Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

´

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť | upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Wikidata dotazy[upraviť | upraviť zdroj]

Diskusia_s_redaktorom:Danny_B.#Wikidata: dotazovanie vlastností so štruktúrovanými hodnotami

Nevie náhodou niekto? --Teslaton (diskusia) 17:01, 29. september 2014 (UTC)

@Teslaton: Lepší než ten anglický modul je ten přímo na Wikidatech. Pro lepší chápání doporučuji třeba tuto tabulku. Já sám se na cswiki tímto modulem docela dost zabývám a na Wikidatech mám i testovací verzi. Matěj Suchánek (diskusia) 14:01, 11. október 2014 (UTC)
Dik, pozriem. --Teslaton (diskusia) 11:22, 18. október 2014 (UTC)

TemplateData editor soon available on this Wikipedia[upraviť | upraviť zdroj]

TemplateData GUI editor with two parameters.png

Hello, my apologies for writing this announcement in English. A tool for editing TemplateData will be deployed to this wiki on Thursday, 9 October. This tool makes it easier to add TemplateData to the template's documentation (or to change it). You will be able to use it by editing the template's documentation page and clicking the Spravovať dokumentáciu šablóny button at the top. You can test the TemplateData editor now in a sandbox at Mediawiki.org. Please see more detailed instructions at Mediawiki.org (those can be translated there, and also imported on this wiki later if you need to). Don't hesitate to contact me if you need further information. Best, --Elitre (WMF) (diskusia) 11:15, 7. október 2014 (UTC)

Deň finančnej gramotnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Prečo sa banner zobrazuje bez diakritiky? --BT 20:54, 8. október 2014 (UTC)

Pretože Glaisher nie je Slovák :-). --–Bubamaradisk. 21:12, 8. október 2014 (UTC)
Bolo by fajn osloviť ho ako KuboF so žiadosťou o zmenu. --BT 21:29, 8. október 2014 (UTC)
Kubovi som už dala vedieť, nech si to porieši. --–Bubamaradisk. 21:30, 8. október 2014 (UTC)
Vďaka za info, KuboF si to už poriešil ;) --KuboF (diskusia) 15:53, 10. október 2014 (UTC)

VisualEditor News #8—2014[upraviť | upraviť zdroj]

09:49, 13. október 2014 (UTC)

Obrázok z eng wiki na sk[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte, Ako by som mohol toto logo dostať aj na slovenskú wikipediu? Ďakujem https://en.wikipedia.org/wiki/File:Fly_Dubai_logo_2010_05.svg#file --Rtoldy sa nepodpísal(a)

Ahoj Rtoldy, ten obrázok ma neslobodnú licenciu, preto nie je na commons a nemôže byť ani na našej wikipédii. --–Bubamaradisk. 10:22, 18. október 2014 (UTC)
Ahoj Bubamara, pre istotu sa opýtam, ani tento obrázok http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dziga_Vertov_photograph.jpg nie je možné nahrať na slovenskú wikipédiu ? --Brood (diskusia) 19:27, 19. november 2014 (UTC)
Ahoj Brood. Ak by bol obrázok na anglickej Wikipédii nahratý pod slobodnou licenciou, mohli by sme ho preniesť priamo na commons. Má však neslobodnú licenciu a tak rovnako ako ten predošlý nemôže byť v našom článku. --–Bubamaradisk. 20:43, 19. november 2014 (UTC)

SK obce - aktualizácia po komunálnych voľbách[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravím. Chystám sa po zverejnení výsledkov komun. volieb strojovo zaktualizovať články obcí. Dve veci:

 • napadá niekoho ešte niečo, čo by bolo pri tej príležitosti vhodné v článkoch aktualizovať?
 • vkladanie ref cez šablónu plánujem zachovať. Znenie ref je momentálne: "Zoznam zvolených starostov obcí, mestských častí a primátorov miest vo voľbách do orgánov samosprávy obcí [online]. Bratislava : ŠÚ SR, rev. 2010-11-28. Janko Mrkvička je v zozname.". Je tam podľa vás nevyhnutná tá doplňujúca veta "Janko Mrkvička je v zozname."? Mne to príde dosť redundantné – tá ref sa v IB uvádza hneď za menom a meno je v zozname po prekliku jednoducho vyhľadateľné. Garantovať to aj tak negarantuje nič, pretože ak niekto meno v čl. zmení, zmení ho aj vo volaní šablóny, takže to bude akurát tvrdiť nepravdu.

Vďaka. --Teslaton (diskusia) 18:58, 14. november 2014 (UTC)

tiež by som tu 2. vetu vynechal. Referenciu by som skôr nechal.--Pe3kZA (diskusia) 20:17, 14. november 2014 (UTC)
Súhlas s vynechaním vety. Mám inú otázku, návrh - nedal by sa nejako súčasný starosta/primátor zachovať v článku? Naríklad zmeniť infobox tak, že predchádzajúci primátori by boli v nejakom rozbaľovacom zoname aj s obdobiami. Lebo keď sa to len vymení, tak strácame informáciu, ktorá tam bola. --LacoR (diskusia) 20:23, 14. november 2014 (UTC)
Nestačí história článku? V tomto prípade to tam (na rozdiel trebárs od počtov obyvateľov a iných centrálne preberaných údajov) zostane, pretože ide o prosté úpravy informácií, obsiahnutých priamo v článku. Súhlasím, že rozbaľovacia história by mala svoju eleganciu, len neviem, či nájdem čas a energiu na takto komplexnú úpravu (bolo by treba nový parameter šablóny a hlavne o dosť komplikovanejší kód na doplnenie). Doplniť sa to ale dá aj v budúcnosti, zdroje v strojovo použiteľnej podobe na to existujú. --Teslaton (diskusia) 20:29, 14. november 2014 (UTC)
Súhlasím s Lacom, bolo by fajn tam tieto info ponechať.--Jetam2 (diskusia) 21:17, 14. november 2014 (UTC)
Fajn by to možno bolo, v tejto iterácii a v IB to zrejme zrealizovať nedokážem. Čisté riešenie je príslušná sekcia v článku, viď napr. [1], [2], [3]. Strojovo by som vedel systematicky pokryť nanajvýš posledných niekoľko období, ku ktorým sú k dispozícii tabuľkové zoznamy od ŠÚ. --Teslaton (diskusia) 21:46, 14. november 2014 (UTC)
Je mi jasné, že to je väčší zásah do IB, asi si na to posvietim v blízkej budúcnosti. Rozumiem tomu tak, že si schopný tam dohodiť tú históriu aj dodatočne, takže netreba stresovať. Dôležité je, aby tam sa rýchlo dostali výsledky volieb, aby sa vyhlo množstvu zavlečených problémov, keď rôzne IP-čky budú opravovať starostov. Samostatný odsek v článku je síce ideálne riešenie, ale koľké obce majú také odseky, a určite každá to má ináč, takže nejaké strojové dopĺňanie nepripadá do úvahy. --LacoR (diskusia) 22:26, 14. november 2014 (UTC)
Som za zachovanie informácií, ale v príslušnej sekcii článku. Do infoboxu patrí aktuálny starosta. --Sudo77 (diskusia) 23:03, 14. november 2014 (UTC)

