Korean International Circuit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Korean International Circuit
Miesto Jeongam, Čollanam-do, Kórejská republika
Časové pásmo GMT +9
Hlavné podujatia F1, F3
Dĺžka okruhu 5,621 kilometra (3,492 míľ)
Počet zákrut 18
Rekord kola 1:50,257 (Fernando Alonso, Ferrari, 2010)

Korean International Circuit (kór. 코리아 인터내셔널 서킷) je pretekársky okruh, ktorý leží v oblasti Jeongam blízko prístavného mesta Mokpo, 400 kilometrov južne od hlavného mesta Soul. Jedna časť okruhu je permanentná, zatiaľ čo druhá časť pozostáva z bežných cestných komunikácií, ktoré vedú popri prístave. Celý areál s rozlohou 172 hektárov sa rozprestiera v blízkosti umelo vytvoreného jazera neďaleko morského pobrežia. Okruh, ktorého autorom je architekt Hermann Tilke, bol vybudovaný v roku 2010 pre účely kórejskej Veľkej ceny šampionátu formuly 1.

Charakteristika trate[upraviť | upraviť zdroj]

Kórejský okruh s dĺžkou 5,6 kilometra nesie jasný rukopis svojho architekta – kombinuje technické pasáže s veľmi dlhými rýchlymi úsekmi. Tvar a dĺžka trate je však variabilná a pri rôznych príležitostiach je možné využívať viacero konfigurácií. K dispozícií by malo byť až 135 tisíc miest pre divákov, čo z tejto trate robí najväčší športový stánok v Kórei. Hlavná tribúna zabezpečuje miesta pre 15 tisíc divákov. Tí, ktorí uprednostňujú sledovanie pretekov priamo z paluby svojej jachty, budú kotviť v tesnej blízkosti 17 zákruty. Pre tímy organizátori pripravili namiesto klasických európskych motorhomov tímové „domčeky“, ktoré veľmi príjemne dotvárajú atmosféru v paddoku. Celý projekt pritom stál približne 264 miliónov dolárov. Kórejská republika má okrem Jeongamu aj ďalšie dva okruhy. Na licenciu s hodnotením Grade A od FIA potrebnú pre usporiadanie Veľkej ceny však nemajú. Okruh Jongin leží na okraji Soulu, zatiaľ čo druhý Taebaek sa nachádza v provincii Gangwon.

Monoposty na trati, kde sa jazdí proti smeru hodinových ručičiek, dosahujú maximálnu rýchlosť 315 až 320 km/h. Okruh má niekoľko rýchlych zákrut ako napríklad zákruty číslo 7 a 8, ktoré pripomínajú zákruty číslo 5 a 6 v Sepangu. Prinášajú totiž rýchle zmeny smeru jazdy. Nemenej dôležité sú však pomalé zákruty ako napríklad číslo 4 a 6, či 15 a 16. V týchto zákrutách musí byť monopost schopný dobre meniť smer a mať výbornú trakciu. Najrýchlejšia je ôsma zákruta, kde rýchlosť neklesá pod 235 km/h a piloti ju jazdia takmer naplno, najpomalšia je naopak tá tretia na konci dlhej rovinky, ktorá sa jazdí rýchlosťou 65 km/h. Najdlhšia rovinka má dĺžku vyše 1,2 kilometra, čo je impozantné číslo, ktoré v súčasnosti nedosahuje žiadny iný ázijský okruh. Nejde však o cieľovú rovinku, ale o tú, ktorá oddeľuje druhú a tretiu zákrutu.

Medzinárodní turisti, ktorí majú záujem zúčastniť sa Veľkej ceny v Kórei majú tri možnosti. Buď absolvujú viac ako päťhodinovú cestu autom z Incheon International Airport v Soule, využijú vysokorýchlostné vlakové spojenie do neďalekého mesta Daebul alebo môžu letieť do medzinárodného letiska v Muan, ktoré leží približne tridsať minút od komplexu. Organizátori sú si vedomí, že okruh je od medzinárodných uzlov pomerne vzdialený, a preto pripravili bezplatnú kyvadlovú prepravu v čase podujatia. Turisti túto oblasť označujú aj ako najzelenší región celej krajiny. Monzúnová sezóna trvá počas júna, júla a augusta, no silné dažde tu nie sú ničím neobvyklým ani v októbri.

Prvá Veľká cena Kórey bola náročná nielen pre tímy. Okrem toho, že trať bola dokončená tesne pred začiatkom pretekového víkendu, zložité bolo i hľadanie ubytovania. Návštevníci sa kvôli absencii hotelov nemohli ubytovať v blízkosti trate a ideálne to nebolo ani v okolitých mestách Pusan a Gwangju.

Fakty a údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Monoposty postavené na štartovom rošte počas Veľkej ceny Kórey 2010.
Letisko Mokpo je od roku 2007 uzatvorené a cestujúci tak využívajú neďaleké medzinárodné letisko Muan.
 • Dĺžka trate: 5 621 m
 • Počet kôl pretekov: 55
 • Dĺžka pretekov: 309,155 km
 • Rozdiel medzi štart. a cieľovou čiarou: 0 m
 • Počet zákrut: 18 (7 vpravo a 11 vľavo)
 • Šírka trate: 13 – 15 m
 • Dĺžka cieľovej roviny: 616 m
 • Najväčšie stúpanie: 5,50 %
 • Najväčšie klesanie: 3,10 %
 • Traťový rekord: 1:50,257 (183,335 km/h) – Fernando Alonso/Ferrari (2010)
 • Najrýchlejšie kolo kvalifikácie: 1:35,585 (211,476 km/h) – Sebastian Vettel/Red Bull-Renault (2010)
 • Maximálna rýchlosť: 320 km/h
 • Prvá GP: 2010 (víťaz Fernando Alonso (ESP) – Ferrari F10)
 • Počet GP: 1
 • Priemerná spotreba paliva: 2,70 kg / kolo
 • Jazda na plný plyn: 55 %
 • Sekcia trate s jazdou na plný plyn: 1 160 m
 • Počet preradení rýchlostných stupňov: 47 / kolo
 • Opotrebenie pneumatík: veľké
 • Opotrebenie bŕzd: nízke
 • Úroveň priľnavosti: vysoká
 • Stratégia
  • 1 zastávka: 27. – 33. kolo
  • 2 zastávky: 16. – 27. a 35. – 41.
  • 3 zastávky: 14. – 19. a 25. – 30. a 38. – 43.
 • Kapacita tribún: 120 000

História[upraviť | upraviť zdroj]

Premiérová Veľká cena Kórey 2010.

