Kristína Prekopová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kristína Bartošová
Základné informácie
Rodné meno Kristína Prekopová
Narodenie 1. február 1980 (40 rokov)
Trenčín, Slovensko
Pôsobenie moderátorka, speváčka, hudobná skladateľka, textárka, herečka
Žáner jazzrock, swing, šansón, world music, klezmer, dark music
Hrá na nástroje klavír
Typ hlasu alt
Roky pôsob. 2002 - súčasnosť
Vydavateľstvá Pavian Records
Webstránka artandtherapy.sk

Kristína Bartošová, rod. Prekopová (* 1. február 1980, Trenčín) je slovenská moderátorka, speváčka, klaviristka, hudobná skladateľka, textárka a príležitostná herečka.

S pravidelnosťou moderuje charitatívne aj rôzne komerčné akcie. Svoj hlas prepožičala na reklamu: brandingy rádiových hitov, reklamné jingle, komentáre, dabing. Načítava knihy pre nevidiacich a slabozrakých. Spolupracovala s rádiami: RTVS, Rádio Europa 2, Rádio Expres s televíziami: TV LUX, TV Pezinok [1]. Venuje sa pedagogickej činnosti.

Biografia[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa v Trenčíne, keď mala jeden rok rodina sa presťahovala do Bratislavy, kde išli rodičia za prácou [2]. Počas základnej školy chodila do ĽŠU na Hálkovej ulicu v Bratislave [3]. Na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave absolvovala štúdium slovenského jazyka, literatúry a hudobného umenia. Muzikálové herectvo vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v grantovom štúdiu.

V roku 2002 naspievala reklamu firmy K Cero. Naspievala brandingy rádiových hitov pre Rádio Expres. So Slovenským rozhlasom začala spolupracovať v roku 2006 najskôr ako asistentka neskôr v roku 2007 už moderátorka hudobných relácií v Rádiu Slovensko, Rádiu Devín, Rádiu Regina, Rádiu Junior v reláciach Nevydané neslýchané, Dnes večer pop rock, Musica camera, Poludňajší koncert, Hudobné mosty, Zvonkohra. V roku 2009 tiež nadabovala vo filme Dobe ľadovej 3 postavu supa. V divadle A.ha hrala v roku 2009 postavu Príroda v hre Nepriatelia od Květy Legátovej spolu s Vladom Jedľovským a Danom Fischerom, hru režíroval Jozef Pražmári [4]. V roku 2011 bola finalistkou súťaže skladateľov Fattkools v Rádiu FM.

V roku 2011 sa stala členkou divadla Zrakáč - divadlo v ktorom tvoria a účinkujú nevidiaci, slabozrakí a vidiaci. Do divadla ju priviedol režisér Jozef Pražmári [5]. V divadelnej komédii Študentove šibalstvá, ktorá je spracovaná podľa Hansa Sachsa vytvorila postavu Sedliačky. Do tohoto predstavenia vytvorila aj scénickú hudbu. V predstavení Rómeo a Júlia od Shakespeara vytvorila postavu Dojky.

Začala spolupracovať s filmovým skladateľom a šansoniérom s Patrikom Ulrichom. Pravidelne koncertuje v Česku - Festival šansonu, porotkyňa v súťaži Hudební liga, finalistka európskej súťaže skladateľov Gramodeska s piesňou Nahé telá stromov – Český rozhlas.

V roku 2013 si zahrala postavu Bibiany v českej hudobnej komédii Obchodníci (Magnusfilm, v réžii Petra Šíchu [6]). V spolupráci so spevákom a hudobníkom Eugenom Švábom vydala album Buď chvíľu môj so swingovou hudbou, šansónmi a baladami.