Ešte jedna rýchla anketa:

 1. tituly: cca 520 (18%) článkov obcí momentálne uvádza meno starostu/primátora s titulom (niekým manuálne doplneným). Výstupy ŠÚ štandardne tituly neobsahujú, takže je otázka čo s tým. Možnosti:
  • a) všetky mená nahradiť aktuálnymi údajmi bez titulov (preferujem)
  • b) tam, kde sa meno starostu oproti uplynulému obdobiu nemení, tituly ponechať. Nevýhody: · technicky komplikovanejšie; · menej férové voči starostom, uvedeným bez titulu, hoci z nich určite nezanedbateľné percento nejaký má; · ťažko overiteľné, keďže ref, na ktorú sa celý údaj odvoláva túto informáciu neobsahuje
 2. NEKA:
  • a) uvádzať ako "nezávislý" / "nezávislá" (preferujem)
  • b) uvádzať naďalej ako skratku, ale s vysvetlením cez tooltip: NEKA
  • c) uvádzať rovnako ako politické strany, formou skratky a wl. na článok: NEKA (ak by sa niekomu chcelo ho založiť...)

Vďaka. --Teslaton (diskusia) 21:28, 15. november 2014 (UTC)

Tituly by som riešil a), NEKA asi c) ale aj a) by šlo.--Jetam2 (diskusia) 22:08, 15. november 2014 (UTC)

Chcel som s úpravou počkať na zverejnenie oficiálnych definitívnych výsledkov (predpokladám v priebehu budúceho týždňa), ale s ohľadom na iniciatívnosť upravovačov bude možno lepšie zaktualizovať to hneď, s ref na finál priebežných výsledkov [4]. Neskôr sa zmení len názov a link v šablóne s referenciou, údaje by sa už meniť nemali. --Teslaton (diskusia) 10:47, 16. november 2014 (UTC)

Tak snáď Green check.svg hotovo: [5]. Pripomienky a preferencie, s výnimkou histórie v IB, som sa snažil zapracovať. Pozn.:

Ak by ste našli nejaké chyby, dajte vedieť... --Teslaton (diskusia) 02:13, 17. november 2014 (UTC)

VisualEditor News #9—2014[upraviť | upraviť zdroj]

23:29, 14. november 2014 (UTC)

Infobox Televízny program[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravím, potreboval by som využiť v článku Infobox, ktorý existuje napr. na českej wiki: cs:Šablona:Infobox televizní pořad. U nás existuje iba oklieštená podoba vo forme infoboxu Šablóna:Infobox Televízny seriál. Chcem teda vytvoriť Šablóna: Infobox Televízny program po vzore tej českej. Keďže bude univerzálnejší (chcem parametre pomenovať rovnako, ako sú nazvané v IB Televízny seriál, ale aj doplniť ďalšie parametre). Neviem, či by bolo vhodnejšie založiť túto novú šablónu a následne požiadať o vytvorenie nejakého bota, ktorý prepíše IB TV seriál na IB TV program, alebo mám rozšíriť IB TV seriál o nové parametre a následne požiadať o premenovanie IB. Ďakujem za radu.--JanoB (diskusia) 18:47, 29. november 2014 (UTC)

Pre zachovanie histórie súčasnej {{Infobox Televízny seriál}} bude vhodnejšie ju (finálne) presunúť na nový názov. Reálny postup ale môže byť taký, že najprv novú verziu založíš a odladíš niekde u seba (Redaktor:JanoB/...) a keď bude horová, premenuješ {{Infobox Televízny seriál}} a do tej premenovanej dosadíš nové telo. Ak ju spravíš kompatibilnú so starými parametrami, zostane všetko fungovať – nová šablóna bude zo súčasných seriálových čl. volaná cez presmerovanie. Následne sa ev. môžu výskyty strojovo upraviť na volanie novej a starú zrušiť. --Teslaton (diskusia) 19:18, 29. november 2014 (UTC)
Ešte treba dobre zvážiť čo vlastne zakladať. Na en sú:
Sady parametrov sa samozrejme do veľkej miery prekrývajú. --Teslaton (diskusia) 19:34, 29. november 2014 (UTC)

VisualEditor News #10—2014[upraviť | upraviť zdroj]

18:59, 26. december 2014 (UTC)

Automatické zaškrtávanie drobnej úpravy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravím. Pod editačným oknom sú tlačidlá na Zhrnutie úprav. Ak klikneme na niečo z kategórie Drobné, automaticky sa zaškrtne aj kolónka Toto je drobná úprava. Ak k tomu pridáme niečo z ďalších nedrobných kolónok, zaškrtnutie drobnej úpravy zmizne. To všetko je OK. A teraz ten problém: ak tieto tlačidlá postláčame v opačnom poradí, tzn. najprv kliknem napríklad na Obrázok a až potom povedzme na Wikilinky, úprava sa automaticky označí za drobnú, hoci vloženie obrázka drobnou úpravou nie je. Nebolo by lepšie to nastaviť tak, aby kliknutie na čokoľvek iné mimo kategórie drobné úpravy a takisto priame dopísanie čohokoľvek do okienka Zhrnutie úprav automaticky zrušilo fajočku v kolónke Drobná úprava? Je dosť otravné to potom odškrtávať ručne nevraviac o tom, že na to môžem úplne zabudnúť a nechtiac sa veľké zmeny v článku označia za drobné, len preto, že som na koniec vypĺňania okna do zhrnutia úprav zaradila napríklad Kategórie.--Eryn Blaireová (diskusia) 13:01, 19. január 2015 (UTC)

