Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Tech News: 2017-32[upraviť zdroj]

21:45, 7. august 2017 (UTC)

Tech News: 2017-33[upraviť zdroj]

23:28, 14. august 2017 (UTC)

Tech News: 2017-34[upraviť zdroj]

18:00, 21. august 2017 (UTC)

Rakúske obce[upraviť zdroj]

zdravím, mohol by sa nie kto pozrieť na tie rakúske obce - napr. Weiz, Unterfladnitz, Stenzengreith (je ich viac), ja neviem kde a ako to upraviť. --Gepetito (diskusia) 19:52, 23. august 2017 (UTC)

Ahoj! Niekto pomenil tie kódy (zrejme aktualizoval) v šablónach, ale v článkoch ich neupravil… Viď. napr. tu: [19], ale tých šablón je celkovo deväť. --TomášP 20:13, 23. august 2017 (UTC)
pekne, a teraz to ma upraviť kto? to automatické dopĺňanie infoboxu je pekná vec, ale len vtedy keď sa nič nemení. takéto zmeny poškodia tisíce článkov a kto ich všetky poopravuje?--Gepetito (diskusia) 20:19, 23. august 2017 (UTC)
Možno by s tým Teslaton vedel niečo spraviť so svojím botom. --TomášP 20:21, 23. august 2017 (UTC)
Je tam dvojitý problém. V prvom rade sú tam neaktuálne kódy dotyčných obcí (napr. Weiz má mať aktuálne 61766 [20][21], nie 61755), zrejme tam došlo k zmenám v evidencii. Nové kódy ale zase nie sú obsiahnuté v našich dátových š. s rozlohami [k.], tie by bolo treba pred prípadnou aktualizáciou čl. (alebo úpravou na ťahanie kódu z WD) tiež aktualizovať, inak tam bude po úprave svietiť chyba zase na inom mieste. Pozriem sa na to, keď budem mať čas. --Teslaton (diskusia) 20:22, 23. august 2017 (UTC)
@Teslaton: Nebolo by nateraz lepšie vrátiť tie aktualizácie z {{Obyvateľstvo-AT}}? Informácie síce nebudú aktuálne, ale aspoň tam nejaké budú… --TomášP 20:29, 23. august 2017 (UTC)
Hej, to je asi racionálne dočasné riešenie, revertol som tie tohtoročné aktualizácie: [22]. --Teslaton (diskusia) 20:46, 23. august 2017 (UTC)
Akutát ma napadá, že som si predtým mohol odložiť obsah K:Šablóny:Obyvateľstvo/Chyby, bol tam zoznam obcí, v ktorých bol pri tom aktuálnom demografickým číselníku problém... Nevadí, aj tak by to chcelo skôr všetky obce preklopiť na ťahanie kódov z WD. --Teslaton (diskusia) 20:52, 23. august 2017 (UTC)

Tech News: 2017-35[upraviť zdroj]

22:09, 28. august 2017 (UTC)

Keď je stránka robená spôsobom zobrazenia podstránok, zaberie menej bajtov?[upraviť zdroj]

@Teslaton: Chcel by som sa spýtať: Ak je nejaká stránka na Wikipédii robená tým spôsobom, že je vytvorená zo zobrazených podstránok (napr. ak by bol obsahom stránky Wikipédii:Príklad, len kód {{Wikipédia:Príklad/1}} a {{Wikipédia:Príklad/2}} a tieto podstránky by následne obsahovali text, ako sa to robí napr. v portáloch), zabrala by stránka menej bajtov a bola by lacnejšia pre tých, čo využívajú mobilné dáta? --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 16:56, 3. september 2017 (UTC)

Nie, "menej bajtov" zaberie len zdrojový kód takejto stránky a jej interná reprezentácia v databáze. Pri generovaní stránky pre zobrazenie sa samozrejme všetky šablóny substujú a výsledná stránka obsahuje všetok obsah pochádzajúci zo šablón rovnako, ako keby sa nachádzal priamo v nej. Význam šablón je predovšetkým v predchádzaní redundancie – tzn. aby interne existovala len jedna centrálna kópia nejakého opakovane využívaného obsahu. --Teslaton (diskusia) 17:17, 3. september 2017 (UTC)

Mapa z OpenStreetMap[upraviť zdroj]

@Tesalton: Zdravím! Nemohol by niekto, kto by to vedel, urobiť a následne nahrať na Wikimedia Commons mapu Slovensku vytvornú z OpenStreetMap. Nemyslím však len jednoduchý obrázok. Myslím vytiahnuť napr. niekoľko rôznych typov údajov a urobiť tak napr. mapu slovenských obcí, na ktorej by boli len príslušné hranice obcí, okresov, krajov a republiky. --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 17:12, 3. september 2017 (UTC)

