Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Genealogická tabuľka (grafická)[upraviť | upraviť kód]

Rodokmeň.png

ahoj, chcem do novopripravovaného článku chcem vložiť prehľadnú genealogickú tabuľku grófov (grafický rodokmeň, viď obrázok), no potýkam sa s problémom zobrazovania. Kód vzorovej tabuľky som skúšal vložiť cez "Upraviť kód" v hornej časti stránky, no keď som sa pokúšal zobraziť náhľad, tak tento kód wikipedia nespracovala do grafickej podoby ale zobrazuje ho naďalej ako kôd. Vychádzal som z https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Ahnentafel

Viete mi poradiť ako vytvoriť slovenskú grafickú genealogickú tabuľku tak aby prvý člen rodokmeňu bol umiestnený na vrchole a tabuľka sa budovala smerom nadol ako je tomto a obrazku? zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Help:Family_trees Tomáš Bartovič (diskusia) 08:36, 19. august 2019 (UTC).

@314r: Je tu šablóna {{Rodokmeň}}, skús si poprezerať príklady na stránke šablóny a vyskúšať to spraviť pomocou nej. Ak by Ti to nešlo, napíš. --TomášP 09:28, 19. august 2019 (UTC)
@TomášPolonec: táto šablóna by bola skvelá, no dala by sa prestaviť na zvislo, tj tak, aby zakaldajúci panovník v celej línii bol úplne navrchu a jeho potomkovia (mladší príbuzní) by sa pridávali pod neho?
A ako pridať tretieho potomka? Tomáš Bartovič (diskusia) 12:46, 19. august 2019 (UTC)
@314r:Šablóna funguje v princípe ako tabuľka, kde sa pridávajú polia (zaberajúce tri „sloty“) a čiary rôznych tvarov (každá reprezentovaná nejakým znakom). Nie som si celkom istý, ako si presne predstavuješ ten príklad, ale ak to chápem správne, tak nejako takto (pozri si kód pre lepšie pochopenie):
Otec
Matka
Syn 1
Nevesta
Syn 2
Dcéra
Vnuk 1
Vnuk 2
--TomášP 14:49, 19. august 2019 (UTC)

Tech News: 2019-34[upraviť | upraviť kód]

15:21, 19. august 2019 (UTC)

Konzultácia k migrácii pamiatok na Wikiúdaje[upraviť | upraviť kód]

Zdar. Na návrh Jetam2a a VINGERONa na Wikimánii momentálne migrujem údaje o slovenských pamiatkach zo zoznamov tu na skwiki na Wikiúdaje. Na Wikimánii Jetam2 spravil testovaciu migráciu max 100 pamiatok, ja som dnes dokončil ďalšiu testovaciu dávku 100 pamiatok (ide o testy a obe dávky navrhnem na zmazanie). Pozrite si moju dávku.

Pár detailov:

 • každá pamiatka bude mať svoju vlastnú položku na Wikiúdajoch
  • vrátane podpamiatok
 • snažím sa aby pamiatky, ktoré na Wikiúdajoch už sú, mali obohatenú už existujúcu položku (teda nie tvoriť novú)
 • VINGERON povedal, že takéto migrácie sa už diali (v súčasnosti asi tak 10 krát) a komunita to schvaľuje

Žiadam o pomoc: pozrite si prosím položky z mojej dávky, že čo si myslíte (zvážim v ostrej migrácii):

 1. aký použiť štítok (hlavný názov)? doteraz používame priamo názov z Pamiatkového úradu, ale to je zvyčajne skôr názov kategórie ("kostol", "náhrobok"...)
 2. čo hromadne (!) nastaviť ako vlastnosť je pre všetky pamiatky? typicky by to malo byť "kostol" pre kostol, "most" pre most atď, ale to neviem nastaviť hromadne; "kultúrna pamiatka" sa nehodí, lebo to nastavujem v pamiatkový status
 3. vieme hromadne pre všetky pamiatky nastaviť nejaký popis a alias?
 4. je nejaká vlastnosť, ktorú sme zabudli pridať? (mám ľahko dostupné tieto údaje)

Podľa možností by som ostrú migráciu rád spravil v piatok 30. augusta (áno, o 2 dni, ja viem, ale Wikimánia bola len prednedávnom, trochu dlhšie som z nej cestoval a bolo by fajn mať migráciu dokončenú ešte pred začiatkom WMP).

Ďalšími možnými krokmi (ak sa nájde dobrovoľník) môže byť:

 1. aktualizácia podľa najnovších (statických) údajov z Pamiatkového úradu (PUSR po novom zverejňuje tabuľkové zoznamy) - obzvlášť vhodné kvôli zmene formátu identifikátoru...
 2. nastavenie nejakého systému na automatickú aktualizáciu Wikiúdajov pri zmene v databáze PUSR (vraj zatiaľ nič také nie je plne k dispozícii, ale Česi na tom už pracujú)

Zdôrazňujem, že teraz robím len konzultáciu na inšpiráciu kvôli Wikiúdajom (komunita Wikiúdajov takéto importy schvaľuje). Úplne nezávislé bude rozhodnutie ako nové údaje z Wikiúdajov využijeme tu na slovenskej Wikipédii. --KuboF Hromoslav (diskusia) 20:04, 28. august 2019 (UTC)