Tlačidlá na automatické zhrnutie úprav sú pridávané pomocou MediaWiki:Gadget-edit-summaries.js, ak chceš môžeš si v nastaveniach tlačidlá vypnúť a riešiť to vlastným common.js. --Sudo77 (diskusia) 16:08, 19. január 2015 (UTC)
Hm, ale ja vôbec neviem ako na to. :-( A prekvapuje ma, že to zaškrtávanie drobných úprav nevadí nikomu okrem mňa, teda, že nie je vôľa riešiť to centrálne. --Eryn Blaireová (diskusia) 09:52, 21. január 2015 (UTC)
Stačí v nastaveniach tlačidlá vypnúť, skopírovať MediaWiki:Gadget-edit-summaries.js do tvojho common.js a v časti
var minorSummaries = ["preklepy", "wikilinky", "kategórie", "externé odkazy"];
ponechaj len tie kde chceš automaticky zaškrtnúť drobnú úpravu. Tiež si môžeš zhrnutia a sekcie upraviť/pridať/odobrať podľa seba. --Sudo77 (diskusia) 19:40, 21. január 2015 (UTC)

VisualEditor News #1—2015[upraviť | upraviť zdroj]

18:30, 5. február 2015 (UTC)

Incident documentation/20150205-SiteOutage[upraviť | upraviť zdroj]

Vysvetlenie, prečo mala dnes Wikipédia kratší výpadok. --–Bubamaradisk. 22:28, 5. február 2015 (UTC)

Hlavná stránka[upraviť | upraviť zdroj]

Vie niekto upraviť hlavnú stránku tak, aby sa interwiki odkazy zobrazovali tak ako na cs.wiki, prípadne ako na en.wiki? Celá stránka je neúmerne roztiahnutá zbytočnými iw. odkazmi. Vďaka. --BT 18:58, 9. február 2015 (UTC)

Ja som na to svojho času poukazoval (viď tu), bohužiaľ admin/editinterface práva nemám, takže to zmeniť nemôžem a ostatní správcovia to mali na saláme. Ideálne vysunúť ten iw list do separátnej šablóny (tak je to napr. na en/de/pl) a ten potom udržiavať podľa nejakého kritéria (napr. 100 000+). --Teslaton (diskusia) 19:23, 9. február 2015 (UTC)
Spomínam si na tú diskusiu a na nadprácu Danny-hoB, no teraz sa pridávajú Iw. odkazy cez wikizdroje, takže je to iné, ak sa nemýlim. Napíš čo treba zmeniť, a ja sa to pokúsim upraviť. --BT 20:55, 9. február 2015 (UTC)
Je tiež možné upraviť si IW podľa seba. Ak chceš dosiahnuť vzhľad ako na cz pridaj do common.css nasledujúci kód (dlžku si uprav podľa potreby):
#p-lang ul
 {
 max-height: 20em;
 overflow: auto;
 }
Ak chceš zároveň upraviť poradie IW podľa tvojich preferencií, pridaj do common.js nasledujúci kód:
/**
 * triedenie interwiki [[Benutzer:TMg]]
 */
var moveInterwikisToTopArray = ['cs', 'en', 'de', 'pl', 'fr', 'es', 'eo'];
mw.loader.load('//de.wikipedia.org/w/index.php?title=Benutzer:TMg/moveInterwikisToTop.js&action=raw&ctype=text/javascript');
Ak chceš aby bolo poradie upravené i pri prezeraní cudzojazyčných wikipédií namiesto common.js použi global.js (poradie si uprav podľa seba a ak použiješ global.js pridaj na začiatok 'sk', a odkazy na SK stránky budú vždy prvé). --Sudo77 (diskusia) 20:18, 9. február 2015 (UTC)
Dík Sudo, no nejde len o mňa. Hlavnú stránku vidia takú aká je všetci. Čo som pozeral, tak sme jedna z mála Wikipédií, ktorá má takto rozťahanú hlavnú stránku. Preto je komplexné riešenie namieste. --BT 21:02, 9. február 2015 (UTC)
Nuž ak ti ide o úpravu pre všetkých, môžeš to riešiť ako ma CS prostredníctvom nástroja cs:MediaWiki:Gadget-ShortInterwiki.css. --Sudo77 (diskusia) 22:29, 9. február 2015 (UTC)
Čiže treba na našej wiki vytvoriť takýto gadget? Inak aj na en.wiki to majú zaujímavo vyriešené. --BT 22:48, 9. február 2015 (UTC)
Sudo, myslím, že hlavná stránka na en wiki je toto:
/**
 * Main Page layout fixes
 *
 * Description: Adds an additional link to the complete list of languages available.
 * Maintainers: [[User:AzaToth]], [[User:R. Koot]], [[User:Alex Smotrov]]
 */
if ( mw.config.get( 'wgPageName' ) === 'Main_Page' || mw.config.get( 'wgPageName' ) === 'Talk:Main_Page' ) {
  $( function () {
    mw.util.addPortletLink( 'p-lang', '//meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias',
      'Complete list', 'interwiki-completelist', 'Complete list of Wikipedias' );
  } );
}

na de wiki

/**
 * Fügt einen Link "Alle Sprachen" auf der Hauptseite unter die Sprachverweise hinzu
 */
if( mw.config.get( 'wgIsMainPage' ) ) {
 mw.loader.using( [ 'mediawiki.util' ], function() { $( function () {
 mw.util.addPortletLink(
  'p-lang',
  mw.util.getUrl( 'Wikipedia:Sprachen' ),
  'Alle Sprachen',
  'interwiki-completelist',
  'Liste aller Sprachversionen von Wikipedia'
 );
 })});
}

