Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Tech News: 2017-47[upraviť zdroj]

19:18, 20. november 2017 (UTC)

Zdieľanie na Facebooku[upraviť zdroj]

@Teslaton: Na mnohých weboch je dnes možnosť zdieľať danú stánku na Facebooku. Napadlo mi, že by možno nebolo zlé zaviesť ju aj vo Wikipédii. Ak áno, dalo by sa to nejako technicky urobiť? --MDsmajlik (disk., prísp., meta) 11:09, 22. november 2017 (UTC)

@MDsmajlik: Stránku z Wikipédie možno na FB a iných soc. sieťach zdieľať rovnako ako ľubovoľnú inú stránku – nazdieľaním jej URL. FB si následne načíta jej metadáta (väčšinou pomerne zmysluplne, viď napr. [7]) a zobrazí jej náhľad. To je štandardný postup na bežnom desktope. Na mobilných platformách je zdieľanie aktuálne prehliadanej stránky cez rôzne služby spravidla integrované priamo v mobilnom prehliadači.
Čo sa týka integrácie rôznych Like/Share tlačidiel do stránok Wikipédie cez pluginy jednotlivých soc. sietí, to sa na WMF projektoch z viacerých dôvodov nepraktikovalo a nepraktikuje. Spomaľuje to načítavanie stránky a robí ju to závislou od dostupnosti a funkčnosti služieb 3. strán; predstavuje to pre návštevníka potenciálne security a privacy riziká; šlo by o formu propagácie tých soc. sietí, ktoré by boli zvolené (a vylúčenie tých, ktoré by zvolené neboli); množina používaných/preferovaných soc. sietí je po svete hodne regionálne/kultúrne závislá, atď. Viac viď napr. [8][9][10][11]. --Teslaton (diskusia) 11:52, 22. november 2017 (UTC)

Biskupské a vysokoškolské kategórie[upraviť zdroj]

@Stanislav Seman-Tkac, TomášPolonec, LacoR, Teslaton: Zdravím! V diskusii u kolegu sme začali preberať otázku kategorizovania slovenských rk. biskupov. Momentálne sú zakategorizovaní podľa svojej diecézy. Kategorizácia priamo do kategórie Kategória:Slovenskí rímskokatolícki biskupi bola revertovaná. Kategorizovanie do tejto nadkategórie je v momentálnom stave nadbytočné. Otázkou je či by nebolo lepšie biskupov predsa len kategorizovať do dvakrát: raz podľa diecézy a raz podľa pôvodu (Slovenskí rk. biskupi). Duplicita nie je nevyhnutná: niektorí slovenskí biskupi pôsobia v zahraničí a biskupom na Slovensku môže byť aj neSlovák. Obdobná situácia je pri kategorizácii Kategória:Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia vs. Kategória:Vyučujúci vysokých škôl na Slovensku. Názory?--Jetam2 (diskusia) 19:41, 24. november 2017 (UTC)

