Krutohlav hnedý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Krutihlav hnedý
Krutihlav hnedý
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Jynx torquilla
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Krutohlav hnedý (iné názvy: krutohlav obyčajný, krutihlav obyčajný, krutihlav hnedý; lat. Jynx torquilla) je druh z čeľade ďatľovité.

Poznávacie znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Je to vták o niečo väčší ako vrabec domový, sfarbený je podobne ako kôra stromov. Dosahuje dĺžku tela 18 cm, rozpätie krídel 25-27 cm a maximálnu hmotnosť 40 g. Má slabý zobák, o chvost sa pri pohybe po stromoch neopiera. Noha má dva prsty smerujúce dopredu a dva smerujúce dozadu, napriek tomu sa nezavesuje na kolmé stromy. Obidve pohlavia a mláďatá sa navzájom nelíšia. Vydáva osem až dvanásťčlenný rad ťahavých stúpavých výkrikov „gee gee gee gee“. Krutihlav hnedý je sťahovavý vták, zo zimovísk v Afrike sa vracia na prelome apríla a mája a odlieta na prelome augusta a septembra. Veľkosť populácie na Slovensku je 2 500 – 4 000 párov.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Európsky druh krutihlava je rozšírený v celej Euroázii.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Jynx torquilla

Krutihlav hniezdi v otvorenej krajine so skupinami stromov a v sadoch v máji až júni raz ročne. Hniezdi v dutinách, ktoré si na rozdiel od ostatných ďatľov sám netesá. Samica znáša 7 až 10 vajec, na ktorých sedia obaja rodičia 13 až 14 dní a mláďatá kŕmia tiež obaja rodičia ďalších 25 dní. Živia sa mravcami a ich larvami a menej iným hmyzom.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa od nížin až do predhorí (do 1 300 m). Hoci na území Slovenska nie je vzácny, nepokladáme ho ani za veľmi hojného.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Užitočný druh, ktorý si zaslúži úplnú ochranu a podporu i vyvesovaním hniezdnych búdok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]