Malcolm Scott Carpenter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Malcolm Scott Carpenter
astronaut NASA
Scott Carpenter v roku 1964
Scott Carpenter v roku 1964
Št. príslušnosť Spojené štáty Spojené štáty
Stav zosnulý
Narodenie 1. máj 1925
Boulder, Colorado, Spojené štáty
Úmrtie 10. október 2013 (88 rokov)
Denver, Colorado, Spojené štáty
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Čas vo vesmíre 4 hodiny, 56 minút
Kozmonaut od 9. apríla 1959
Misie Mercury-Atlas 7
Znaky misií Aurora 7 insignia.jpg
Kozmonaut do 10. augusta 1967

Malcolm Scott Carpenter (* 1. máj 1925, Boulder, Colorado, Spojené štáty[1] – † 10. október 2013, Denver, Colorado, Spojené štáty[2]) bol americký kozmonaut. Dňa 24. mája 1962 3 razy obletel Zem v kozmickej lodi Mercury 7 (Aurora 7). Bol druhým Američanom, ktorý obletel Zem a štvrtým Američanom vo vesmíre (po Shepardovi, Grissomovi a Glennovi).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Malcolm sa so svojou ťažko chorou mamou prisťahoval k starému otcovi Vic Noxonovi do Boulderu v Colorade z predchádzajúceho bydliska v New Yorku. Starý otec, vážený redaktor amerického západu, ho naučil základom života v prírode. Neskôr matka zostala v sanatóriu, otca videl zriedka, iba cez letné prázdninách a starý otec zomrel. Staral sa o seba sám. Bol vynikajúci jazdec na koni, lyžiar, tanečník.

Počas druhej svetovej vojny maturoval, vo vojenskej škole začal lietať. Potom pokračoval štúdiom na coloradskej univerzite v Bouldere. Učenie mu nešlo, prepadal. Pracoval ako pomocný robotník, potom nasledovala automobilová havária a pobyt v nemocnici. Keď sa vrátil, pustil sa naplno do štúdia a v roku 1948 sa oženil s René Priceovou. Vrátil sa znovu k armáde, absolvoval letecký výcvik. Lietal na hliadkové lety z Aljašky a Japonska pozdĺž hraníc ZSSR.

V roku 1954 bol prijatý do námornej školy testovacích pilotov v Partixente, štát Maryland. Po dvoch rokoch strávených v lietadlách bol poslaný do námornej školy, stal sa dôstojníkom leteckej spravodajskej služby. Hneď na to dostal pozvánku medzi budúcich kozmonautov. V NASA bol od 2. apríla 1959 do septembra 1967. V čase svojho letu bol už rozvedený a mal štyri deti.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Kozmická loď Mercury-Atlas 7 (Aurora 7) odštartovala ako druhá americká na obežnú dráhu Zeme. Štart bol z mysu Canaveral a na palube bol samotný Carpenter. Počas 4 hodín trvania letu trikrát obletel Zem a pristál na hladine Atlantického oceánu. Riadiace stredisko nebolo s jeho chovaním spokojné, pretože si na palube robil čo chcel, kvôli fotografovaniu zbytočne spotreboval pohonné hmoty a tak pristátie bolo riskantnou záležitosťou.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1967 odišiel z kozmického výskumu a zaoberal sa podmorskými stanicami vojenského námorníctva. V júli 1969 odišiel do zálohy a začal súkromne podnikať v Los Angeles.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-pilotu USA, s. 357.
  2. Zemřel astronaut Scott Carpenter, čtvrtý Američan v kosmu [online]. Idnes.cz, 2013-10-10, [cit. 2013-10-10]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladatelství Práce r.1982, autor Milan Codr