Pokiaľ viem, tak tu sú zatiaľ osobnosti kategorizované podľa štátu a nie podľa národnosti. Ďalšie pravidlo (zvyklosť) je že stránka má byť v jednej vetve kategórií najviac jeden krát a to na najnižšej úrovni. Tie vysokoškolské kategórie mi pripadajú tak, že niekto niečo začal a nedotiahol to do konca. Ak sa ale chceme hrať na kategórie podľa národnosti, tak potom diskusia pri Jozefovi Petzvalovi bude len prechádzkou v ružovej záhrade. A síce si to nazval biskupské kategórie, týka sa to všetkých kategórií osobností, ktoré sú kategorizované podľa štátov. --LacoR (diskusia) 20:04, 24. november 2017 (UTC)
@LacoR: Čo ti pripadá nedokončené na vysokoškolských kategóriách? Všetkých kategórií osobností sa to netýka. Nechcem vytvárať samostatné kategórie pre napr. Spisovateľov píšucích na Slovensku a Slovenských spisovateľov. Ale už teraz máme kategórie, ktoré sa spájajú s konkrétnou pozíciou v konkrétnej organizácii. Napríklad máme Kategória:Slovenskí rozhlasoví redaktori a zároveň Kategória:Pracovníci Slovenského rozhlasu. Obe majú, podľa mňa, svoje opodstatnenie. Otázkam ohľadne národnosti ako u Petzvala sa nedá vyhnúť tak či tak.--Jetam2 (diskusia) 20:55, 24. november 2017 (UTC)
@Jetam2: Týchto 134 osôb sa mi zdá nedokončených - to sú osobnosti, ktoré nie sú priradení ku konkrétnej vysokej škole. Vzhľadom k tomu, že sú spravené kategórie pre skoro všetky VŠ na slovensku, neverím tomu, že by sme mali toľko osôb, ktoré neučia na žiadnej slovenskej VŠ. Týchto 78 osôb je aj v kategórii Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia aj v niektorej podkategórii Vyučujúci vysokých škôl na Slovensku.
Tebou spomínaní redaktori a pracovníci rozhlasu sú v zásade dve rôzne veci, lebo medzi pracovníkmi môžu byť napr. režiséri, dramaturgovia, vrátnici, údržbári a pod. ktorí nie sú redaktormi a sú aj zásadne ináč kategorizované - jedna nie je podkategóriou druhej a ani druhá podkategóriou prvej.
Keď sa vrátime k tomu čo vyvolalo túto diskusiu, tak sú to v zásade tieto dve (moje) tvrdenia:
1. Kategórie začínajúce na Slovenskí XYZ ([12]) sú v 99% percentách prípadov kategorizované do kategórie XYZ podľa štátu a teda ide o príslušnosť k štátu a nie národnosti.
2. Stránka má byť v jednej vetve kategórií najviac jeden krát a to na najnižšej úrovni - t.j. ak je kategória B podkategóriou kategórie A, tak článok má byť len B a nie súčasne v B aj A.
To čo som revertoval (presnejšie to spravil Tomáš) považujem za kategorizačno/technickú otázku, ktorá nemá nič do činenia s národnosťou. Ak body 1 a 2 neplatia tak poprosím nejaký argument.
Potom sú ešte kategórie v Kategória:Osobnosti podľa pôvodu. Ak niekto spraví kategóriu Kategória:Rímskokatolícki biskupi podľa pôvodu a v nej Kategória:Rímskokatolícki biskupi slovenského pôvodu, tak prosím. Nadšený z toho nebudem, lebo pri tomto zas bude napr. otázka, že čo je to ten pôvod, do koľkáteho kolena sa považuje niekto napr. za "slovenského" pôvodu. Tieto kategórie sú skôr vhodné pre modernú dobu, napr. taký Dávid Tencer je islandský biskup slovenského pôvodu. Ale ťahať toto niekam pred 20. storočie považujem za veľmi nevhodné.--LacoR (diskusia) 23:08, 24. november 2017 (UTC)
@LacoR: Aha, kategorizovanie nie je dokončené. Kategórie (skoro) sú. Sorry, ale nemôžeš očakávať, že pri vzniku takýchto kategórií zatriedim všetkých vš. pedagógov. Náhmatkovo som ich niekoľko doplnil. Niektorí nemajú ani uvedené kde učili (napr. Jozef Adamovič). Niektorí napr. (Mira Nábělková či Anton Vyrosil) učili len mimo Slovenska (a o to tu práve ide). Prípady ako Vyrosil je ťažké kategorizovať, pretože nie je uvedené ani jedno meno inštitúcie. Súhlasím s bodom 1. aj s bodom 2. Ale nie je to tak vždy. Rozumiem tvojim výhradám ohľadne 20. storočia. Súhlasím. Lenže prax je taká, že tu zaraďujeme osobnosti podľa národnosti do kategórie podľa štátu. Inak by rakúsko-uhorské kategórie nezívali (skoro) prázdnotou.--Jetam2 (diskusia) 23:42, 24. november 2017 (UTC)
@Jetam2: Nechcel som na nikoho útočiť, sám dosť často niektoré veci rozrobím a potom nedotiahnem.:-) A áno máš pravdu, že naozaj tie kategórie Slovenskí XYZ môžu byť vnímané nekonzistentne. Osobne preferujem istý geografický princíp: kto sa narodil, resp. pôsobil na území, ktoré dnes patrí Slovensku patrí do kategórie Slovenskí ... Ale niekto môže mať aj iný názor a nesnažím sa ho nasilu presadzovať. Len tak ma margo: v Kategória:Slovenské osobnosti je text:Táto kategória obsahuje významných alebo známych ľudí, ktorí sa buď narodili na Slovensku alebo majú niečo so Slovenskom spoločné.
Ešte k k Rakúsko-Uhorsku - tu preferujem kategórie Uhorskí XYZ, keďže Uhorsko bolo vždy aspoň nominálne "samostatné" kráľovstvo. A práve preto sme v tých biskupských kategóriach vytvorili kategórie do roku 1918 - pozri Kategória:Uhorskí biskupi--LacoR (diskusia) 11:08, 25. november 2017 (UTC)
Som tak trochu dúfal, že tie kategórie začnú používať aj iní redaktori, ale zatiaľ len minimálne. Geografický princíp tiež preferujem, ale myslím, že nie sme úplne konzistentní. V (rakúsko-)uhorskej otázke nemám úplne vyhranený názor. Určite však treba prihliadnuť na situáciu jednotlivých období a o ktorú kategóriu ide. V neskorších dobách bola napr. vojenská sila federálna, nie?--Jetam2 (diskusia) 11:53, 26. november 2017 (UTC)
@LacoR: Čo bolo jednoznačné som doplnil (aj keď aj tam som niekedy váhal). Ak sa chceš popasovať s ostatnými tak prosím.--Jetam2 (diskusia) 21:00, 26. november 2017 (UTC)
@LacoR: Ale tu mohla aj ostať, nie?--Jetam2 (diskusia) 22:16, 26. november 2017 (UTC)

