Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Prosím, poradte mi aké copyright mám použiť[upraviť zdroj]

Dobrý deň, od Univerzity som dostal povolenie použiť ich logo a poslali mi ho. Keď ho chcem uploadnuť, musím zvoliť jednu z možností : Now tell us why you are sure you have the right to publish this work. Neviem však, ktorú mám použiť, som na wikipedii viac-menej nový a nechcem spraviť chybu. Ďakujem veľmi pekne za prípadnú reakciu. Marek Pafčuga --Marek Pafčuga sa nepodpísal(a) Marek Pafčuga (diskusia) 13:57, 26. apríl 2018 (UTC)Marek Pafčuga

Dobrý deň. Podmienky Wikimedia Commons vravia, že obrázky nahraté na túto databázu musia dovoľovať: používanie a šírenie; tvorbu odvodených diel; komerčné povolenie. Pre logá spoločností a univerzít sú tieto podmienky väčšinou neprijateľné. Preto dosť pochybujem, logo univerzity za takýchto podmienok univerzita sama publikuje. Vasiľ (diskusia) 13:25, 26. apríl 2018 (UTC)

Ďakujem za odpoveď, môžem sa ešte prosím opýtať či to platí, aj keď by logo bolo súčasťou tabuľky v vpravom hornom rohu ? Lebo na anglickej verzií wikipedia stránky logo použité je : https://en.wikipedia.org/wiki/Leo_Baeck_College .

Platí. Logo, na ktoré ste odkázali, je uvoľnené výhradne pre použitie na anglickej wikipédii, na základe tzv. fair use, ktoré slovenská wiki a ani commons nepovoľuje. Vasiľ (diskusia) 14:57, 26. apríl 2018 (UTC)

Ďakujem za odpoveď. Keď spravím fotku loga ktoré mi poslali vlastným fotoaparátom z môjho monitoru, nebude to tým pádom už moje dielo a tým pádom to budem môcť zverejniť ?

@Marek Pafčuga:Nie, bude to takzvané odvodené dielo, kde musí byť vyriešený copyright pôvodného diela. Teoretická možnosť je odfotiť logo, ktoré je legálne umiestnené v krajine, v ktorej platí tzv. právo slobodnej panorámy. Ani potom by sa tá fotka nemala orezať až na logo. --LacoR (diskusia) 15:26, 26. apríl 2018 (UTC)
@LacoR, Vasiľ: Čítal som si ustanovenia Autorského zákona (starého aj nového) ohľadom reprodukcií diel, trvalo umiestnených na verejnom priestranstve (sloboda panorámy). Pripadá mi, že tam nie je nič, čo by obmedzovalo napr. takýto výstup:
V § 41 nového AZ [1] už dokonca nie je ani odvolávka na uvádzanie autora diela, ako bola v § 27 starého [2]. Z akého legislatívneho ustanovenia by malo vyplývať, že by fotograf nesmel/nemal orezávať na akýkoľvek detail tej verejne prístupnej scény? --Teslaton (diskusia) 20:40, 30. máj 2018 (UTC)
Keď som to písal, tak som asi mal na mysli niečo, čo je popísané tu De minimis. Ale nepovažujem za mimoriadneho odborníka v práve autorskom a mohol som to zle interpretovať. S tvojimi fotkami nemám žiaden problém, otázky by bola, ak by sa tá druhá orezala tak, že by nebolo vidieť ani šróbiky:-) Jednoducho ja som toho názoru, že ak niečo je voľné na základe slobody panorámy, tak by malo byť z obrázku zrejmé, že to je "panoráma". Ale je to môj názor. Ináč pri tých erboch toto je pre mňa schodná cesta, ako to dostať do článkov, ale to je iná diskusia.:-) --LacoR (diskusia) 20:58, 30. máj 2018 (UTC)
Len pre poriadok - bavíme sa teraz o slovenskom zákone, platnom na Slovensku. Pôvodná diskusia bola o univerzite niekde vo Veľkej Británii.--LacoR (diskusia) 21:04, 30. máj 2018 (UTC)
@LacoR: Čo sa týka toho de minimis princípu, to je v aktuálnom AZ pokryté nasledovne:
§ 55 Náhodné použitie diela
Do autorského práva nezasahuje osoba, ktorá bez súhlasu autora použije vyhotovením rozmnoženiny, verejným prenosom alebo verejným rozširovaním prevodom vlastníckeho práva dielo, ktoré bolo náhodne zaradené do iného obsahu; náhodne zaradené dielo možno použiť výlučne v spojení s týmto obsahom.
Je to predpokladám uplatniteľné samostatne, bez ohľadu na to, či šlo o verejný priestor, trvalo umiestnené dielo, atď. Tá klauzula ohľadom slobody panorámy (§ 41) by ale snáď mala byť rovnako samostatná a v nej sa spomína len „dielo trvalo umiestnené na verejnom priestranstve“, tzn. ak aj cielene odfotím samotné dielo (napr. verejne prístupnú stavbu, sochu, bustu, maľbu a snáď teda aj znak/erb, koniec koncov väčšina súčasných FoP-Slovakia označení na Commonse je práve charakteru „pohľad na celé dielo“ [3]), malo by to snáď byť obhájiteľné.
P.S.: kontext som, priznám sa, neriešil, utkvelo mi len v pamäti, že si tu niekde pred časom v súvislosti s FoP spomínal orezy, tak som to hľadal fulltextom --Teslaton (diskusia) 06:49, 31. máj 2018 (UTC)
Ja sa priznám, že sa neviem vyjadriť. Nový zákon som postretol, ale nečítal som ho (a ako neprávnikovi by mi to asi veľmi nepomohol celé prečítať). Citácia však svedčí o tom, že to tu bude jednoduchšie ako v UK či Česku. Vasiľ (diskusia) 06:13, 31. máj 2018 (UTC)
Ja som bol naopak až do včerajška v tom, že stále platí 618/2003... --Teslaton (diskusia) 06:49, 31. máj 2018 (UTC)

