Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

WikiCitátor: knižné citácie aj cez katalóg SNK[upraviť zdroj]

Ahojte. Jedna aktualizácia pre tých, čo používajú WikiCitátor (nástroj alebo webovú verziu). K doterajšiemu generovaniu knižných citácií cez Google Books som pridal aj podporu generovania cez slovenský knižničný katalóg kis3g.sk (SNK/UKB/...). Pre slovenské a české publikácie je presnejší a s výrazne lepším pokrytím než Google Books.

Publikácia sa dá odkázať štandardne buď cez jej ISBN alebo (ak ide napr. o staršie dielo bez ISBN) cez URL na jej katalógovú položku na kis3g.sk:

príklad

Pre protokol: výstupy treba bať ako základ na prípadné doladenie. V netriviálnych prípadoch (forma uvádzania podtitulov/vedľajších titulov; rôzne kombinácie rolí tvorcov – autori, zostavovatelia, editori a pod.; atypické označenia vydaní; atď.) nástroj automaticky nevytvorí citáciu nutne v podobe, ako by ju ručne zostavil citačný purista. --Teslaton (diskusia) 19:54, 13. marec 2017 (UTC)

Vďaka, to určite využijem (minimálne ako základ, ktorý ručne možno doplniť). Vasiľ (diskusia) 15:57, 14. marec 2017 (UTC)

Plus ešte citácie zo Zbierky zákonov cez slov-lex.sk: príklad Z. z. --Teslaton (diskusia) 18:29, 14. marec 2017 (UTC)

Drobnosť s poznámkou[upraviť zdroj]

Zdravím, v šablóne Obce s významnou rómskou populáciou na Slovensku som pridal poznámku, ktorá sa ale z nejaké dôvodu nezobrazuje. Vedel by to niekto fixnúť, prosím? Ďakujem pekne :) Carter 07 (diskusia) 17:56, 17. marec 2017 (UTC)

@Carter 07: Kód som fixol [1], bolo by ale treba explicitný spoľahlivý zdroj na ten zoznam aj názov ("Rómske obce a mestské časti"), toto nestačí. --Teslaton (diskusia) 18:03, 17. marec 2017 (UTC)
Na toto som už viac-menej odpovedal v diskusii u Kelovyho, tiež som to už raz riešil, keď som bez zjavných referencií pridával k niektorým obciam národnostné zloženia pre jednotlivé roky. Spoľahlivé zdroje sa nachádzajú v mojom laptope, keďže ale nie sú len tak dostupné na internete, ale ja nimi disponujem na vyžiadanie od Štatistického úradu, tak nemám potuchy, ako by som ich mohol uviesť ako zdroje. Ak nejaká cesta je, rád sa nechám poučiť. Carter 07 (diskusia) 18:07, 17. marec 2017 (UTC)
Nie, spoľahlivý zdroj "by def" nie je niečo na tvojom laptope. Musí ísť o citáciu zákona, ktorý definuje dvojjazyčné obce. Ak by tam bolo uvedené, že sa nimi stávajú automaticky po prekročení percentuálnej hranice napr. v oficiálnych údajoch o počete obyvateľov za uplynulý rok, dalo by sa vychádzať z údajov ŠÚ. Ak sú tam ale uvádzané taxatívne, je ŠÚ irelevantný a platí len to, čo je v aktuálne platnom znení dotyčného zákona. --Teslaton (diskusia) 18:12, 17. marec 2017 (UTC)
Jasné, rozumiem. Čiže to, čo riešime v tej druhej diskusii. Ale ešte mám technickú otázku - v prípade, že naozaj stačí len dosiahnutie tej 20-percentnej hranice, ako by som potom odcitoval štatistiky priamo vo wikičlánku? Len by som do referencii ručne dopísal niečo v zmysle "Sčítanie obyvateľstva za rok 2011" bez nejakého URL linku? Alebo ako by sa to riešilo? Carter 07 (diskusia) 18:21, 17. marec 2017 (UTC)
Môžeš použiť citáciu oficiálnej stránky sčítania:
resp. URL môže podľa potreby odkazovať aj konkrétny zdroj (dátovú tabuľku), pokiaľ je zmysluplne odkazovateľná. --Teslaton (diskusia) 18:27, 17. marec 2017 (UTC)
Ďakujem, tá prvá citácia je to, čo som mal na mysli. S tabuľkou je práve ten problém, o ktorom hovorím - že nie je voľne publikovaná na internete, ak ju človek chce vidieť, treba si ju vyžiadať od ŠÚ.Carter 07 (diskusia) 18:31, 17. marec 2017 (UTC)
Nedá sa ani naklikať ako zostava v tej ich dátovej kocke? Mal som pocit, že som tie národnostné údaje až po úroveň obcí nejaké roky dozadu z nejakého ŠÚ zdroja sťahoval. ŠÚ je ale bohužiaľ povestný chronickou nestabilitou formy online prezentovania všetkých údajov – zakladajú N rôznych účelových domén, niektoré potom presúvajú, iné bez náhrady rušia, menia URL schémy, atď. Napr. pôvodná Mestská a obecná štatistika (MOS/MIŠ), kde boli pekne linkovateľné údaje pre konkrétnu obec bola nahradená fasa dátovou kockou od IBM, kde sa ale podobný pohľad, aký bol triviálne dostupný v MOS/MIŠ nedá jednoducho získať a už vôbec nie nalinkovať cez nejaký permalink. --Teslaton (diskusia) 18:38, 17. marec 2017 (UTC)
Možno teraz už áno, ale ja, keď som na jeseň tie údaje zháňal, tak som ich takto nikde nenašiel. Vtedy som im napísal e-mail, kde sa dajú nájsť a oni mi v odpovedi rovno poslali tie databázy ako prílohy (excelovské tabuľky). Ale ako to je teraz, či to náhodou nejako nemenili, nemám šajn. Carter 07 (diskusia) 18:42, 17. marec 2017 (UTC)

Tech News: 2017-12[upraviť zdroj]

22:03, 20. marec 2017 (UTC)

Prezidentské kategórie[upraviť zdroj]

Zdravím! Navrhujem mierne zmeny v prezidentských kategóriách. Kategóriu Kategória:Prezidenti Slovenska by som nechal len pre osoby čo zastávali tento úrad. Nad ňu by som vytvoril Kategória:Prezident Slovenskej republiky kde by som dal článok o prezidentovi, o čestnej stráži, kancelárii atď. Výhoda: prehľadnejšie zaradenie. Otázkou však je ako kategorizovať obe kategórie. