Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°09′21″S 17°06′14″V / 48,155699°S 17,103994°V / 48.155699; 17.103994

Paluďaiov palác, sídlo ministerstva na Pražskej ulici v Bratislave

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy Slovenska pre oblasť zahraničnej politiky a vzťahy Slovenska k ostatným štátom a medzinárodným organizáciám.

Ministerstvo bolo zriadené zákonom č. 347/1990 Z. z. pod pôvodným názvom Ministerstvo medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky. Zákonom č. 453/1992 Z.z. bolo premenované na Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky. Zákonom č. 287/2012 Z. z. bolo od 1. októbra 2012 premenované na súčasný názov.[1]

Pôsobnosť ministerstva[upraviť | upraviť zdroj]

  • ochranu práv a záujmov Slovenskej republiky a jej občanov v zahraničí,
  • riadenie zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v zahraničí,
  • styky s orgánmi a predstaviteľmi cudzích štátov v Slovenskej republike a v zahraničí,
  • hospodárenie a nakladanie s majetkom Slovenskej republiky v zahraničí,
  • koordináciu prípravy a vnútroštátneho prerokúvania, uzatvárania, vyhlasovania a vykonávania medzinárodných zmlúv.

Minister zahraničných vecí[upraviť | upraviť zdroj]

Searchtool.svg Pozri aj: Zoznam ministrov zahraničných vecí Slovenskej republiky

Ministerstvo zahraničných vecí riadi a za jeho činnosť zodpovedá minister zahraničných vecí, ktorého vymenúva prezident Slovenskej republiky na návrh predsedu vlády Slovenskej republiky.

Súčasným ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky je Miroslav Lajčák od 4. apríla 2012.

Štátny tajomník ministerstva[upraviť | upraviť zdroj]

Ministra zahraničných vecí v čase jeho neprítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností štátny tajomník. Minister môže poveriť aj v iných prípadoch štátneho tajomníka, aby ho zastupoval v rozsahu jeho práv a povinností. Štátny tajomník má pri zastupovaní ministra na rokovaní vlády poradný hlas. Štátneho tajomníka vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra zahraničných vecí. V odôvodnených prípadoch môže vláda určiť, že na ministerstve pôsobia dvaja štátni tajomníci - to je aj prípad ministerstva zahraničných vecí. Minister určí, v ktorých otázkach a v akom poradí ho štátni tajomníci zastupujú.

Diplomatický zbor[upraviť | upraviť zdroj]

Searchtool.svg Pozri aj: Zoznam veľvyslancov Slovenskej republiky

Okrem zamestnancov MZVEZ SR na Slovensku patria pod rezort diplomacie tiež diplomatické misie Slovenskej republiky v zahraničí (zastupiteľské úrady, misie, ekonomický a sociálny úrad, konzuláty), na čele ktorých stojí zvyčajne veľvyslanec alebo vedúci misie. K decembru 2013 malo SR 90 misií, z toho 64 veľvyslanectiev.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zákon č. 287/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony [online]. Bratislava : Ministerstvo spravodlivosti SR, 2012-09-11, [cit. 2018-08-20]. Dostupné online.

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]