Ďakujem všetkým veľmi pekne za odpoveď. --Marek Pafčuga (diskusia) 15:59, 26. apríl 2018 (UTC)

Kantóny[upraviť zdroj]

Niekde sa zrejme stala chyba, v čl. Burgundsko-Franche-Comté alebo Barenton (kantón) je to zobrazovanie nejaké mimózne. Viete to kuknúť? --Pe3kZA 20:13, 26. apríl 2018 (UTC)

Tento infobox i tento je tiež akýsi svojský :) --Pe3kZA 20:17, 26. apríl 2018 (UTC)
Hej, rozdrbaného je toho momentálne viacero (IB, navboxy), neviem narýchlo, či to súvisí so štýlovaním triedy .hlist (cs:Wikipedie:Pod lípou (technika)#.hlist) alebo nejaký ešte širší problém, zrejme po nasadení nejakej priebežnej tohtotýždňovej verzie MW. Ak to nebude len krátkodobé, bude to asi treba reportovať cez Phabricator. --Teslaton (diskusia) 20:20, 26. apríl 2018 (UTC)
Už je to ok.--Pe3kZA 20:36, 26. apríl 2018 (UTC)

Tech News: 2018-18[upraviť zdroj]

16:18, 30. apríl 2018 (UTC)

Wikitext highlighting out of beta[upraviť zdroj]

18:55, 4. máj 2018 (UTC)

Tech News: 2018-19[upraviť zdroj]

16:28, 7. máj 2018 (UTC)

Tech News: 2018-20[upraviť zdroj]

22:22, 14. máj 2018 (UTC)

Nová šablóna: Nenájdené v zdroji[upraviť zdroj]

Ahojte! Vytvoril som šablónu {{Nenájdené v zdroji}}. Používať by sa mala v prípadoch kde je k tvrdeniu citácia uvedená ale obsah zdroja nezodpovedá informácii v článku. Uvítam prípadné komenty. Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 18:20, 16. máj 2018 (UTC)

Tech News: 2018-21[upraviť zdroj]

17:33, 21. máj 2018 (UTC)

Tech News: 2018-22[upraviť zdroj]

12:40, 29. máj 2018 (UTC)

Šablóna:Rodokmeň predkov[upraviť zdroj]

Šablóna je rozťahaná na výšku a je neprehľadná. Česká verzia je oveľa lepšia, hneď sú jasní spoloční predkovia. Navrhujem prerobiť podľa nej.--Lalina (diskusia) 20:22, 4. jún 2018 (UTC)

