Mercury Control Center

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 28°27′47″S 80°34′57″Z / 28,463082°S 80,582562°Z / 28.463082; -80.582562

Mercury Control Center počas predletovej simulácie misie Mercury-Atlas 8, 10. september 1962
Astronaut Alan Shepard v Mercury Control Center ako komunikátor (CAPCOM) počas štartu misie Mercury-Redstone 4, 21. júl 1961

Mercury Control Center (známe aj ako Building 1385 alebo jednoducho MCC) bolo riadiace stredisko NASA na základni Cape Canaveral na Floride, ktoré zabezpečovalo riadenie a koordináciu všetkých činností spojených s letovými operáciami programu Mercury a tiež prvých troch letov programu Gemini (prvé dva boli bez posádky). Nachádzalo sa východne od Samuel C. Phillips Parkway.

V roku 1963 bolo stredisko rozšírené na podporu programu Gemini zmluvným dodávateľom Pan American World Airways, aby poskytlo viac priestoru na stretnutia spolu s priestorom na analýzu údajov a veľký priestor pre nový trenažér kozmickej lode Gemini.

Zložitejšie požiadavky neskorších letov Gemini a Apollo si vynútili presun riadiacich operácií do väčšieho zariadenia nachádzajúceho sa v Houstone v Texase, ale Mercury Control Center sa naďalej využívalo na školenia a stretnutia. Dňa 1. júna 1967 sa stredisko stalo zastávkou pre verejné prehliadky a túto funkciu plnilo až do polovice 90. rokov.

Konfigurácia[upraviť | upraviť zdroj]

Rozloženie strediska

Riadiace stredisko bolo usporiadané do troch radov a bolo menšie a jednoduchšie ako neskoršie riadiace centrá. Muselo len podporovať misie trvajúce maximálne 36 hodín s kozmickou loďou, ktorá bola menej zložitá ako tie, ktoré sa používali pri neskorších kozmických letoch. Boli tu pozície na monitorovanie kozmickej lode a astronautov počas letu, pozície na sledovanie štartu a vylovenia kabíny po pristátí v oceáne.

V Mercury Control Center bola aj veľká podsvietená mapa na zobrazenie polohy kabíny. Na rozdiel od neskorších riadiacich stredísk, ktoré mali počítačom generovanú grafiku, tento displej z éry Mercury pracoval s fyzickým dvojrozmerným zobrazením kabíny zaveseným a osvetleným pred mapou.

Modernejšie riadiace strediská boli rozdelené na stredisko riadenia štartu, ktoré sa nachádza na mieste štartu, napríklad na Cape Canaveral, a stredisko riadenia vesmírnych letov v Johnsonovom vesmírnom stredisku pre programy Apollo a Space Shuttle alebo v Jet Propulsion Laboratory pre bezpilotné misie.

Sledovacie a pozemné zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

Sledovacie stanice programu Mercury

Hoci Mercury Control Center zabezpečovalo velenie a riadenie, nebolo jediným zariadením, ktoré sa podieľalo na podpore letov Mercury a Gemini. Výpočtové a komunikačné stredisko sa nachádzalo v Goddardovom centre pre vesmírne lety v Greenbelte v Marylande a poskytovalo výpočtovú kapacitu pre misie.

Aby sa minimalizoval čas, keď bola kozmická loď mimo dosahu komunikácie so zemou, boli zriadené ďalšie pozemné stanice vo vojenských zariadeniach USA, na sledovacích lodiach a v spolupráci s vládami Španielska, Spojeného kráľovstva, Nigérie a Austrálie:[1]

Umiestnenie[upraviť | upraviť zdroj]

Budova bola postavená v rokoch 19561958 a používala sa počas programu Mercury (19611963) a Gemini, do letu Gemini 3 (19641965).

Hoci bola budova 16. apríla 1984 zapísaná do Národného registra historických lokalít (National Register of Historic Places) ako objekt prispievajúci k základni Cape Canaveral, by odstránenie azbestu, ďalšie opravy a uvedenie strediska do pôvodného stavu stálo 6 miliónov dolárov. Bolo prijaté rozhodnutie zachovať konzoly a ďalšie vybavenie a budovu zničiť.[2]

V roku 1999 boli konzoly, displeje a ďalšie vybavenie presunuté do návštevníckeho komplexu Kennedyho vesmírneho strediska do rekonštrukcie MCC vo vnútri Centra Kurta Debusa. Konzoly a displeje boli znovu zostavené a mnohé z nich sú zapnuté.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MERCURY PROJECT SUMMARY INCLUDING RESULTS OF THE FOURTH MANNED ORBITAL FLIGHT, MAY 15 AND 16, 1963 - NASA Technical Reports Server (NTRS) [online]. ntrs.nasa.gov, [cit. 2024-01-30]. Dostupné online.
  2. Photo Gallery: NASA's first Mission Control demolished [online]. collectspace.com, [cit. 2024-01-30]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mercury Control Center na anglickej Wikipédii.