Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z NKÚ)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Súradnice: 48°09′15″S 17°08′34″V / 48,15416°S 17,14267°V / 48.15416; 17.14267

Právo
Odvetvia práva
Verejné právo:
Ústavné · Trestné · Správne · Finančné · Európske · Medzinárodné · Kánonické · Konfesné

Súkromné právo:
Občianske · Pracovné · Rodinné · Obchodné · Medzinárodné právo súkromné
Deľba moci
Výkonná moc:
Hlava štátu · Panovník · Prezident (SR· Vláda (SR· Ministerstvo

Zákonodarná moc:
Parlament · Senát · Národná rada SR


Súdna moc:
Súd · Ústavný súd (SR· Najvyšší súd · Krajský súd · Okresný súd · Súdna rada · Prokuratúra · Ombudsman · NKÚ
Právne predpisy
Ústava (SR· Ústavný zákon · Zákon · Nariadenie vlády · Vyhláška · Opatrenie · Výnos
Ďalšie pojmy
Právna skutočnosť · Právny akt · Právny predpis · Právna norma

Štát · Forma štátu · Občan · Politická strana · Voľby · Referendum


Medzinárodná zmluva · Medzinárodná organizácia
z  d  u
Sídlo na Priemyselnej 2 v Bratislave

Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky je nezávislý štátny orgán vykonávajúci kontrolu hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami, so štátnym majetkom, majetkovými právami a pohľadávkami štátu. Jeho predsedu a dvoch podpredsedov volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky na funkčné obdobie 7 rokov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kontrolné úrady takéhoto typu, vykonávajúce svoju činnosť nezávisle od exekutívy, sa postupne vyvinuli a pôsobia prakticky vo všetkých krajinách s demokratickými pomermi. Absolútne prvý orgán podobného typu založila ešte Mária Terézia v roku 1761. U nás tento orgán viac ako štyri desaťročia (s výnimkou krátkeho obdobia v druhej polovici šesťdesiatych rokov) neexistoval. Preto bezprostredným predchodcom dnešného NKÚ je Ministerstvo kontroly SR, ktoré existovalo od roku 1990 do 1992. Po jeho zrušení v roku 1992 sa ústredným orgánom štátnej správy pre štátnu kontrolu stal Úrad vlády SR, ktorý realizoval v roku 1992 prípravu návrhu zákona o NKÚ SR.

1. januára 1993 vznikla Slovenská republika ako samostatný suverénny štát. V Ústave je zakotvený aj Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorého pôsobnosť, právomoc a vnútorné organizačné členenie v zmysle Ústavy upraví zákon. Národná rada schválila 19. januára 1993 zákon č. 39/1993 Z. z. o Najvyššom kontrolnom úrade Slovenskej republiky. V novelizovanom znení je platný aj v súčasnosti.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Najvyšší kontrolný úrad SR je nezávislý orgán vykonávajúci kontrolu hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami, so štátnym majetkom, majetkovými právami a pohľadávkami štátu. Pri novelizácií ústavy v roku 2001 boli právomoci NKÚ SR rozšírené na ďalšie oblasti verejných financií (pozri článok 60 Ústavy).

Do jeho pôsobnosti patrí najmä kontrola hospodárenia s:

  • prostriedkami rozpočtov, ktoré podľa zákona schvaľuje Národná rada Slovenskej republiky alebo vláda Slovenskej republiky
  • majetkom, majetkovými právami, finančnými prostriedkami, záväzkami a pohľadávkami štátu verejnoprávnych inštitúcií, obcí, vyšších územných celkov, právnických osôb s majetkovou účasťou štátu, právnických osôb s majetkovou účasťou verejnoprávnych inštitúcií, právnických osôb s majetkovou účasťou obcí, právnických osôb s majetkovou účasťou vyšších územných celkov, právnických osôb zriadených obcami alebo právnických osôb zriadených vyššími územnými celkami,

Úrad má expozitúry vo všetkých krajských mestách. Expozitúra v Banskej Bystrici má v kompetencii aj pre Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, expozitúra v Košiciach pre Ústavný súd Slovenskej republiky.[1]

Predsedom NKÚ je od februára 2005 Ján Jasovský.[2] Súčasný predseda je ešte nominantom ĽS-HZDS.[3]

Funkčné obdobie súčasného predsedu sa skončilo. Podľa vládnucej strany SMER-SD pripadá funkcia opozičnému kandidátovi. Opozícia však požaduje verejné hlasovanie. SMER-SD však o personálnych otázkach odmieta hlasovať verejne.[3] V septembri 2013 sa tak pravdepodobne zopakuje scenár z predošlých hlasovaní. Opozícia nenavrhne žiadneho kandidáta. Naposledy v máji 2013 navrhlo KDH Maroša Žilinku. Kandidáta však stiahli po presadení tajnej voľby SMER-SD.[3]

20. mája 2015 bol za predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR zvolený Karol Mitrík. Návrh podal predseda SDKÚ-DSPavol Frešo. Mitrík dostal v tajnej voľbe 82 hlasov. Jeho protikandidátmi boli Henrieta Crkošová a Maroš Žilinka.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Expozitúry NKÚ SR [online]. Bratislava : Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky, [cit. 2013-08-22]. Dostupné online.
  2. Predseda NKÚ SR [online]. Bratislava : Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky, [cit. 2013-08-22]. Dostupné online.
  3. a b c Voľba šéfa NKÚ bude v septembri, opozícia trvá na verejnom hlasovaní [online]. Petit Press, 20.08.2013, [cit. 2013-08-22]. Dostupné online.
  4. Novým predsedom NKÚ je bývalý šéf SIS, navrhol ho Frešo [online]. SITA, 20.05.2015, [cit. 2015-05-20]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]