Blatina (prítok Malého Dunaja)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blatina pred vtokom do Malého Dunaja

Blatina je ľavostranný prítok Malého Dunaja.

Blatina pramení v Malých Karpatoch pod vrchmi Javorina (703 m n. m.) a Prostredný vrch (601 m n. m.). Tečie cez Pezinok, okolo Svätého Jura, pomedzi Vajnory a Čiernu Vodu, popod diaľnicu, povedľa Ivanky pri Dunaji a Zálesia do Malého Dunaja. Jej tok je z veľkej časti zregulovaný a nazýva sa Šúrsky kanál. Kanál je okrem Blatiny napájaný vodami (Limbašský potok, Fanglovský potok, Javorník, Račiansky kanál,...), ktoré pritekajú z Malých Karpát a nevtekajú do Šúrskeho pralesa. Kanál končí pri stavidlách (hati) neďaleko obce Zálesie, ktoré zadržiavajú tok. Tesne pred haťou sa z ľavej strany kanála za výpustovým objektom odčleňuje Biela voda. Za haťou sa Blatina rozlieva do šírky max. 50 metrov a vytvára svoj najkrajší úsek. Dĺžka prírodnej, nezregulovanej Blatiny od hate po vtok do Malého Dunaja je cca 2 km.

Voda v Blatine za haťou prakticky stojí, výnimkou sú mesiace, kedy sa v Malých Karpatoch topí sneh alebo silné dažde. Okolie Blatiny tvorí súvislý lužný les, v ktorom je zastúpených viacero druhov vyššieho rastlinstva ako jelša, topoľ biely, čerešne a rôzne kry. Nájdeme tu niekoľko kolónií leknice žltej. Na mnohých do vody spadnutých stromoch rastú drevokazné huby, napr. sírovec. Žije tu niekoľko druhov vodného vtáctva (volavka popolavá, kačica divá, rybárik riečny...) a cicavcov (ondatra pižmová, vydra riečna...). Vyskytujú sa tu aj korytnačky, s najväčšou pravdepodobnosťou vypustené človekom. Blatina na svojom dolnom toku je obľúbeným rybárskym revírom, rybári ju vedú ako Šúrsky potok. Do Malého Dunaja sa vlieva tesne za mostom, pod ktorým je prirodzené prírodné táborisko, vhodné na bivak.

K Blatine, teda k jej najkrajšiemu, dolnému úseku, sa dá dostať z okolitých obcí Ivanka pri Dunaji, Zálesie či Most pri Bratislave.

Súradnice: 48°09′15″S 17°15′44″V / 48,1543°S 17,26217°V / 48.1543; 17.26217