či nie? En wiki linkuje na metu, Nemci to majú prelinkované priamo na článok, ten náš je v takom stave Wikipédia:Zoznam jazykov Wikipédie. --–Bubamaradisk. 23:11, 9. február 2015 (UTC)

Mne sa pozdáva skôr en verzia s odkazovaním na metu. Tú by sme mohli použiť. Eventuelne, ak by bola možnosť po rozbalení („Complete list“) zobraziť komplet všetky iw. linky. Tým by odpadlo linkovanie na metu resp. na článok. --BT 23:25, 9. február 2015 (UTC)
Ak chceš odstrániť interwiki na niektoré WIKIPÉDIE tento gadget ti nepomôže, interwiky zostanú všetky len budú v rolovacom okne (preto ho osobne kombinujem s triedením IW). Vytvoriť gaget je jednoduché stačí na MediaWiki:Gadget-ShortInterwiki.css skopírovať českú verziu, ale bolo by dobré zväčšiť výšku. Na MediaWiki:Gadget-ShortInterwiki pridať popis ktorý sa bude zobrazovať v nastaveniach (napr. Krátke interwiki). Na to aby bol gadget predvolený je potrebné, aby v MediaWiki:Gadgets-definition jeho definícia obsahovala príkaz default:
* ShortInterwiki[default]|ShortInterwiki.css
--Sudo77 (diskusia) 23:28, 9. február 2015 (UTC)
Bubamara, nemá význam to tu tapetovať skriptami, s problémom nemajú mnoho spoločné (akurát dynamicky dopĺňajú preklik na full zoznam). Skrátené IW zoznamy na hlavnej stránke sa na všetkých tých wiki zobrazia aj pri kompletne vypnutých JS v prehliadači. --Teslaton (diskusia) 23:33, 9. február 2015 (UTC)

Sudo: Skrátený iw. zoznam na hlavnej stránke a rôzne JS/CSS udělátka pre úpravu zobraznia iw. zoznamov všetkých stránok všeobecne sú dve rôzne veci... Napr. tamten CSS hack je s prižmúrenými očami prijateľný ako voliteľný (opt-in) gadget (hoci podľa mňa ergonomicky veľmi veľmi diskutabilný – hľadať v tom maličkom výreze s tým vertikálnym scrollbarom nejaký jazyk je dosť na odstrel, najmä keď budeš vyberať z 300 položiek ako na našej homepage). Ale všimni si, že bez ohľadu na akékoľvek gadgety a custom JS/CSS, má cswiki na hlavnej stránke len 44-prvkový iw zoznam, teda zlomok toho, čo má tá stránka asociované cez WD (nechce sa mi momentálne pátrať, odkiaľ konkrétne sa tam ten skrátený zoznam ťahá). --Teslaton (diskusia) 23:36, 9. február 2015 (UTC)

Teslaton to samozreme viem a preto používam triedenie IW, teda rolujem len výnimočne. Pokiaľ ide o cs IW ťahá zostránky cs:Wikipedie:Ostatní jazyky. --Sudo77 (diskusia) 23:56, 9. február 2015 (UTC)
Jasné, len triedenie IW je znova skvelá vec ako opt-in, no ako default nie je moc vhodné pridávať žiadne skripty, ktoré nie sú nevynutne nutné – aby to priemernému ľudkovi čo sem zavíta, zbytočne nepredlžovalo dobu natiahnutia a inicializácie stránky, fungovalo aj pri vypnutých JS, atď. Čiže pokiaľ ide o pôvodný problém – defaultná podoba IW na hlavnej stránke, ako ju vidí anonym, bol by som za manuálne udržiavaný krátky zoznam (s prípadným JS preklikom na všetky jazyky, ak to niekto považuje za nevyhnutné). Takto je myslím riešené na väčšine wiki. --Teslaton (diskusia) 00:05, 10. február 2015 (UTC)
Vytvoriť manuálne udržiavaný zoznam inerwiki nie je žiadny problém, je len potrebná dohoda ktoré WIKI budú zaradené a ktoré naopak vynechané. --Sudo77 (diskusia) 00:16, 10. február 2015 (UTC)
Stačí na hlavnú stránku pridať (či už priamo, alebo prostredníctvom podstránky):
{{noexternallanglinks}}
[[ar:]] [[bg:]] [[ca:]] [[da:]] [[de:]] [[dsb:]] ...
--Sudo77 (diskusia) 00:23, 10. február 2015 (UTC)
Objektívne kritérium, ktoré sa ponúka je počet článkov. Trebárs tých 100 000+ je podľa meta:List of Wikipedias momentálne zhruba 50 (a spadajú tam aj jazyky typu Esperanto, Latinčina, ktoré tam ktosi chcel), čo dá IW zoznam tak akurát mierne kratší než normálny obsah hlavnej stránky... A ak ich snáď časom pribudnú ďalšie desiatky (čo ale tak skoro nebude), kritérium sa dá zmeniť. --Teslaton (diskusia) 00:27, 10. február 2015 (UTC)
Aby sme sa nebavili len všeobecne, pripájam markup so zoznamom 51 IW linkov na wiki so 100 000+ článkami, vrátane {{noexternallanglinks}} (v zdrojáku revízie). Zoradený je podľa kódu jazyka, ako sú štandardne zoraďované iw linky. Stačí ho presunúť do vhodnej šablóny a tú vložiť do tela hlavnej stránky... --Teslaton (diskusia) 08:55, 10. február 2015 (UTC)

Proč má hlavní strana jako jediná nemít k dispozici všechna interwiki, když stejnou vlastnost mají i jiné stránky? Přitom existuje dost možností, jak se současným stavem naložit tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Osobně mi nejvhodnější připadá sbalování celého seznamu, jak to bylo dříve ve Vectoru. Což by se mimochodem mohlo aplikovat rovnou na všechny stránky a ne jen na tu hlavní, protože ty sáhodlouhé seznamy jsou i jinde. Bohužel tu ale nemám příslušná práva, abych eventuálně to udělátko naprogramoval. Každopádně téměř vždy existuje takové řešení, které vyhoví všem, nebo drtivé většině. A takové je třeba hledat.
Danny B. 03:41, 10. február 2015 (UTC)