Vďaka úspechom Veľkej ceny Číny a Singapuru sa kórejskí organizátori v roku 2006 rozhodli vybudovať vlastný okruh. Bernie Ecclestone s ďalšou expanziou formuly 1 na ázijský trh súhlasil, a Kórejská republika tak získala prestížny sedemročný kontrakt s opciou na ďalších päť rokov. Kórejská republika už v minulosti hostila viaceré významné svetové športové podujatia, ako napríklad olympijské hry v roku 1988 alebo v roku 2002 spoločne s Japonskom Majstrovstvá sveta vo futbale. Isté skúsenosti tu teda sú, ale čo sa týka tradície motoristického športu, tá v Kórei takmer neexistuje. Výnimkou je snáď len Formula 3 Korea Super Prix, ktorá sa konala v rokoch 1999 až 2003 na mestskom okruhu v Changwone. Skutočným argumentom, ktorý hovorí v prospech kórejskej Grand Prix je fakt, že Kórea je piatym najväčším svetovým výrobcom cestných vozidiel. Po niekoľkých mesiacoch plných špekulácií bolo 2. októbra 2006 oficiálne potvrdené, že cirkus F1 sa predstaví aj v tejto krajine. Hlavný organizátor Korea Auto Valley Operation (KAVO) okamžite začal s lokálnymi a národnými administratívami náročné rokovania o financovaní projektu. Podľa plánu sa mala výstavba začať v roku 2007 a skončiť o tri roky, pričom zmluva promotérom garantovala Veľkú cenu Kórey od roku 2010 až do roku 2021. Najväčšie problémy pri návrhu a výstavbe okruhu mali inžinieri s tým, aby dokázali zabezpečiť dostatočné zázemie pre tímy formuly 1, vedenie pretekov, novinárov a v neposlednom rade najmä pre divákov. Organizátori tiež odmietli možnosť nočných pretekov s tým, že ešte nemajú dostatočné skúsenosti s usporiadaním Veľkej ceny. Výstavba trate podliehala drobnohľadu svetových médií a často sa špekulovalo, či sa Veľká cena vôbec uskutoční. Stavebné práce napredovali veľmi pomaly, ale aj napriek tomu, že posledná vrstva asfaltu bola položená len dva dni pred finálnou inšpekciou, ktorá bola presunutá na veľmi neobvyklý termín, bola trať nakoniec úspešne dokončená. Kuriozitou je, že každá trať až doteraz musela podľa pravidiel získať homologáciu tri mesiace pred premiérovými pretekmi.

Organizátori neponechali nič náhode a prostredníctvom Kórejskej pretekárskej asociácie (KARA) sa dohodli s austrálskou federáciou (CAMS) na spolupráci. Austrálčania pomáhajú s organizovaním a riadením Kórejskej Grand Prix a pred premiérovým ročníkom poskytli školenia pre odborný personál na okruhu. Spolupráca má trvať tri roky, pričom pri premiére vybraní Austrálčania figurovali priamo v manažérskom tíme, ktorý zabezpečoval hladký priebeh Grand Prix Kórey.

Premiérovú Veľkú cenu Kórey vyhral Španiel Fernando Alonso. Preteky sa však zapísali do histórie ako najdlhšie v sezóne 2010. Ich začiatok bol najskôr odložený kvôli dažďu, potom sa štartovalo za safety carom, ale po troch kolách museli jazdci zostať stáť na štartovom rošte, pretože na mokrej trati sa nedalo jazdiť. Znovu sa štartovalo až za hodinu. V hustom daždi však utrpel veľkú ranu dovtedy suverénny tím Red Bull. Ani jeden z jeho jazdcov do cieľa nedorazil. Preteky sa stihli dokončiť minútu pred dvojhodinovým limitom, no už pri posledných kolách nad traťou zavládla tma.

V okolí okruhu by malo v budúcnosti vyrásť mesto, ktoré sa stane centrom obchodu, kultúry a zábavy v tomto regióne. Projekt má stáť 1,67 miliardy dolárov a dokončený má byť až v roku 2021. Mesto s názvom Sampo District by malo ubytovať asi 10 tisíc ľudí, ponúknuť zázemie formule 1 a stať sa turistickým centrom tejto oblasti. Výstavba by sa mala začať v druhej polovici roku 2011.

Výsledky posledných ročníkov[upraviť | upraviť zdroj]

Víťazi[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Jazdec Monopost Motor Čas
2010 Fernando Alonso Ferrari F10 Ferrari 2.4 V8 2:48:20,810

Víťazi v kvalifikáciách[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Jazdec Monopost Motor Čas
2010 Sebastian Vettel Red Bull RB6 Renault 2.4 V8 1:35,585

Najrýchlejšie kolá[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Jazdec Monopost Motor Čas Priem. rýchlosť
2010 Fernando Alonso Ferrari F10 Ferrari 2.4 V8 1:50,257 183,335 km/h

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]