V roku 2014 v Rádiu Devín moderovala Jazz START UP - súťaž mladých talentov, ktorú organizuje portál jazz.sk. Na festivale Noc hudby 2014 vystúpila s projektom Voice&Guitar. V gypsy zoskupení Swing that String pôsobí ako hosťujúca speváčka. V televíznom seriáli Rodinné prípady, 59.dieli s názvom Kukučka si zahrala postavu genetičky Reginy Perecovej. V TV LUX nadabovala dokumentárne seriály: Bez hraníc, Domus Patris – Otec a syn, Valentina Puzikova, Haas, Olegij Sennin, Peter Čaadajev,Viera Kornejova, Rauschenbach Butovo, Biskup Maletský, Exarcha Fedorov, Otec Alexander, Návrat, Môj Ararat, Ostrov Sachalin, Osudy Anny Abrikosovej [7]. V rádiu Europa 2 nahrala reklamné spoty. V tom istom roku hosťovala na albume Theatrum Mundi – Lucas Perný & Miroslav Kollár. Na festivale Verím Panev roku 2015 vystúpila s projektom Na Dotyk.

V Rádiu Regina v roku 2015 moderuje autorské relácie Opereta a muzikál a Jazzofón. Moderuje aj reláciu Zvonkohra v Rádiu Regina zameranú na detského poslucháča. Podieľala sa na prvej sérii rozhlasového fíčra Príbeh jazzu – z plantáže do virtuálnej realiy. Na dokumente spolupracovala hereckými kolegami s Marekom Kolenom a Ondrejom Kaprálikom, režíroval ho Vladimír Juhanesovič. Na festivale Verím Pane 2015 vystúpila v projekte Na dotyk [8]. Načítala knižné tituly pre Slovenskú knižnicu nevidiacich Mateja Hrebendu Genová, Lisa: Ľavá strana sveta; Mikolášová, Darina: Teraz alebo nikdy!; Kateová, Lauren: Padlí anjeli 1-4, Bartková, Alica: Kniha nepokoja, Flynnová, Gillian: Stratené dievča, David Bunn a Okeová, Janette: Abigail – Skrytá vášeň a ďalšie.

V roku 2016 začala spolupracovať s TV LUX, kde redaktorsky a moderátorsky pôsobí v reláciách Krátke správy a Spravodajský súhrn. V TV Pezinok začala moderovať diskusnú reláciu Téma. Jej autorský album Úsvit získal nomináciu na ocenenie Esprit - najlepší jazzový album roka 2016. V projekte Odomknutý žiaľ, ktorý sa zaoberá problematikou popotratového syndrómu sa angažuje nielen ako organizátorka ale aj pro-life umelkyňa a organizátorka - v r. 2017. Ako výrobca CD a autorka hudby a textov vydala v r. 2019 v spolupráci so SOZA dva single - Vianočný jas a pieseň o Petržalke - Džungľoraj, pri príležitosti 100. výročia pripojenia Petržalky k ČSR. Od júla 2020 ako scenáristka, dramaturgička a moderátorka pripravuje reláciu pre deti - LUNAPARK, vysielanú v Bojnickom Rádiu Beta.

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

  • 2013: Buď chvíľu môj - , CD (producent: Eugen Šváb) [9]
  • 2016: Úsvit - Pavian Records, CD (obsahuje aj piesne, ktoré sú zamerané na tématiku rasovej neznášanlivosti ako aj a holokaustu) [10][11]
  • 2019: Vianočný jas, CD singel
  • 2019: Džungľoraj, CD singel

Spolupráca na albumoch[upraviť | upraviť kód]

Divadlo[upraviť | upraviť kód]

  • Študentove šibalstvá ....sedliačka, scénická hudba
  • Rómeo a Júlia ....dojka

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

  • 2013: Obchodníci, kinopremiéra, Pardubice....postava Bibiána, réžia: Petr Šícha
  • 2014: Rodinné prípady, TV Markíza, 59.diel s názvom Kukučka ...genetička Regina Perecová, réžia: Peter Magát
  • 2020: Oteckovia, TV Markíza, postava kozmetička

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]