K otázke "prečo nemá mať všetky iw. ako ostatné". Pretože: 1. je to hlavná stránka, na ktorú sú trochu iné požiadavky, nie heslo, ktorého výklad môže človek mať potrebu hľadať v inom jazyku. 2. je na nej spravidla ďalší veľký samostaný slot, štruktúrovane venovaný inojazyčným wiki (ako u nás, tak na en alebo cswiki)
K zbaľovaniu 300-prvkového zoznamu do minivýrezu s vertikálnym scrollbarom: bez rankovania (tak, aby na 99% potrieb nebolo treba skrolovať) je to čistý ergonomický nezmysel, s ktorým by ťa odvšadiaľ, kde sa rieši niečo webové obratom vyrazili. Rankovanie sice nejako "vyrieši" problém, ktorý sa tým zaviedol, zostane ale otázka, načo vôbec tých ďalších N-sto položiek, keď je prakticky nemožné niečo medzi nimi efektívne nájsť. Zmysluplne to zoradiť je pritom, pokiaľ viem, jednoducho možné len pomocou JS, čo je z viacerých dôvodov suboptimálne riešenie, nehovoriac o tom, že bez osobných preferencií (alebo ad-hoc nadrótovaných) prioritných jazykov moc nie je k dispozícii veličina, podľa ktorej by to šlo zmysluplne triediť. --Teslaton (diskusia) 07:10, 10. február 2015 (UTC)
Ad 1: Stránek, která nejsou hesla takže u nich člověk nemusí mít pořebu hledat v jiném jazyce, tu ale jsou tisíce (šablony, kategorie, uživatelské stránky, nápověda, stránky o projektu atd.) a všechny mají seznam interwiki, takže toto vaše tvrzení je v přímém rozporu s realitou, a tudíž nemá žádnou váhu. Ostatně, kde jsou ty trochu jiné požadavky definovány a kdo je definoval?
Ad 2: Ten zmiňovaný slot je právě jen nesystémovou manuálně (ne)udržovanou duplicitou k systémovému automatickému seznamu interwiki. A vznikl tak, že se pekl dort pejska s kočičkou, když se tvořila hlavní strana, která vznikala zcela opačně, než měla, tj. od vizáže k obsahu namísto opačně. (Aneb: "Hmm, tady máme v designu prázdné místo, co bychom tam tak vrazili? Zaplácneme to seznamem jazyků...")
Pokud ta druhá část vašeho příspěvku patřila mně, tak pláčete na nesprávném hrobě. Já nic takového nenavrhoval. Takže byste to měl buď odstranit jako reakci, která je zcela mimo, nebo přinejmenším přesunout k tomu, na koho jste reagoval. Díky.
Danny B. 15:43, 10. február 2015 (UTC)
 • Kto, kde a kedy definoval, že obálka knihy/časopisu/novín vyzerá inak (čo do formy aj obsahu), než bežné stránky? Vaša (verím, že len rečnícka) otázka je zhruba tohoto typu.
 • Druhá časť bola reakciou na "Osobně mi nejvhodnější připadá sbalování celého seznamu, jak to bylo dříve ve Vectoru".
--Teslaton (diskusia) 16:58, 10. február 2015 (UTC)
Vzhľadom k preferovaniu vykania, budem vykať. Môžete mi povedať v čom je problém so slovenskými interwiki linkami a prečo tam musia byť všetky, pričom nezmyselne naťahujú celú hlavnú stránku? Na Vašej domovskej stránke nie sú všetky iw (dokonca ani v zbaľovacom okne), tak prečo Vám to tu tak vadí??? Myslím, že to je klasický prípad dvojitého metra. Čo sa týka interwiki linkov v ostatných článkoch, tie určite netreba zbalovať. Veľmi pochybujem že niektorá stránka obsahuje takmer 300 iw linkov, teda samozrejme okrem tejto spomínanej. Hlavná stránka ako prvá prezentuje tento projekt, preto si nemyslím, že by mala byť umelo naťahovaná, pre neznalých to vytvára ilúziu nekompletnej a nedokončenej stránky. No a nakoniec, pravdupovediac, dosť pochybujem, že Vám ide o „řešení, které vyhoví všem“, keďže podobný problém ste v minulosti spôsobil a z Vašej strany nebola vôľa ho riešiť. --BT 16:44, 10. február 2015 (UTC)

Teslaton, tak ako, poriešiš niečo? --BT 20:55, 11. február 2015 (UTC)

Vyššie som zavesil link na zdroják... [7]. Stačí ho zobrať, preliať do šablóny (ideálne normálne v šablónovom NS, aby to v budúcnosti nemuseli aktualizovať admini) a tú vložiť do hl. stránky. --Teslaton (diskusia) 21:13, 11. február 2015 (UTC)
Keď Ťa môžem poprosiť, skopíruj to aj s tou úpravou na moje pieskovisko a ja to tam nahodím. --BT 21:33, 11. február 2015 (UTC)
Tak som sa odhodlal. Prosím Ťa skontroluj to. Mimochodom, čo ten link na ostatné iw.linky (či už na metu, alebo na zoznam)? --BT 23:10, 11. február 2015 (UTC)
Čistejšie to bude cez šablónu, môže sa to prípadne zlúčiť s obsahom toho slotu "Cudzojazyčné wikipédie" (ako na cs), aby to bolo udržiavateľné synchrónne. Keď budem mať čas, nachystám tú šablónu.
Čo sa týka odkazu na ostané jazyky, doplň prípadne na koniec MediaWiki:Common.js tento snippet: [8]. Malo by to byť funkčné vo všetkých skinoch. (už doplnil Wizzard, ktorému týmto ďakujem) --Teslaton (diskusia) 00:27, 12. február 2015 (UTC)