Kategorizácia osobností[upraviť zdroj]

@LacoR: Ehm, mám taký pocit, že ideš vyhodiť kategórie Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia zo všetkých, čo už majú priradenie k nejakej škole. Podľa mňa je to nesprávny postup. Je to práve to, čo som sa snažil vysvetliť vyššie, že na slovenských VŠ môžu učiť aj zahraniční a slovenskí vš pedagógovia môžu učiť aj inde. Preto sa tie kategórie, podľa mňa nekryjú.--Jetam2 (diskusia) 22:21, 26. november 2017 (UTC)

@Jetam2: Tvoj pocit je správny. Prečo by mal byť toto nesprávny postup? Však sám si povedal, že súhlasíš s mojimi dvoma bodmi. Keďže kategória Kategória:Vyučujúci vysokých škôl na Slovensku je podkategóriou kategórie Kategória:Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia, tak nevidím rozumný dôvod, aby osoby boli v obidvoch, ale iba v jednej, tej špecifickejšej. Máme ich zakategorizovať aj do kategórie Kategória:Slovenské osobnosti? Hore som uviedol dva postuláty - podľa toho prvého aj zahraničné osoby vyučujúce na Slovensku patria do kategórie Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia. Tí slovenskí vš. pedagógovia, ktorí nikdy neučili na žiadnej slovenskej VŠ je otázne, či majú byť v kategórii Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia. Skôr by mali byť v kategórii Vysokoškolskí pedagógovia slovenského pôvodu. Ale vzhľadom ku konštatovanej "nekonzistentnosti" ketegórii Slovenskí XYZ, by tí, čo nikdy neučili na slovenskej VŠ zostali v priamo v hlavnejšej kategórii Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia. Keďže ide o zásadnejšiu otázku, ktorá má s biskupmi do činenia skôr okrajovo, dal som to do samostaného odseku, aby si to všimli aj redaktori, ktorých biskupi nezaujímajú:-) --LacoR (diskusia) 07:37, 27. november 2017 (UTC)
@LacoR: Ahoj! Dosť som nad tým premýšľal a musím to poopraviť. Kategórie by som rozdelil na dvojo: opisné a funkčné. Opisné sú typu: Kategória:Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia. Väčšinou majú istý geografický či etnický rozmer a sú tým pádom trochu voľnejšie. Funkčné sa spájajú s konkrétnou funkciou či už vyučujúceho na konkrétnej fakulte, alebo biskupa konkrétnej diecézy, pracovníka SAVky a podobne. V článku treba uviesť najpodrobnejšiu opisnú a zároveň všetky čo najpodrobnejšie funkčné. Neuvádzať menej podrobné opisné ani menej podrobné funkčné. Napríklad Martin Slobodník: Vložíme kategóriu Kategória:Slovenskí univerzitní profesori pretože je podrobnejšia ako Kategória:Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia a už vôbec nedávame niečo ako Kategória:Pedagógovia. Potom sa pýtame: tak kde teda učil? A opäť uvedieme najpodrobnejšiu kategóriu (vysoké školy na Slovensku sú všeobecne kategorizované do úrovne fakúlt) a teda Kategória:Vyučujúci na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ale opäť nie Kategória:Vyučujúci vysokých škôl na Slovensku, lebo máme podrobnejšiu. Podobne je to aj s kategóriou Kategória:Slovenskí orientalisti, nedávame nadradenú Kategória:Slovenskí vedci. Máme to podobne aj v iných oblastiach, napríklad mestá (Viedeň)--Jetam2 (diskusia) 18:22, 28. november 2017 (UTC)
Nuž aby som pravdu povedal to rozdelenie na opisné a funkčné mi pripadá také veľmi nejasné až éterické. Kategória:Slovenskí univerzitní profesori je opisná, alebo funkčná? V čom je opisnejšia, resp. funkčnejšia ako kategória Vyučujúci na Xyz fakulte Univerzity Abc? Prečo je tebou spomínaný Martin Slobodník ešte aj v Kategória:Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia? A prečo tam nepatrí na základe toho že patrí medzi univerzitných profesorov a prečo nie na základe Kategória:Vyučujúci na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave? A môžem teda tieto osobnosti vyhodiť z kategórie Kategória:Vyučujúci vysokých škôl na Slovensku?
