Hermann Tilke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hermann Tilke
nemecký stavebný inžinier
nemecký stavebný inžinier
Narodenie21. december 1954 (69 rokov)
Olpe, Nemecko
Odkazy
Webstránkatilke.de
CommonsSpolupracuj na Commons Hermann Tilke

Hermann Tilke (* 21. december 1954, Olpe) je nemecký stavebný inžinier, dizajnér pretekárskych okruhov a automobilový pretekár.

Ako pretekár sa zúčastnil svetoznámych pretekov 24h Nürburgring na slávnej Nordschleife. Je však známejší ako dvorný architekt šampionátu Formuly 1. Jeho charakteristický rukopis v súčasnosti nesie väčšina tratí v Ázii a na Blízkom východe. Okrem nich sa tiež venuje úprave starších tratí. Kompletne prebudoval napríklad nemecký Hockenheimring, ktorý sa oproti pôvodnej verzii zmenil takmer na nepoznanie.

Tilke je často nesprávne označovaný ako architekt, pritom je vyštudovaným stavebným inžinierom. Jeho partnerom je Peter Wahl a spolu zamestnávajú vyše 300 zamestnancov. Pôsobiť začali už v roku 1983, kedy mali prepracovať malú časť Nürburgringu: "Dostali sme za úlohu vylepšiť jednu únikovú cestu." Odmena v tom čase predstavovala 600 nemeckých mariek.

Bola to skutočne len maličká zákazka, ale na štart postačila. O šesť rokov neskôr už Tilke postavil svoj prvý kompletný okruh. Stalo sa tak pre potreby Pretekov šampiónov, ktoré sa v tom roku konali v Nürburgringu. V priebehu krátkej doby prišla zákazka na Sachsenring a onedlho aj na rakúsky A1-Ring. V tomto období sa Hermann dostal do prvého kontaktu s Berniem Ecclestonom.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Tilke založil v roku 1984 spoločnosť Tilke Engineering, zaoberajúcu sa architektúrou a stavebníctvom. Vďaka malej zákazke v Nürburgringu sa začal venovať návrhu pretekárskych okruhov. Viac sa ale zviditeľnil po veľkej úprave rýchleho Österreichringu v Rakúsku, ktorý premenil na kratší A1-Ring. Jeho návrhy kombinujú dlhé rovinky a úzke vlásenky, ktoré majú za úlohu zvýšiť možnosti predbiehania.

Práca Hermanna Tilkeho síce zvyšuje bezpečnostný štandard moderných tratí, no aj napriek tomu je terčom kritiky zo strany motoristickej verejnosti. Tilke pri svojich návrhoch kladie veľký dôraz na to, aby sa na jeho tratiach často predbiehalo a aby boli preteky na nich zaujímavé. V skutočnosti sú však mnohokrát jeho trate dejiskom nezaujímavých a zdĺhavých pretekov.

Pretekárske okruhy[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Okruh Krajina
1999 Sepang Malajzia Malajzia
2004 Bahrain International Circuit Bahrajn Bahrajn
2004 Shanghai International Circuit Čína Čína
2005 Istanbul Park Turecko Turecko
2005 Beijing International Streetcircuit Čína Čína
2007 Bucharest Ring Rumunsko Rumunsko
2008 Swedbank kartodroms Lotyšsko Lotyšsko
2008 Marina Bay Street Circuit Singapur Singapur
2008 Valencia Street Circuit Španielsko Španielsko
2008 Jakarta Street Circuit Indonézia Indonézia
2009 Yas Marina Circuit Abú Zabí Abú Zabí
2009 Cape Town Grand Prix Južná Afrika Južná Afrika
2010 Dublin Street Circuit Írsko Írsko
2010 Korean International Circuit Kórejská republika Kórejská republika
2010 Simon Bolivar Venezuela Venezuela
2010 Moscow Raceway Rusko Rusko
2010 Kazakhstan Motor City Kazachstan Kazachstan
2010 Atlanta Motorsports Park USA USA
2011 Jaypee Group Circuit India India

Okrem uvedených tratí Tilke prestaval i nemecký Hockenheimring či japonskú Fuji Speedway. Radikálna úprava nemeckého okruhu sa však nestretla s pochopením u fanúšikov Formule 1, ktorí považujú novú konfiguráciu za príliš „sterilnú“.

Spoločnosť Tilke Engineering pracovala aj na malých úpravách španielskeho Circuit de Catalunya, talianskeho Autodromo Nazionale Monza, britského Silverstone Circuit či trate Motorland Aragón.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]