Takže teď jste vlastně těm, kteří tam chtěli nebo potřebují mít všechny jazyky, kvůli svému osobnímu prospěchu tuto možnost znemožnili. Ačkoliv existují různé možnosti, jak toho dosáhnout tak, aby se vyhovělo všem, vy jste zvolili variantu, kde jste upřednostnili jednu stranu (sebe) a ostatní jsou tak poškozeni. To není správné řešení. :-/
Danny B. 06:27, 14. február 2015 (UTC)

...„kvůli svému osobnímu prospěchu“??? Stačí si pozrieť ostatné Wikipédie a zistíte, že na 90 až 95% ostatných Wikipédií je skrátený zoznam interwiki linkov. Pod zoznamom iw. je aj link na List of Wikipedias kde si každý nájde svoj iw. odkaz, takže nikto nie je poškodený! O žiadnom prospechu už nemôže byť ani reč. --BT 08:39, 14. február 2015 (UTC)
Súčasné riešenie je ale presne jedna zo štandardných možností, jak TOHO dosáhnout tak, aby se vyhovělo všem... "Top N" zoznam, pokrývajúci drvivú väčšinu potrieb je tam priamo a hlavne v tvare, kedy ešte je zmysluplne použiteľný (relatívne krátky a v abecednom poradí). A "long tail", pokrývajúci zvyšné stopové množstvo prípadov je dostupný na preklik.
Dalo by sa ešte eventuálne zvážiť riešenie, kedy by sa tam long tail rozbaľoval inline, bez reloadu stránky. Muselo by to ale byť riešenie čisté, pri ktorom tam nebude pri načítavaní stránky preblikovať nezbalený zoznam až po vykonanie príslušného skriptu, čo je nešvar mnohých tunajších client-side gadgetov. Osobne ale takú úpravu považujem za kozmetickú, s bezvýznamným reálnym prínosom.
Ale akékoľvek rovnostárske a "politicky korektné" riešenia s tým vedľajším efektom, že skomplikujú efektívne zrealizovanie prevládajúcich scenárov, budú vždy diskutabilné a zaváňajúce samoúčelnosťou. --Teslaton (diskusia) 11:18, 14. február 2015 (UTC)

Absencia Dz/Dž v kategóriách[upraviť | upraviť zdroj]

Rád by som vedel, prečo sa v kategóriách medzi abecedným delením stránok vyskytuje písmeno Ch, ale Dz a Dž už nie? Príkladom je Kategória:Električková doprava v Rusku. Článok Električková doprava v Chabarovsku je zaradená pod Ch, ale Električková doprava v Dzeržinsku už pod D. --Japonský-bonsaj 13:59, 13. február 2015 (UTC)

V triede, riešiacej collatovanie v MW, je momentálne medzi first-letter výnimkami pre slovenčinu z dvojznakov len "Ch", viď [9]. Eventuálne rozšírenie by nemal byť problém, len takto narýchlo neviem, či to nebude vyžadovať následné pregenerovanie nejakých indexov/keše. Máš po ruke nejaký autoritatívny zdroj, dokladajúci, že je nutné ich brať ako samostatné písmeno? Totiž, odhliadnuc od formálnej stránky a čisto prakticky, v prípade "Ch" to má väčší význam, keďže sa aj radí mimo prirodzené poradie. "Dz" a "Dž" sa ale radia prirodzene za "D", nie je pre ne collatovacia výnimka. --Teslaton (diskusia) 15:22, 13. február 2015 (UTC)
Nuž podľa Pravidiel slovenského pravopisu [10] je dz a dž samostatné písmeno slovenskej abecedy a asi by malo mať výnimku. Je jasné, že z poväčšinou to nie je tak robené, lebo pri triedení sú automaticky v dobrom poradí. Po správnosi by mali mať v kategóriach samostatné písmenko, takisto ako rozlišujeme písmená s mäkčeňom a bez mäkčeňa. Pokiaľ sa to dá spraviť nejako jednoducho, tak je vhodné to spraviť. --LacoR (diskusia) 18:43, 13. február 2015 (UTC)

Obrázky /Fotografie[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte, chcel by som požiadať tretiu osobu o súhlas s uverejnením fotiek na wikipédii. Viem, že v minulosti som tu niekde čítal aj nejaký návod so šablónou ako musí byť súhlas formulovaný, aby bolo možné fotky uverejniť na wiki. Neviem to nikde nájsť. Poradí niekto? --JanoB (diskusia) 21:55, 16. február 2015 (UTC)

Myslím, že by to malo ísť ako Wikipédia:Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie, resp. určite cez Wikipédia:OTRS. Vasiľ (diskusia) 16:42, 17. február 2015 (UTC)

Vegbot[upraviť | upraviť zdroj]

Čo tu tento bot stvára s referenciami (pridávanie ref name)? Môže sa niekto technicky zdatnejší na to pozrieť? Vďaka--Lišiak (diskusia) 16:53, 2. marec 2015 (UTC)

...a v čom je problém? Pozri sem. --BT 17:13, 2. marec 2015 (UTC)
Neviem načo tam pridáva ref name, napr.:
<ref name="Harvbz|Ondrejka|2013|Pr">{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref>
od toho dávam harvardské citácie, aby sa pri zväčšení rozsahu článku dalo pružnejšie odkazovať. Tam ref name netreba, hoci by to odkazovalo na tú istú stranu/webstránku (hoci niekedy ref name používam aj tak, ale to len pri článkoch, kde by to narúšalo vzhľad, teda hlavne pri krátkych).--Lišiak (diskusia) 17:25, 2. marec 2015 (UTC)
Opakovanie obsahu v tagu <ref> je považované za chybu, pozri tu. --Sudo77 (diskusia) 22:20, 2. marec 2015 (UTC)
Zo stránky úplne nerozumiem čo je považované za chybu.--Jetam2 (diskusia) 11:41, 3. marec 2015 (UTC)
Jednoducho povedané ak referencie obsahujú rovnaké údaje má sa použiť pomenovaná referencia. Teda nesprávne je:
... text.<ref>{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref> Text.<ref>{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref>
Správne:
... text.<ref name="xyz">{{Harvbz|Ondrejka|2013|Pr=}}</ref> Text.<ref name="xyz"/>
--Sudo77 (diskusia) 16:38, 3. marec 2015 (UTC)