Ahoj, zatiaľ takto:
 1. Použiť čisto názov z PÚ podľa môjho názoru nie je vhodné, má to v tomto kontexte nulovú výpovednú hodnotu. Pri 1000+ položkách „náhrobok“ sa človek asi ťažko vysomári, ktorý z nich sa nachádza v Hornej Dolnej, ktorá ho práve pri hľadaní zaujíma.
 2. Určite nie „kultúrna pamiatka“, to je príliš všeobecné. Pokiaľ by sa to dalo rozlíšiť strojovo, určite kostol pre kostoly a pod. Možno to bude pracnejšie, ale radšej raz a poriadne, ako to potom opravovať.
 3. Aliasy neviem, ale popisy som hromadne pred časom pridával. Používal som na to poloautomatický nástroj, ktorý pridáva popisy na základe SPARQL Query. Pokiaľ teda dáme napr. parameter je kostol, krajina Slovensko atď., vieme hromadne popridávať popisy všetkým položkám zodpovedajúcim týmto kritériám. Môžeme skonzultovať konkrétnejšie neskôr.
 4. Zatiaľ mi nič nenapadlo.
To asi vieš, ale momentálne nepremigruješ všetky súčasné položky, keďže zoznamy na wiki neboli aktualizované. Chýbajúce položky bude treba dobudúcna pridať na Wikiúdaje tiež.
--Luky001 (diskusia) 21:31, 29. august 2019 (UTC)
Ahoj KuboF, redaktor Luky ma vyzval, aby som sa vyjadril k tomu definovaniu názvov národných kultúrnych pamiatok. Nemal som veľmi času zamyslieť sa hlbšie, ale ak by sa dalo, tak by som k tým všeobecným názvom (udávaným v druhom stĺpci našich zoznamov NKP) ako: "meštiansky dom", prípadne "kostol", prípadne "náhrobok". pridal aspoň názov lokality, napr.: "Banská Bystrica - meštiansky dom". Každá pamiatka má svoje špecifické identifikačné číslo priradené Pamiatkovým úradom SR, možno ak by sa dalo priradiť k názvu ešte toto číslo??? Teda v takejto podobe: "Banská Bystrica - meštiansky dom - ID 601-2330/0". Hmm? K ďalším trom otázkam sa neviem vyjadriť, resp. nemám dostatočné technické poznatky a skúsenosti, aby som mohol zmysluplne poradiť. --Armin (diskusia) 14:28, 30. august 2019 (UTC)
Súhlasím s Arminom až na tie identifikačné čísla, tie sú totiž v samostatnom parametri. Keď tam bude názov obce, bude to prehľadnejšie. Ešte nejaké nápady:
 • Kostoly majú svoje zasvätenie (napr. Nanebovzatia Panny Márie), čiže to je ich názov, ku ktorému možno pridať mesto/obec.
 • Niektoré meštianske stavby majú svoj osobitný názov (napr. Andrássyho palác), tie ktoré nemajú, by som dal len ako "Meštiansky dom v obec/mesto" resp. "Meštiansky dom na [xy] ulici/námestí v obec/mesto".
--Luky001 (diskusia) 15:07, 30. august 2019 (UTC)

Môj pohľad:

 1. pri kostoloch zasvätenie, resp. názov cirkvi v zátvorke (Kostol evanjelický atď.) Názov lokality by som dával do zátvorky (podobne ako by to malo byť pri rozlišoovačkách (Arminov návrh mi skôr evokuje mestskú časť).
 2. čo tak niečo ako "pamiatkový objekt"?
 3. tu sa dá odpichnúť od otázky č. 1
 4. začiatok pamiatkovej ochrany?

Vďaka za prácu.--Jetam2 (diskusia) 16:31, 30. august 2019 (UTC)

Tech News: 2019-36[upraviť | upraviť kód]

09:08, 4. september 2019 (UTC)

Obrázok sa nenačítal?[upraviť | upraviť kód]

Ahoj, mám drobný problém, pridal som na wiki commons obrázok a následne jeho novšiu verziu...V náhľade mi aj ukazuje novú verziu, no po rozkliknutí a v Commons mi zobrazuje starú verziu...Je to o čase, t.j. že sa zmeny prejavia po čase, alebo to je nejaká chyba? Ide o File:Nitrianske údelné vojvodstvo.jpg...Ak chcem znovu nahrať obnovený obrázok, tak mi píše že to nejde, lebo ide o duplikát..(Rozdiel medzi tým čo je zobrazené a obrázkom je farba a nejaké drobnosti, skutočnú farbu môžete vidieť na stránke Nitrianske kniežatstvo v náhľade na stránke, no hneĎ po rozkliknutí sa zobrazí pôvodný obrázok. Ďakujem za pomoc!

ScholastikosSVK (diskusia) 16:44, 13. september 2019 (UTC)

ed. tak asi sa to časom urobí..vidím, že náhľad už preskočil na nový obrázok...v commons to zatiaľ zostalo... -- ScholastikosSVK (diskusia) 16:57, 13. september 2019 (UTC)

Skús možno Ctrl+F5 aby si zmazal kešku, niekedy ostane stará verzia v pamäti prehliadača. Ona sa časom obnoví, ale ak chceš vidieť novú verziu, tak je toto najrýchlejší spôsob. --KasciJ 17:31, 13. september 2019 (UTC)

ed2: jj dik už bolo to to..už mám aj commons ok --ScholastikosSVK (diskusia) 17:35, 13. september 2019 (UTC)