Buzz Aldrin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Buzz Aldrin
Buzz Aldrin

Buzz Aldrin v roku 1969
Aldrinov podpis

astronaut NASA
Št. príslušnosť Spojené štáty Spojené štáty
Stav neaktívny
Dátum narodenia 20. január 1930 (86 rokov)
Montclair, New Jersey, Spojené štáty
Iné zamestnanie stíhací pilot
Hodnosť plukovník, USAF
Čas vo vesmíre 12 dní, 1 hodina, 52 minút
Čas výstupov do
otvoreného vesmíru
7 hodín, 52 minút
Kozmonaut od 17. októbra 1963
Misie Gemini 12, Apollo 11
Znaky
misií
Gemini 12 insignia.png Apollo 11 insignia.png
Kozmonaut do 1. júla 1971

Pozri aj Biografický portál

Buzz Aldrin pôvodným menom Edwin Eugene Aldrin, Jr. (* 20. január 1930, Montclair, New Jersey, Spojené štáty) plukovník USAF v. v., je bývalý americký vojenský pilot a astronaut. Bol pilotom lunárneho modulu kozmickej lode Apollo 11 a 20. júla 1969 spolu s Armstrongom ako prví ľudia pristáli na Mesiaci.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Kariéra v armáde[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudoval na Montclair High School a potom navštevoval vojenskú akadémiu West Point, ktorú v roku 1951 absolvoval ako tretí najlepší v triede. V Kórejskej vojne lietal na strojoch F-86 Sabre a pripísal si dva zostrely lietadiel MiG-15. Potom, čo opustil Kóreu, pôsobil ako inštruktor na základne Nellis v Nevade. Pôsobil tiež na U. S. Air Force Academy a následne sa presunul do Nemecka, kde na základni Bitburg lietal na strojoch F-100 Super Sabre. Aldrin armádu opustil, aby mohol študovať na MIT (Massachusetts Institute of Technology), kde v roku získal 1963 doktorát z astronautiky. Po ukončení štúdií sa opäť vrátil k armáde a opustil ju v roku 1972 po 21 rokoch služby.

Pôsobenie v NASA[upraviť | upraviť zdroj]

Buzz Aldrin na povrchu Mesiaca, 20. júl 1969
Buzz Aldrin počas interview v septembri 2015

V októbri 1963 bol Aldrin vybraný do tretej skupiny astronautov. Jeho seriózny a intelektuálny prístup bol pri plánovaní misií Gemini neoceniteľný, ale Aldrin nebol vybraný do žiadnej z posádok. Až po tragickej smrti hlavnej posádky Gemini 9 sa zo záložnej posádky stala hlavná a do novej záložnej posádky bol vybraný Aldrin. Do vesmíru sa po prvýkrát dostal ako člen posádky Gemini 12, poslednej misie projektu Gemini. V roku 1969 sa zúčastnil ako pilot lunárneho modulu misie Apollo 11 a stal sa, po Neilovi Armstrongovi, druhým človekom na povrchu Mesiaca.

Odchod do civilu[upraviť | upraviť zdroj]

Potom sa už nezúčastnil žiadnej ďalšej vesmírnej misie a vrátil sa späť k letectvu, kde pôsobil na manažérskom poste. Jeho kariére však škodili jeho osobné problémy. Vo svojej autobiografii Return to Earth priznáva, že po odchode z NASA trpel depresiami a alkoholizmom. Armádu opustil v roku 1972 a začal pôsobiť v súkromnom sektore.

V roku 2002 ho prezident George W. Bush vymenoval do Prezidentskej komisie pre budúcnosť leteckokozmického priemyslu Spojených štátov (Presidential Commission on the Future of the United States Aerospace Industry)[1].

V súčasnosti pôsobí v Národnej vesmírnej spoločnosti (National Space Society)[2]. Je majiteľom spoločnosti Starcraft Enterprises.

Rodinné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom 80. rokov 20. storočia si oficiálne zmenil krstné meno na „Buzz“, ktoré bolo pôvodne jeho prezývkou z detských čias a ktoré vzniklo skrátením z nesprávnej výslovnosti „buzzer“ (foneticky „baze“) slova „brother“ (t. j. „brat“, výslovnosť „braze“), ako ho vyslovovala jeho sestra.

Od februára 1988 je po tretíkrát ženatý a to s Lois Driggs rod. Cannonovou. Ich spoločná rodina má šesť dospelých detí a jedného vnuka. Predchádzajúce manželstvá s Joan rod. Archerovou a Beverly rod. Van Zileovou skončili rozvodom.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Na Aldrinovu počesť bol v roku 1970 jeden z kráterov blízko miesta pristátia Apolla 11 (selenografické súradnice 1,4° s. š., 22,1° v. d., priemer 3 km) pomenovaný jeho menom. Jeho priezvisko nesie tiež planétka 6470 Aldrin, ktorú objavil v roku 1982 na observatóriu na Kleti Antonín Mrkos.

Nadaboval sám seba pre epizódu seriálu Simpsonovci „Deep Space Homer“, kde spolu s Homerom Simpsonom a fiktívnym astronautom Racem Banyonem letí do vesmíru.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]