Zblbnuté šablóny[upraviť | upraviť zdroj]

Neviem čo sa stalo, ale zblbli všetky biografické infoboxy, napr. Peter L. Berger, Audrey Hepburnová, Francis Gary Powers, či Antonio Banderas. U posledného je síce preklep v infoboxe, ale ani po oprave nebol v poriadku, tak som to nechala tak, nech zbytočne nezaťažujem historiu. --Lalina (diskusia) 23:25, 12. marec 2015 (UTC)

Len vandalizmus v šablóne [11], už by to malo byť v poriadku. Možno by stálo za zváženie všetky šablóny, ktoré neobsahujú nič, čo môže vyžadovať bežnú aktualizáciu (teda nie navboxy a pod.) nechávať štandardne polozamknuté... Ona takáto úprava jedinej šablóny, využívanej v desaťtisícoch článkov spôsobuje okrem dočasného poškodenia obsahu aj strojové náklady, keďže si vynúti hromadnú invalidáciu zakešovaných náhľadov (2x - najprv pri experimente, potom znova po náprave). --Teslaton (diskusia) 23:55, 12. marec 2015 (UTC)
Vďaka. Pozerala som to v posledných úpravách (niečo sa už na mňa nalepilo), ale nechcela som šachovať. Záveru síce vôbec nerozumiem, ale inak to je dobrý nápad. --Lalina (diskusia) 00:14, 13. marec 2015 (UTC)

Polozamknutie používaných šablón[upraviť | upraviť zdroj]

Mal by niekto niečo proti systematickému polozamknutiu masívne využívaných šablón? Trebárs všetko nad N (100?, 500?, 1000?) použití, podľa Špeciálne:NajodkazovanejšieŠablóny. S prípadnou výnimkou pre šablóny, kde môže byť potreba častejšej aktualizácie (netechnických) údajov, ako sú napr. navboxy, zoznamy linkov a pod. --Teslaton (diskusia) 00:12, 13. marec 2015 (UTC)

Súhlasím. Nič čo by bežné IP mali editovať. Vasiľ (diskusia) 06:07, 13. marec 2015 (UTC)
Súhlasím, len registrovaní s e-mailom.--Lalina (diskusia) 10:58, 13. marec 2015 (UTC)
Tiež súhlasím, ba zopár šablón už polozamknutých je.--Eryn Blaireová (diskusia) 11:12, 13. marec 2015 (UTC)

Grafy[upraviť | upraviť zdroj]

Je možné nejakým spôsobom vytvoriť šablónu na klasický koláčový graf, vyjadrujúci pomer čohokoľvek (v mojom prípade národnostných menšín)? Myslím, že by bol využitý, nielen mnou. Neviem však, ako sa šablóny tvoria, preto to píšem sem... --Alekme (diskusia) 20:15, 13. marec 2015 (UTC)

Priamo k dispozícii je tu zrejme len {{bar box}}, čo by ale mohlo pokryť tento prípad. Eventuálne by sa asi dala preniesť aj Pie chart z en, ak nemá nejaké divoké závislosti. --Teslaton (diskusia) 20:39, 13. marec 2015 (UTC)
Ďakujem, postačí aj bar box, ale Pie chart by bol úplne ideálny. Je na viacerých wiki, aj mimo en (ro, es atď) --Alekme (diskusia) 12:23, 14. marec 2015 (UTC)
Doplnil som aj ten – {{Koláčový diagram}}, viď [12], treba už len doriešiť drobnosti, slovenské varianty parametrov (keďže sa tu bohužiaľ zaužívalo lokalizovať aj technické veci) a nejakú zbežnú dokumentáciu. Večer to plánujem doladiť, ak mi zvýši čas. --Teslaton (diskusia) 12:39, 14. marec 2015 (UTC)

Takže zhrnutie momentálne dostupných typov generovaných grafov:

Šablóna:bar box
Spotreba ovocia
Jablká
  
55,0 %
Hrušky
  
20,0 %
Slivky
  
10,0 %
ostatné
  
15,0 %
Spotreba ovocia v roku 2014
Modul:Diagram | stĺpcový (4 skupiny × 1 hodnota)
100
200
300
400
500
600
700
800
2014
 •   Jablká
 •   Hrušky
 •   Slivky
 •   ostatné
Modul:Diagram | stĺpcový (4 skupiny × 4 hodnoty)
100
200
300
400
500
600
700
800
2011
2012
2013
2014
 •   Jablká
 •   Hrušky
 •   Slivky
 •   ostatné
Modul:Diagram | stĺpcový | nad sebou = 1 (4 skupiny × 4 hodnoty)
250
500
750
1 000
1 250
1 500
2011
2012
2013
2014
 •   Jablká
 •   Hrušky
 •   Slivky
 •   ostatné
Šablóna:Koláčový diagram


Circle frame.svg

Spotreba ovocia

██ Jablká (55,0 %)

██ Hrušky (20,0 %)

██ Slivky (10,0 %)

██ ostatné (15,0 %)

Modul:Diagram | koláčový
Spotreba ovocia
Jablká: 770 t (55,0 %) Hrušky: 280 t (20,0 %) Slivky: 140 t (10,0 %) ostatné: 210 t (15,0 %)Circle frame.svg
 •   Jablká: 770 t (55,0 %)
 •   Hrušky: 280 t (20,0 %)
 •   Slivky: 140 t (10,0 %)
 •   ostatné: 210 t (15,0 %)

Šablóna {{Koláčový diagram}} generuje diagram s fixnými rozmermi, "infoboxovou" vizážou a kompaktnejšou legendou, ktorá môže obsahovať wikilinky. Modul:Diagram je flexibilnejší, s nastaviteľnými rozmermi, možnosťou zobraziť zároveň absolútne hodnoty aj percentuálne vyjadrenie, ale momentálne bez wl. z legendy (len z výsekov resp. stĺpcov grafu, čo nie je moc praktické, navyše to potom v tooltipoch nahradí zobrazenie hodnôt) a bez IB rámika a pozadia. --Teslaton (diskusia) 18:35, 15. marec 2015 (UTC)

Tech News: 2015-12[upraviť | upraviť zdroj]

15:14, 16. marec 2015 (UTC)

Slovenské články s chýbajúcimi súradnicami[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte. Vytvoril som údržbovú stránku Wikipédia:Slovenské články s chýbajúcimi súradnicami so zoznamom hesiel, ktoré by mali byť opolohované, ale nie sú...

