala v Žiline, Nitre, Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici. V Bábkovom divadle v Žiline hry a happeningy s problematickou mládežou, s ľuďmi s psychickými poruchami.

Od roku 2009 bola riaditeľkou občianskeho združenia Re-Culture a Divadla Ivana Palúcha v Banskej Bystrici. V roku 2010 organizovala v Banskej Bystrici a v Prahe festival Akcent organizovaný v spolupráci s pražským divadlom Archa. V tom istom roku bola slovenskou ambasádorkou Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Stála pri založení viacerých neziskových organizácií ako Záhrada - centrum nezávislej kultúry, Chránené bývanie Dom n.o., Agentúra podporovaného zamestnávania n.o., Šukar Dživipen n.o. Je tiež zakladateľkou organizácie Animus Apertus, n.o., ktorá je zameraná na tvorbu divadelných inscenácií s aktuálnymi témami, organizovanie rôznych kultúrnych komunitných a vzdelávacích akcií, predstavení, workshopov, kolokvií a festivalov. Pôsobí ako členka Siete pre nezávislú kultúru ANTÉNA a z tejto pozície je aj v Rade vlády pre kultúru. Získala Krištáľové krídlo za filantropiu v roku 2012.

Aktuálne je druhé volebné obdobie nezávislou poslankyňou Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, kde je členkou klubu Banskobystrická alternatíva. Vystupuje ako antikorupčná aktivistka a v tejto pozícii verejne podporila protest Gorila a stála pri Občianskej výzve 2012. Je zástankyňou modernej občianskej spoločnosti. Bojuje proti extrémizmu a je jednou zo zakladateliek iniciatívy Not in Our Town v Banskej Bystrici.

V roku 2014 bola ako nezávislá osobnosť nominovaná na kandidátku strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti pre voľby do Európskeho parlamentu s číslom 2.

Ocenenie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kto bol kto v Banskej Bystrici v roku 2001

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]