Blatina (prítok Malého Dunaja)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blatina pred vtokom do Malého Dunaja

Blatina (označovaný aj ako Šúrsky kanál) je vodný tok na juhozápadnom Slovensku a je ľavostranným prítokom Malého Dunaja.

Blatina pramení v Malých Karpatoch pod vrchmi Javorina (703 m n. m.) a Prostredný vrch (601 m n. m.). Tečie cez Pezinok a Svätý Jur, Vajnory, Čiernu Vodu, popod diaľnicu, prechádza Ivankou pri Dunaji, Zálesím a vlieva sa do Malého Dunaja.

Vodný tok je napájaný vodami Limbašského potoka, Fanglovského potoka, Javorníka, Račianskeho kanála a iných menších prítokov ktoré pritekajú z Malých Karpát.

V lokalite Svätého Jura od národnej prírodnej rezervácie Šúr, je tok Blatiny z veľkej časti zregulovaný a nazýva sa Šúrsky kanál. Kanál končí pri stavidlách (hati) neďaleko obce Zálesie, ktoré zadržiavajú tok. Tesne pred haťou sa z ľavej strany kanála za výpustovým objektom odčleňuje Biela voda. Za haťou sa Blatina rozlieva do šírky max. 50 metrov a vytvára svoj najkrajší úsek. Dĺžka prírodnej, nezregulovanej Blatiny od hate po vtok do Malého Dunaja je cca 2 km.

Voda v Blatine za haťou prakticky stojí, výnimkou sú mesiace, kedy sa v Malých Karpatoch topí sneh alebo silné dažde. Okolie Blatiny tvorí súvislý lužný les, v ktorom je zastúpených viacero druhov vyššieho rastlinstva ako jelša, topoľ biely, čerešne a rôzne kry. Nájdeme tu niekoľko kolónií leknice žltej. Na mnohých do vody spadnutých stromoch rastú drevokazné huby, napr. sírovec. Žije tu niekoľko druhov vodného vtáctva (volavka popolavá, kačica divá, rybárik riečny...) a cicavcov (ondatra pižmová, vydra riečna...). Vyskytujú sa tu aj korytnačky, s najväčšou pravdepodobnosťou vypustené človekom. Blatina na svojom dolnom toku je obľúbeným rybárskym revírom, rybári ju vedú ako Šúrsky potok. Do Malého Dunaja sa vlieva tesne za mostom, pod ktorým je prirodzené prírodné táborisko, vhodné na bivak.

K Blatine, teda k jej najkrajšiemu, dolnému úseku, sa dá dostať z okolitých obcí Ivanka pri Dunaji, Zálesie či Most pri Bratislave.

Súradnice: 48°09′15″S 17°15′44″V / 48,1543°S 17,26217°V / 48.1543; 17.26217