Česká mi zas príde roztiahnutá na šírku. Hlasujem neutrálne.--Jetam2 (diskusia) 07:32, 5. jún 2018 (UTC)
Tie mená ju rozširujú. Ale tam je hneď vidieť spoločných pra-pra-starých rodičov.--Lalina (diskusia) 12:58, 5. jún 2018 (UTC)
U nás sa miešajú všetci dokopy. V českej sú pod sebou rodičia, potom 4 starí rodičia, 8 prastarí a 16 pra-prastarí rodičia. Je to oveľa prehľadnejšie, spoloční predkovia sú pekne pod sebou.--Lalina (diskusia) 09:20, 8. jún 2018 (UTC)

@Teslaton: prosím Ťa, uprav tú šablónu podľa českej. Reakcia takmer žiadna, aj tak sa tomu najviac venujem ja a táto je oveľa horšia. Aspoň niečo nech je OK, keď už sme tu ako u hluchých a dogmatikov. Už ma to prestáva baviť.--Lalina (diskusia) 23:40, 14. jún 2018 (UTC)

@Lalina: Česká š. volí prístup neprekrývajúcich sa stĺpcov na úkor toho, že to v praxi vyžaduje ešte menšie písmo, než máme v tej našej (pričom už to je menšie než štandardný text výkladu). Nie som celkom presvedčený, že ide o ergonomickejší kompromis, než tunajší čiastočný prekryv a väčšie písmo. Koniec koncov, tunajšia š. vychádza z enwiki, kde sa čiastočný prekryv rovnako stále používa [33]. --Teslaton (diskusia) 06:46, 15. jún 2018 (UTC)
@Teslaton: Ale sú tam pekne vidieť na pohľad všetci predkovia. U našej treba stále posúvať, ani starých rodičov nie je vidieť naraz. Perfektne je vidieť rozdiel u Haralda V. Z našej je problém niečo zistiť, v českej] sú krásne vidieť spoloční predkovia. --Lalina (diskusia) 14:16, 15. jún 2018 (UTC)

Tech News: 2018-23[upraviť zdroj]

21:54, 4. jún 2018 (UTC)

Improvements coming soon on Watchlists[upraviť zdroj]

Rc-beta-tour-welcome-ltr.gif

Hello

Sorry to use English. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka! Děkujeme vám.

In short: starting on June 18, New Filters for Edit Review (now in Beta) will become standard on Watchlists. They provide an array of new tools and an improved interface. If you prefer the current page you will be able to opt out. Learn more about the New Filters.

What is this feature again?

This feature is used by default on Special:RecentChanges, Special:RecentChangesLinked and as a Beta feature on Special:Watchlist.

Based on a new design, that feature adds new functions to those pages, to ease vandalism tracking and support of newcomers:

  • Filtering - filter recent changes with easy-to-use and powerful filters combinations, including filtering by namespace or tagged edits.
  • Highlighting - add a colored background to the different changes you are monitoring. It helps quick identification of changes that matter to you.
  • Bookmarking to keep your favorite configurations of filters ready to be used.
  • Quality and Intent Filters - those filters use ORES predictions. They identify real vandalism or good faith intent contributions that need help. They are not available on all wikis.

You can know more about this project by visiting the quick tour help page.

About the release on Watchlists

Over 70,000 people have activated the New Filters beta, which has been in testing on Watchlist for more than eight months. We feel confident that the features are stable and effective, but if you have thoughts about these tools or the beta graduation, please let us know on the project talk page. In particular, tell us if you know of a special incompatibility or other issue that makes the New Filters problematic on your wiki. We’ll examine the blocker and may delay release on your wiki until the issue can be addressed.

The deployment will start on June 18 or on June 25, depending on the wiki (check the list). After the deployment, you will also be able to opt-out this change directly from the Watchlist page and also in your preferences.

How to be ready?

Please share this announcement!

If you use local Gadgets that change things on your Watchlist pages, or have a customized scripts or CSS, be ready. You may have to make some changes to your configuration. Despite the fact that we have tried to take most cases into consideration, some configurations may break. The Beta phase is a great opportunity to have a look at local scripts and gadgets: some of them may be replaced by native features from the Beta feature.

Please share your questions and comments on the feedback page.

