Geografia Švajčiarska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa Švajčiarska
Mapa kantónov

Švajčiarsko je hornatý a vnútrozemský štát, ktorý sa nachádza v strednej Európe.

Obklopuje ho 5 štátov: Rakúsko a Lichtenštajnsko z východu, Francúzsko na západe, Taliansko na juhu a Nemecko na severe. Rozloha krajiny je 41 000 km (svojou rozlohou je menšie ako Slovensko). Švajčiarsko je rozdelené do niekoľko krajov, nazývaných kantóny. Tvorí ho 26 suverénnych kantónov. Kantóny na náhorných plošinách sú najviac zaľudnené a sú to väčšinou priemyselné oblasti. Kantóny v Alpách sú menej zaľudnené, prevažuje tam katolícke náboženstvo a ich ekonomika je založená na turistickom ruchu.

Švajčiarsko je známe najväčším európskym pohorím Alpami, ktoré sa nachádzajú na juhu a juhovýchode. Sever krajiny tvorí Švajčiarska plošina. Väčšina obyvateľstva Švajčiarska žije na kopcovitých územiach a náhorných plošinách. Menšie pohorie Švajčiarska Jura sa nachádza na severozápade krajiny. Severnú hranicu s Nemeckom tvorí rieka Rýn, ktorá prichádza do Švajčiarska cez mesto Schaffhausen. Východnú hranicu s Nemeckom a Rakúskom tvorí Bodamské jazero (Bodensee). Juhozápadnú hranicu s Francúzskom tvorí Ženevské jazero.

Švajčiarsko je tiež rozdelené podľa jazyka. Tento štát má štyri úradné jazyky: nemčina (63,7 % obyv.), francúzština (20,4 % obyv.), taliančina (6,5 % obyv.) a rétorománčina (0,5 % obyv.). Od hlavného mesta Bern, smerom na východ ku Nemecku a Rakúsku sa hovorí nemecky. Francúzsky sa hovorí na západ od hlavného mesta Bern. Na juhu krajiny prevláda taliančina a v niekoľkých regiónoch kantónu Graubünden sa rozpráva retorománčinou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]