Malcolm Scott Carpenter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Malcolm Scott Carpenter
astronaut NASA
Scott Carpenter v roku 1964
Scott Carpenter v roku 1964
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 1. máj 1925
Boulder, Colorado, USA
Úmrtie 10. október 2013 (88 rokov)
Denver, Colorado, USA
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Čas vo vesmíre 4 hodiny, 56 minút
Kozmonaut od 9. apríla 1959
Misie Mercury-Atlas 7
Znaky misií Aurora 7 insignia.jpg
Kozmonaut do 10. augusta 1967

Malcolm Scott Carpenter (* 1. máj 1925, Boulder, Colorado, USA[1] – † 10. október 2013, Denver, Colorado[2]) bol americký kozmonaut. Dňa 24. mája 1962 3 razy obletel Zem v kozmickej lodi Mercury 7 (Aurora 7). Bol druhým Američanom, ktorý obletel Zem a štvrtým Američanom vo vesmíre (po Shepardovi, Grissomovi a Glennovi).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Malcolm sa so svojou ťažko chorou mamou prisťahoval k starému otcovi Vic Noxonovi do Boulderu v Colorade z predchádzajúceho bydliska v New Yorku. Starý otec, vážený redaktor amerického západu, ho naučil základom života v prírode. Neskôr matka zostala v sanatóriu, otca videl zriedka, iba cez letné prázdninách a starý otec zomrel. Staral sa o seba sám. Bol vynikajúci jazdec na koni, lyžiar, tanečník.

Počas druhej svetovej vojny maturoval, vo vojenskej škole začal lietať. Potom pokračoval štúdiom na coloradskej univerzite v Bouldere. Učenie mu nešlo, prepadal. Pracoval ako pomocný robotník, potom nasledovala automobilová havária a pobyt v nemocnici. Keď sa vrátil, pustil sa naplno do štúdia a v roku 1948 sa oženil s René Priceovou. Vrátil sa znovu k armáde, absolvoval letecký výcvik. Lietal na hliadkové lety z Aljašky a Japonska pozdĺž hraníc ZSSR.

V roku 1954 bol prijatý do námornej školy testovacích pilotov v Partixente, štát Maryland. Po dvoch rokoch strávených v lietadlách bol poslaný do námornej školy, stal sa dôstojníkom leteckej spravodajskej služby. Hneď na to dostal pozvánku medzi budúcich kozmonautov. V NASA bol od 2. apríla 1959 do septembra 1967. V čase svojho letu bol už rozvedený a mal štyri deti.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Kozmická loď Mercury-Atlas 7 (Aurora 7) odštartovala ako druhá americká na obežnú dráhu Zeme. Štart bol z mysu Canaveral a na palube bol samotný Carpenter. Počas 4 hodín trvania letu trikrát obletel Zem a pristál na hladine Atlantického oceánu. Riadiace stredisko nebolo s jeho chovaním spokojné, pretože si na palube robil čo chcel, kvôli fotografovaniu zbytočne spotreboval pohonné hmoty a tak pristátie bolo riskantnou záležitosťou.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1967 odišiel z kozmického výskumu a zaoberal sa podmorskými stanicami vojenského námorníctva. V júli 1969 odišiel do zálohy a začal súkromne podnikať v Los Angeles.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-pilotu USA, s. 357.
  2. Zemřel astronaut Scott Carpenter, čtvrtý Američan v kosmu [online]. Idnes.cz, 2013-10-10, [cit. 2013-10-10]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladatelství Práce r.1982, autor Milan Codr