On behalf of the Collaboration team, Trizek (WMF) 13:14, 7. jún 2018 (UTC)

Skripty (urgent)[upraviť zdroj]

Vypadá to, že nám přes noc soudruzi vývojáři přenastavili vzhled Wiki. Teď jsem na to přišel na cs a koukám, že problém se týká i Sk, takže vlastně globálně. Uživatelská udělátka ani skripty nefungují. Od HotCat až po správcovská rozhraní. Je to jen můj problém nebo skutečně někdo myslel hlavou? -OJJ 06:43, 8. jún 2018 (UTC)

Ahoj, ja som si žiadnu zmenu nevšimol, čo konkrétne ti nejde? --Wizzard (diskusia) 06:45, 8. jún 2018 (UTC)
@Wizzard: Prostě nic. :) Žádné z udělátek z nastavení. -OJJ 06:48, 8. jún 2018 (UTC)
Tak zkouším jiný prohlížeč a tam to jde. Tak asi chyba na mé straně? Ale ještě včera OK. ---OJJ 06:50, 8. jún 2018 (UTC)
tiež som si nič nevšimol.--Jetam2 (diskusia) 06:58, 8. jún 2018 (UTC)

Návrh na zlúčenie kategórií[upraviť zdroj]

Navrhujem zlúčiť Kategória:Štandardizačné organizácie a Kategória:Normalizačné organizácie. Prvá zrejme vznikla doslovným prekladom z angličtiny. Alebo je medzi nimi nejaký rozdiel ?

Rios (diskusia) 20:22, 8. jún 2018 (UTC)

Chyba v slovenskej verzií šablony cite web[upraviť zdroj]

V anglickej (originálnej) verzii šablona cite web, ktorá je zrejme preložená do slovenčiny ako citácia elektronického dokumentu obsahuje atribúty/parametre |archive-url, |archive-date Aj keď som sa pokúsil tieto atribúty zadať, na stránke sa táto informácia nezobrazila! Napríklad 3. odkaz na stránke Ústavný súd Slovenskej republiky. porovnaj z anglickou stránkou Alphabet Inc. 6. odkaz cnet.com Uložiť dnes existujúcu stránku do archívu je veľmi jednoduché, stačí na začiatok adresy/odkazu dopísať https://web.archive.org/save/ a o chvíľku máte stránku odarchívovanú, a v adrese sa vám zobrazi https://web.archive.org/web/201808121223/... Je to oveľa jednoduchšie, ako sa spoliehať, že zdrojová stránka bude dostupná navždy. Už som sa stretol zo stránkami, ktoré zmyzli. Ak máte odkaz z wikipédie na stratenú stránku, stane sa nefunkčný! Ak to uložite do archívu, máte veľkú šancu, že to bude fungovať navždy. Samozrejme použité šablony, by to mali patrične zobrazovať, aby sa každý autor mohol zamyslieť, či aj on si nechce svoje odkazy odarchivovať. --178.143.83.161 19:26, 11. jún 2018 (UTC)

Tech News: 2018-24[upraviť zdroj]

21:55, 11. jún 2018 (UTC)

Update on page issues on mobile web[upraviť zdroj]

CKoerner (WMF) (talk) 20:58, 12. jún 2018 (UTC)

Čeština v užívateľskom rozhraní[upraviť zdroj]

Pri úprave v móde "Vizuálneho editovania" majú časti rozhrania český text namiesto slovenského. Ide o tlačidlo "Zveřejnit změny" a položku v drop-down menu "Editace kódu", pri kontrole zmien tlačidlá "Vizuální" a "Nahlásit chybné zobrazení této změny", a po uložení zmeny pop-up "Vaše změna byla uložena". Ako sa dajú tieto texty v užívateľskom rozhraní preložiť? --2620:0:1000:5E10:EDB9:7625:9C05:4F47 23:35, 14. jún 2018 (UTC)

Súradnice[upraviť zdroj]

Ahojte, pár dní evidujem prekrývanie textu súradníc s IB - napr. tu. Používam Chrome, máte to tiež tak?--Pe3kZA 10:31, 15. jún 2018 (UTC)

Robí to aj mne v Opere (keď som prepol na Vector, ináč nie). --TomášP 11:16, 15. jún 2018 (UTC)

Tech News: 2018-25[upraviť zdroj]

21:47, 18. jún 2018 (UTC)