Tú Viedeň sem radšej neťahajme, lebo tam nerozumiem príliš veľa veciam, napríklad prečo je v aj v kategórii Mestá v Rakúsku aj v Štatutárne mestá v Rakúsku. Taktiež neviem prečo je v Mestá v Rakúsku aj stránka Viedeň aj Kategória:Viedeň, pričom stránka Viedeň je aj v kategórii Viedeň.:-)
Čo ma ale viac trápi je to, že táto diskusia netrápi nikoho iného iba nás dvoch.:(--LacoR (diskusia) 20:21, 29. november 2017 (UTC)
@LacoR: Kategória:Vyučujúci vysokých škôl na Slovensku by nemala byť podkategóriou kategórie Kategória:Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia. Viedeň som opravila. Mňa "trápia kategórie" už dlhšie, hlavne produkcia červených.--Lalina (diskusia) 00:25, 30. november 2017 (UTC)
Na margo "prečo je v Mestá v Rakúsku aj stránka Viedeň aj Kategória:Viedeň, pričom stránka Viedeň je aj v kategórii Viedeň": pokiaľ sa pamätám, tento prípad – "eponymné kategórie", sa už v minulosti preberal s tým, že články sa budú kategorizovať do kategórií kam patria, bez ohľadu na to, či k nim existuje alebo neexistuje eponymná kategória. Tzn. Viedeň v tomto zmysle patrí do tých istých kategórií ako jej (prípadne existujúca) eponymná K:Viedeň. Príde mi to tak v poriadku, nie je konzistentné ani intuitívne, keď časť článkov (inak na tej istej logickej úrovni) je v nejakej kategórii dohľadateľná len cez priame zaradenia (tzn. v spodnom zozname) a iná časť zase len nepriamo cez ich eponymné kategórie (tzn. v hornom zozname) – len preto, že k nejakej ad-hoc časti už boli v priebehu času eponymné kat. pozakladané (typicky preto, že niekto chcel niečo, týkajúce sa toho predmetu zakategorizovať) a k nejakej časti nie. --Teslaton (diskusia) 21:37, 29. november 2017 (UTC)
Btw. na enwiki je to riešené vo WP:EPON a duplicitné radenie (tzn. neredukovať kategorizáciu článku kvôli existencii jeho eponymnej kat. a tú zase kategorizovať rovnako ako článok) tam vyzerá byť tiež preferovaný scenár, hoci existujú príklady aj ďalšie dve možnosti. --Teslaton (diskusia) 21:48, 29. november 2017 (UTC)
Ako sa hovorí beriem na vedomie. Aj keď si myslím, že sa dá o tom diskutovať (a nie je to konzistentne doriešené napr. Ľubľana, Paríž v K:Hlavné mestá v Európe) - aj preto si myslím, že to nebol vhodný príklad v našej diskusii. Čo ma irituje, je to, že vlastne tu nemáme žiadne pravidlá a upresnenia ohľadom kategorizácie, alebo to aspoň neviem nájsť. Taktiež neviem nájsť nejakú diskusiu o tých eponymných kategóriach, aj keď sa mi marí, že niečo sa o tom riešilo. Tu to je: Wikipédia:Krčma/Rôzne/Rovnomennosť článku a kategórie --LacoR (diskusia) 23:11, 29. november 2017 (UTC)
Od biskupov sme sa presunuli na pedagógov a z nich na mestá. Asi fakt nebolo dobré dávať tie príklady. :D Vyzerá mi to tak, že keď je niekto vysokoškolský pedagóg alebo univerzitný profesor tak toto povolanie môže vykonávať akoby kdekoľvek. Preto je to opisná kat. Byť vyučujúcim je už prepojené s konkrétnou školou a preto sa nedá vykonávať inde. Z toho vyplýva, ako aj Lalina píše, že zaradenie Kategória:Vyučujúci vysokých škôl na Slovensku do Kategória:Slovenskí vysokoškolskí pedagógovia bolo chybné. Inak podporujem vytváranie eponymických kategórií, pre mestá aj automaticky. Tiež by som dal článku a epo. kategórii rovnaké kategórie.--Jetam2 (diskusia) 12:58, 30. november 2017 (UTC)

