Deke Slayton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Donald K. Slayton
astronaut NASA
Deke Slayton v roku 1973
Deke Slayton v roku 1973
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 1. marec 1924
Sparta, Wisconsin, USA
Úmrtie 13. jún 1993 (69 rokov)
League City, Texas, USA
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Hodnosť major, USAF
Čas vo vesmíre 9 dní, 1 hodina, 28 minút
Kozmonaut od 9. apríla 1959
Misie Apollo-Sojuz
Znaky misií ASTP patch.png
Kozmonaut do 27. februára 1982

Donald Kent „Deke“ Slayton (* 1. marec 1924, Sparta, Wisconsin, USA – † 13. jún 1993, League City, Texas) bol americký astronaut, jeden z prvých astronautov vybratých do Programu Mercury. Nakoľko však trpel nepravidelným srdcovým rytmom, neletel do vesmíru ako jeden z prvých siedmich astronautov (Mercury seven), ale stal sa riaditeľom výcviku letových posádok. Do vesmíru sa napokon pozrel ako päťdesiatjedenročný vo funkcii pilota spojovacieho modulu pri medzinárodnom lete Sojuz-Apollo.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa na osamelej farme neďaleko mestečka Sparta v štáte Wisconsin v USA. Ako osemnásťročný sa prihlásil k vojenskému letectvu. Po vojne študoval na Minnesotskej univerzite a po ukončení štúdia pracoval v Seattle u leteckej firmy Boeing.

Po čase sa stal jedným zo skúšobných pilotov NACA na vojenskej leteckej základni Edwards Air Force Base. V septembri 1961 ho vybrali za pilota druhej vesmírnej lode Mercury, avšak začiatkom roku 1962 mu oznámili, namiesto neho poletí do vesmíru Malcolm Scott Carpenter. Slayton sa stal riaditeľom výcviku letových posádok a jeho úlohou bolo vyberať astronautov na lety do vesmíru. Neustále trénoval s ostatnými a napokon predsa len letel v medzinárodnom spoločnom lete Apollo-Sojuz, na palube kozmickej lode Apollo. Štart sa uskutočnil 15. júla 1975, obe lode sa stretli 17. júla o 17. hod. 9. min SEČ. Po návrate Apolla na Zem sa Slayton stal zástupcom riaditeľa pre letové skúšky raketoplánov v Johnsonovom kozmickom stredisku v Houstone.

Zomrel 13. júna 1993 v League City na rakovinu mozgu.