Množstvo rôznych generovaných máp Slovenska na Commonse existuje (viď K:Maps of Slovakia). Vlastné sa dajú generovať nástrojmi ako:
  • OSM Boundaries Map (jednoduchý webový nástroj pre tvorbu mapiek zvolených typov administratívnych hraníc)
  • Maperitive (komplexná desktopová aplikácia pre rendrovanie máp z OSM dát prostredníctvom custom štýlových definícií)
  • rôzne "veľké" GISy, či už s OSM alebo inými dátami
S tým prvým nástrojom si mapky vygeneruješ aj sám (nejaké nedávno generoval Wizzard, viď [30]), s tým druhým je toľko roboty, že neviem, či bude niekto ochotný to na požiadanie riešiť. Niektorí autori na Commonse pripájajú odkazy na použité Maperitive štýly k vygenerovaným bitmapám, resp. ich poskytnú na požiadanie. S trochou rešerše sa tak dá k priamo použiteľným štýlom dopracovať aj bez toho, aby sa človek musel učiť ich pripravovať. --Teslaton (diskusia) 17:35, 3. september 2017 (UTC)
@Teslaton: Ahoj, Teslaton. Ďakujem Ti veľmi pekne. No mám ešte pár dotazov: chcel by som vytvoriť niečo podobné ako je toto: Súbor:POLSKA mapa gminy.png, ibaže so Slovenskom. Ideálne by na to bolo to OSM Boundaries Map, no ak prekročím 50 hraníc, napíše mi: „Too many boundaries seleced: 50 Please use the API or mail wnordmann@gmx.de“. Čo by si mi poradil na vyvorenie podobnej mapy ako je spomínaná mapa Poľska? --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 14:02, 7. september 2017 (UTC)
Spôsob, ako je možné pri OSM Boundaries Map obísť GUI limity, je popísaný v dokumentácii [31], sekcia "API". Je dobré mať po ruke príkazový riadok s nejakým CLI HTTP agentom (curl, wget). Napr. SVG s okresnými hranicami v rámci Slovenska sa dá dotázať nasledovne:
curl -f -o map.svg --url 'https://wambachers-osm.website/boundaries/exportBoundaries?apiversion=1.0&apikey=...&exportFormat=svg&exportLayout=single&exportAreas=land&from_al=8&to_al=8&union=true&selected=14296'
(14296 je top-level relácia hraníc Slovenska, 8 je pre Slovensko okresný admin level, apiKey ti to po prihlásení sa cez OAuth vypluje pri dotaze)
Výstup je ale v tomto prípade 8-megové SVG s cestami s rádovo státisícami uzlov, ktoré nie každý editor/renderer zvládne. A ak sa zvolí to_al=9 (hranice obcí), má SVG 32 MB. Chcelo by to prehnať nejakou utilitou, ktorá dokáže zjednodušiť cesty na zadaný počet uzlov. Štýlovanie (farby, hrúbky čiar, atď.) sa v SVG dá upraviť aj ľubovoľným vývojárskym textovým editorom, to v princípe nevyžadtuje otvorenie v grafickom. Prípadne sa dá zvoliť export do iného formátu (Shapefile, GeoJSON) a vyrendrovať to niečím, čo to podporuje (budú to ale skôr GISy než bežný grafický sw.).
Konkrétne API URL sa dá cez GUI získať po zaškrtnutí API checkboxu dolu resp. cez "Export full subtree" v kontextovom menu na uzle. --Teslaton (diskusia) 16:06, 7. september 2017 (UTC)

Stale maze novy clanok[upraviť zdroj]

caute, uz som 2x pridaval clanok https://sk.wikipedia.org/wiki/Hana_Kostolansk%C3%A1 a pokazde mi ho niekto uplne oseka a mnoho veci z neho zmaze? KTO TO ROBI? PRECO???

text porušuje autorské práva, je doslovne skopírovaný zo stránky http://nzr.trnava.sk/?q=node/2274. --Gepetito (diskusia) 15:16, 4. september 2017 (UTC)

Mam nanho autorske prava priamo o autora - pana Martina Jurca. Co mam urobit?

požiadať o povolenie mailom, ako na to, pozri tu - Wikipédia:OTRS, ale mal by to spraviť priamo autor. --Gepetito (diskusia) 15:29, 4. september 2017 (UTC)

Tech News: 2017-36[upraviť zdroj]

22:14, 4. september 2017 (UTC)

Tech News: 2017-37[upraviť zdroj]

19:15, 11. september 2017 (UTC)

Improvements coming soon to Recent Changes[upraviť zdroj]

Rc-beta-tour-welcome-ltr.gif

Hello

Sorry to use English. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka! Děkujeme vám.

In short: starting on 26 September, New Filters for Edit Review (now in Beta) will become standard on Recent Changes. They provide an array of new tools and an improved interface. If you prefer the current page you will be able to opt out. Learn more about the New Filters.

What is this feature again?

This feature improves Special:RecentChanges and Special:RecentChangesLinked (and soon, Special:Watchlist – see below).

Based on a new design, it adds new features that ease vandalism tracking and support of newcomers:

  • Filtering - filter recent changes with easy-to-use and powerful filters combinations, including filtering by namespace or tagged edits.
  • Highlighting - add a colored background to the different changes you are monitoring. It helps quick identification of changes that matter to you.
  • Bookmarking to keep your favorite configurations of filters ready to be used.
  • Quality and Intent Filters - those filters use ORES predictions. They identify real vandalism or good faith intent contributions that need help. They are not available on all wikis.