Tech News: 2017-48[upraviť zdroj]

20:30, 27. november 2017 (UTC)

Tech News: 2017-49[upraviť zdroj]

17:50, 4. december 2017 (UTC)

Invitation to Blocking tools consultation[upraviť zdroj]

Hello all,

The Wikimedia Foundation's Anti-Harassment Tools team invites all Wikimedians to discuss new blocking tools and improvements to existing blocking tools in December 2017 for development work in early 2018.

How can you help?

  1. Share your ideas on the discussion page or send an email to the Anti-Harassment Tools team.
  2. Spread the word that the consultation is happening; this is an important discussion for making decisions about improving the blocking tools.
  3. Help with translation.
  4. If you know of previous discussions about blocking tools that happened on your wiki, share the links.

We are looking forward to learning your ideas.

For the Anti-Harassment Tools team SPoore (WMF), Community Advocate, Community health initiative (talk) 23:23, 7. december 2017 (UTC)

Tech News: 2017-50[upraviť zdroj]

17:57, 11. december 2017 (UTC)

Presuny[upraviť zdroj]

(Presunuté z Nástenky správcov) Zdravím, nedá sa nastaviť, aby presuny stránok mohli vykonať iba redaktori ktorí už niečo normálneho urobili? Obyčajné vandalizmy sa predsa len revertujú jednoduchšie ako presuny stránok. Mám na mysli vandalizmy osoby, ktorá tu vyvádza pod rôznymi menami (Príspevky/Charles Westmoreland a Príspevky/Hagrid1985)--LacoR (diskusia) 10:25, 18. december 2017 (UTC)

