Virgil Ivan Grissom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gus Grissom
Virgil Ivan Grissom

Gus Grissom v roku 1964

astronaut NASA
Št. príslušnosť Spojené štáty Spojené štáty
Stav zomrel počas príprav na misiu
Dátum narodenia 3. apríl 1926
Mitchell, Indiana, Spojené štáty
Dátum úmrtia 27. január 1967 (41 rokov)
Cape Canaveral, Florida, Spojené štáty
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Hodnosť podplukovník, USAF
Čas vo vesmíre 5 hodín, 7 minút
Kozmonaut od 9. apríla 1959
Misie MR-4, Gemini 3, Apollo 1
Znaky
misií
Liberty bell insignia.jpg Gemini3.png Apollo 1 patch.png
Kozmonaut do 27. januára 1967

Pozri aj Biografický portál

Virgil Ivan „Gus“ Grissom (* 3. apríl 1926, Mitchell, Indiana, Spojené štáty – † 27. január 1967, Cape Canaveral, Florida, Spojené štáty) bol jeden z prvých amerických kozmonautov, pilot USAF. Bol druhým americkým kozmonautom a prvým Američanom, ktorý letel do vesmíru dvakrát.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v mestečku Mitchell v americkom štáte Indiana 3. apríla 1926. Bol druhým dieťaťom Dennisa a Cecil King Grissomovcov. Jeho otec bol signalista na železnici, matka bola ženou v domácnosti. Jeho staršia sestra zomrela krátko pred jeho narodením, neskôr mal ďalších troch súrodencov Wilmu, Normana a Lowel.

Do letectva nastúpil počas druhej svetovej vojny. Jeho výcvik však skončil len krátko pred koncom vojny a bojov sa nikdy nezúčastnil. Po vojne získal titul bakalár v odbore mechanika na Purdue University. Neskôr sa vrátil k letectvu. Slúžil v 75. peruti USAF. Neskôr vo februári 1952 bola jeho jednotka presunutá do Kórey. Bol neskôr bol prevelený k 334. peruti. Počas kórejskej vojny uskutočnil vyše 100 bojových letov na strojoch F-86 Sabre. Po skončení svojho turnusu sa vrátil do USA. Slúžil ako letecký inštruktor na základni Bryan v Texase.

V auguste 1955 nastúpil na letecký inštitút v Daytone v štáte Ohio. V októbri 1956 nastúpil do školy skúšobných pilotov na základni Edwards. V roku 1958 sa dostal medzi letcov vybraných pre vesmírny program ako budúci astronauti. Bol jedným z prvých 7 astronautov programu Mercury.

Prvýkrát nazrel do vesmíru z kabíny Mercury 4 (Program Mercury). Bol veliteľom Gemini 3, prvého pilotovaného letu programu Gemini.

Jeho druhým letom do vesmíru mal byť let AS 204, dnes známy pod označením Apollo 1. Mal v ňom zastávať funkciu veliteľa posádky. Posádku okrem neho tvorili Edward Higgins White a Roger Chaffee. Počas simulovaného odpočítavania vypukol 27. januára 1967 v Apollo 1 požiar, pri ktorom všetci traja zahynuli.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gus Grissom na anglickej Wikipédii.