You can know more about this project by visiting the quick tour help page.

Concerning RecentChanges

Starting on 26 September, New Filters for Edit Review will become standard on Recent Changes. We have decided to do this release because of a long and successful Beta test phase, positive feedback from various users and positive user testing.

Some features will remain as Beta features and will be added later. Learn more about those different features.

If your community has specific concerns about this deployment or internal discussion, it can request to have the deployment to their wikis delayed to October 1, if they have sensible, consistent with the project, actionable, realistic feedback to oppose (at the development team's appreciation).

You will also be able to opt-out this change in your preferences.

Concerning Watchlists

Starting on September 19, the Beta feature will have a new option. Watchlists will have all filters available now on the Beta Recent Changes improvements.

If you have already activated the Beta feature "Nové filtery pre recenziu úprav", you have no action to take. If you haven't activated the Beta feature "Nové filtery pre recenziu úprav" and you want to try the filters on Watchlists, please go to your Beta preferences on September 19.

How to be ready

Please share this announcement!

Do you use Gadgets that change things on your RecentChanges or Watchlist pages, or have you customized them with scripts or CSS? You may have to make some changes to your configuration. Despite the fact that we have tried to take most cases into consideration, some configurations may break. The Beta phase is a great opportunity to have a look at local scripts and gadgets: some of them may be replaced by native features from the Beta feature.

Please ping me if you have questions.

On behalf of the Global Collaboration team, Trizek (WMF) 15:27, 14. september 2017 (UTC)

Tech News: 2017-38[upraviť zdroj]

15:31, 18. september 2017 (UTC)

Tech News: 2017-39[upraviť zdroj]

15:59, 25. september 2017 (UTC)

Prekrytie ikon[upraviť zdroj]

Ahojte, nejaký čas pozorujem prekrytie horného okraja editačného okna s panelom nástrojov. Má takýto problém niekto ďalší, či je chyba u mňa? Celkom to komplikuje používanie tlačidiel...--Pe3kZA 14:54, 26. september 2017 (UTC)

@Pe3kZA: Aké prekrytie konkrétne myslíš? --MDsmajlik (diskusia, príspevky, Meta-Wiki) 14:57, 26. september 2017 (UTC)
Keď upravujem stránku, horný okraj editačného okna a teda 2 riadky textu sa mi prekrýva s mojou lištou nástrojov.--Pe3kZA 15:08, 26. september 2017 (UTC)
Áno, rovnako. V Chrome aj v MF. → takto. : @Teslaton: by vedel odpoveď? --–Bubamaradisk. 15:16, 26. september 2017 (UTC)
Presne Bubi, a čím viac ikon, tým väčšia otrava, nakoľko klikom prejdem na text a neaktivujem link.--Pe3kZA 15:20, 26. september 2017 (UTC)
Doplnil som do lokálneho Common.css fix [50], ktorý by mal nafukovanie klasického toolbaru pri veľkom množstve tl. umožniť. Je to ale len také zbrucha riešenie, netestoval som nijak hlbšie prípadné vedľajśie efekty, takže ak by to niekomu niekde spôsobilo problém, dajte vedieť... --Teslaton (diskusia) 19:47, 26. september 2017 (UTC)
Super, zabralo, ešte som si všimol na stránke posl. úprav hornú čiaru cez link "facebook" a IRC - tam to je asi tiež posunuté. Ďakujem. Pe3kZA 20:03, 26. september 2017 (UTC)
Hej, pozrám ale že len vo Vectore (nevnímam to, pretože mám nastavený Monobook), zrejme v ňom v priebehu času vypustili ten riadok "z Wikipédie, slobodnej encyklopédie", ktorý v Monobooku stále je a s ktorým to naše záhlavie počíta. Pozriem sa na to príležitostne, zrejme to bude stačiť vo Vectore inak odsadiť. Na cs to momentálne tiež majú tak [51] --Teslaton (diskusia) 20:32, 26. september 2017 (UTC)

Tech News: 2017-40[upraviť zdroj]

23:25, 2. október 2017 (UTC)

Processing Slovak as Czech[upraviť zdroj]

Apologies for posting in English. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka

There is an error in the configuration of Slovak-language wiki projects. Text on this wiki is treated as if it is in Czech. In general, treating one language as another gives poor results. Sometimes it does nothing, and often it does the wrong thing. However, Slovak and Czech may be similar enough that doing so provides a significant benefit. It is difficult to know without being familiar with both languages. I'm hoping you can give us your opinion. Unless there is a good reason to keep treating Slovak as Czech, the change will begin the week of October 9th. Please let me know of any concerns. You can read more about the overall project (in English) on Mediawiki.org [57].

Ďakujeme TJones (WMF) (diskusia) 14:36, 4. október 2017 (UTC)

Tech News: 2017-41[upraviť zdroj]

14:21, 9. október 2017 (UTC)

Tech News: 2017-42[upraviť zdroj]

15:31, 16. október 2017 (UTC)

Tech News: 2017-43[upraviť zdroj]

18:18, 23. október 2017 (UTC)