Ďateľ prostredný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ďateľ prostredný
Ďateľ prostredný
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Dendrocopos medius
Linnaeus, 1758
Dendrocopos medius distr.png
Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ďateľ prostredný (Dendrocopos medius) je druh z čeľade ďatľovité.

Je to vták o niečo menší ako ďateľ veľký, na rozdiel od ktorého majú samec, samica aj mláďatá celé temeno červené, oproti lícam nejasne ohraničené, spodné chvostové krovky sú svetloružové a nie sú ostro ohraničené oproti bielemu bruchu. Na spodku tela sa objavujú ojedinelé čierné pozdĺžne prúžky (najmä u mláďat). Zobák je slabší. Hlas je jemne znejúci „kyk“ alebo „djyk“, na jar drsný, kvákavý 6 až 9 slabičný rad „gee“. Zriedka bubnuje. Ďateľ prostredný je stály vták.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Západná časť Palearktickej oblasti (západná Eurásia vrátane severnej Afriky a Prednej Ázie), Východná časť Palearktickej oblasti (východná Eurázia vrátane Japonska a severnej Číny).

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ojedinele hniezdi v listnatých lesoch v apríli až júli raz ročne. Hniezdnu dutinu s okrúhlym vletovým otvorom si tesá sám. Samica znáša 5 až 6 bielych vajec, na ktorých sedia obaja rodičia 12 dní a mláďatá kŕmia tiež obaja rodičia na hniezde 2 týždne a potom ešte jeden týždeň. Živia sa hmyzom nachádzajúcom sa v dreve, mravcami a smrekovými semenami.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku je zriedkavým druhom. Obýva dubové oblasti pahorkatín a nížinné lužné lesy.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne ako ostatné ďatle si pre užitočnosť zaslúži ochranu. Treba šetriť hlavne hniezdne dutiny a staré zárasty a skupiny stromov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]