@LacoR: To už nastaveno je, viz Wikipédia:Automaticky schválení používatelia, tj. 4 dny a 10 editací od registrace. Kdo to obejde, prostě může vandalizovat, bohužel. -OJJ 10:38, 18. december 2017 (UTC)
Otázka je či zmeniť nastavenia. Zmenu by som podporil.--Jetam2 (diskusia) 10:53, 18. december 2017 (UTC)
@Jetam2: Myslím, že takhle je to globálně, tudíž to vývojáři kvůli jedné Wikipedii měnit nebudou. Ale nejsem si jist, co na to @Teslaton: ? -OJJ 10:56, 18. december 2017 (UTC)
Myslím, že je, ale možno by sa to nejako dalo.--Jetam2 (diskusia) 11:07, 18. december 2017 (UTC)
@Jetam2: Jo, třeba tím filtrem. Vím, že je na csw, kde jsem správcem, takže Ti můžu poslat skript. Myslím, že tady není moc o čem diskutovat. -OJJ 11:09, 18. december 2017 (UTC)

@Jetam2: Teoreticky bys i Ty mohl udělat filtr, co by masivním přesunům bránil. Ten kód by byl jednoduchý, například:

action=="move"

& (user_editcount < 60)

a do počtu dovolených akcí (dole) bys vyplnil dejme tomu pět za určitý interval. -OJJ 11:03, 18. december 2017 (UTC)

Ešte by to chcelo ďalšie vyjadrenia.--Jetam2 (diskusia) 11:07, 18. december 2017 (UTC)

Ráno som tam na margo tejto veci jednen filter doplnil a jeden sprísnil. --Teslaton (diskusia) 11:10, 18. december 2017 (UTC)

@Teslaton: Díky. A co to vůbec bylo za inteligenta? Napáchal toho koukám dost. -OJJ 11:17, 18. december 2017 (UTC)
@Teslaton: Taktiež díky. Vyzerá, že to bola busy noc. Kľudne by som dal počítadlo editova aj vyššie, hoc aj na 200.--Jetam2 (diskusia) 11:19, 18. december 2017 (UTC)

Tech News: 2017-51[upraviť zdroj]

15:26, 18. december 2017 (UTC)

Kategória[upraviť zdroj]

Premenuje niekto kategóriu v článku Kamenica nad Cirochou na „Stránky s grafmi“? Vďaka. --Vegetator (diskusia) 12:30, 19. december 2017 (UTC)

Tech News: 2018-02[upraviť zdroj]

16:19, 8. január 2018 (UTC)

Tech News: 2018-3[upraviť zdroj]

18:45, 15. január 2018 (UTC)

Blokování[upraviť zdroj]

Na metě se momentálně řeší vylepšování blokovátek. Mám dotaz na správce (@Pe3kZA, BT, Jetam2, Teslaton: @Bubamara, Wizzard, Pelex, Tchoř: ), co o stávajících vylepšeních soudíte? Z cs nemohu říci, že bych byl spokojen. Pokud napíšeme SPooreovi, co sem psal výše, je možné vytvořit třeba nějaký gadget. -OJJ 10:11, 18. január 2018 (UTC)

@OJJ: Díky. Nepošleš nám link? Které považuješ za "stávájící vylepšení"?--Jetam2 (diskusia) 10:32, 18. január 2018 (UTC)
Nie že by som pri takomto type avíza rovnako neočakával konkrétny odkaz, no v tomto prípade sú relevantné odkazy a zhrnutie tu, o pár sekcií vyššie viď #Invitation to Blocking tools consultation. A ešte na okraj: ono to (napriek titulkom) nie je ani tak debata o vylepšení blokovátok, ako skôr debata všeobecne o ev. zmenách v koncepcii a modeli blokovania. --Teslaton (diskusia) 10:37, 18. január 2018 (UTC)
@Jetam2, Teslaton: Byl jsem na mobilu, takže to šlo těžko. Ale alespoň znám cs sysopy nazpaměť. :) Link: [49]. Bylo by dobré se zapojit, neb už ta novinka není nejlepší a jen zdržuje od práce (než někoho bloknu, trvá to jak dlouho). -OJJ 11:11, 19. január 2018 (UTC)