Kto bude mať chuť občas nejaké podopĺňať, stručné info je v úvode stránky. Tiež pokiaľ natrafíte na typ/kategóriu článkov, na ktoré som zabudol, dajte vedieť. Vodné toky som tam nedával zámerne, keďže tie by boli na dlhšiu diskusiu (či k nim súradnice dopĺňať a ak áno, aké a akým spôsobom).

V zozname tiež vidno, ktorým z neopolohovaných článkov chýba infobox (hoci to by tiež asi chcelo separátny zoznam). --Teslaton (diskusia) 19:29, 17. marec 2015 (UTC)

Nedávno som premýšľal nad potokmi, že by možno bolo užitočné dať ext. odkaz na polohu v turistickej mape na hiking.sk. Dávam tak napr. polohu vrchov, čím sa doplní info o približnej polohe a rozšíri info o dostupnosti po turistických trasách. Rovnako som tak doplnil nejaké doliny a myslím, že by sa to mohlo použiť aj na toky. Dané mapy sú navyše celkom podrobné. Nejaké lokácie doplním.--Pe3kZA (diskusia) 20:47, 17. marec 2015 (UTC)
Len pre tok sú zrejme najjednoznačnejšie súradnice ústia (resp. bod niekde blízko ústia). Nebolo by dobré, ak by sa k potokom/riekam plieskali ľubovoľné voľne zvolené súradnice a odkazy do máp. Ideálne systematické riešenie je poctivé dosádzanie Geobox#Rieka a vypĺňanie source_* / mouth_* parametrov. Súradnice ústia sa potom automaticky zobrazia aj v záhlaví, viď napr. Váh. --Teslaton (diskusia) 21:03, 17. marec 2015 (UTC)
Súhlasím, len potom by bolo dobré, aby sa ústie zobrazovalo na mapke, ako to majú napr. Rusi. To by pomohlo v základnej identifikácii polohy, čo väčšine ľudí stačí.--Pe3kZA (diskusia) 21:54, 17. marec 2015 (UTC)
Ak chceš zobraziť bod na mape musíš zadať príslušný lokátor. --Sudo77 (diskusia) 22:06, 17. marec 2015 (UTC)
Veď áno, ale čo ak je v IB lokácia ústia aj prameňa? Aj keď prameň sa "hľadá" dosť ťažko a navyše by dva body miatli...--Pe3kZA (diskusia) 22:15, 17. marec 2015 (UTC)
Pozri článok Váh. V geoboxe sa vždy zobrazia len súradnice ústia. Zobrazenie polohy viacerých bodov s ich popisom podporuje na sk {{LocMap+}} v geoboxe sa ale používa {{Geobox2 map}} --Sudo77 (diskusia) 22:34, 17. marec 2015 (UTC)

Úprava elektrónovej konfigurácie pre Molybdén[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravím,

našiel som chybu na (sk) wikipedií (prvú ktorú som si všimol). Na stránke molybdému je uvedená jeho elektrónová konfigurácia ako [Kr] 4d5 5S2, čo nie je správne. V skutočnosti je jeho elektrónová konfigurácia [Kr] 4d5 5s1 [zdroj google-> každá iná stránka, napríklad aj cs.wikipedia.org]. Nesedia totiž ani počty elektrónov, podľa ich bilancie by to mal byť anión. Tak som si založil redaktorský účet a že vrátim niečo do wikipedia ako autor. Bohužiaľ sa mi to nepodarilo. Dostal som sa do poľa editácie vlastností prvku, kde som našiel obrovské množstvo jeho vlastností (Atómová hmotnosť, Atómový polomer, Elektronegativita ...), ale čuduj sa svete pole elektrónová konfigurácia chybalo. Nuž nevešal som hlavu a to pole som tam doplnil, vypísal správne hodnoty a uložil. Na moje (nie veľké) prekvapenie nič sa na stránke nezmenilo. Znamená to snáď, že slovenská wikipédia ostane navždy s chybou o elektrónovej konfigurácií? <- To bola rečnícka otázka, rád by som sa spýtal to pole mám editovať.

S pozdravom

O. Kohulák

Ak chceš zmeniť elektrónovú konfiguráciu niektorého prvku, musíš upraviť šablónu {{Chemický prvok/elektrónová konfigurácia}}. --Sudo77 (diskusia) 15:42, 19. marec 2015 (UTC)
Spomínanú šablónu som nenašiel. Teda spoň nie na stránke Molybdénu (ani na ukážkovej stránke wiki o použití chemických šablón s príkladom o cíne), a príznám sa neviem presne ako by malo fungovať použitie tej šablóny. Na stránke som našiel len "Infobox Chemický prvok", ktorá spomínané pole neobsahuje. Však ak tomu správne rozumiem mal by som editovať šablónu "Chemický prvok/elektrónová konfigurácia". Wiki o tejto šablóne však nie je žiadne, a keďže sa neviem ani dostať k tejto šablóne, tak ani editovať pole "Elektrónová konfigurácia" neviem.
Človek skôr ako začne niečo písať na Wikipédiu, by si mal naštudovať poriadne ako funguje. Priznám sa ja som to neurobil, s myšlienkou: "Čo môže byť ťažké na prepísaní jedného čísla (2->1)". Zdá sa však, že je to nad moje sily a neviem to urobiť. Kto chce tak to môže urobiť, ja sa skrátka vzdávam. --Kohulak sa nepodpísal(a)
Yes check.svg Hotovo! --Sudo77 (diskusia) 16:28, 20. marec 2015 (UTC)

Tech News: 2015-13[upraviť | upraviť zdroj]

15:09, 23. marec 2015 (UTC)