Ďateľ hnedkavý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ďateľ hnedkavý
Ďateľ hnedkavý
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Dendrocopos syriacus
Hemprich & Ehrenberg, 1833
Synonymá
Picoides syriacus
Dendrocopos syriacus distr new.png
Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ďateľ hnedkavý alebo ďateľ sýrsky alebo ďateľ hnedkastý (Dendrocopos syriacus) je druh z čeľade ďatľovité.

Je to vták veľký ako škorec obyčajný. Dosahuje dĺžku tela 25 cm, rozpätie krídel 38 – 44 cm a maximálnu hmotnosť 81 g. Na rozdiel od podobného ďatľa veľkého mu čierny prúžok v podobe fúzov nezasahuje na temeno hlavy a spodné chvostové krovky sú jasnejšie červené. Samec má červenú tylovú škvrnu, samica je bez tejto škvrny, mláďatá majú temeno hlavy celé červené a často aj červenkastú hruď. Volá mäkšie ako ďateľ veľký „čik“ a „kirruk“. Ďateľ hnedkavý je stály vták.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Západná časť Palearktickej oblasti (západná Eurázia vrátane severnej Afriky a Prednej Ázie).

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hniezdi prevažne v južnej Európe, zo strednej Európy ustupuje a hniezdi tu ojedinele v otvorenej krajine s ovocnými sadmi a alejami. Hniezdi v máji až júni raz ročne. Hniezdnu dutinu s okrúhlym vletovým otvorom si tesá sám. Samica znáša 4 až 5 bielych vajec, na ktorých sedia obaja rodičia 14 – 15 dní a mláďatá kŕmia tiež obaja rodičia ďalších 17 až 21 dní. Živia sa bobuľami, ovocím, orechmi a menej hmyzom.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensko sa rozšíril z juhu Európy iba v posledných štyroch desaťročiach. Nížinami a dolinami riek prenikol až na severné Slovensko, nevystupuje však vyššie ako 700 m n. m. Hojný je iba miestami (intravilány obcí so záhradami a pod.).

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Pre nehojný výskyt a užitočnosť ho treba chrániť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]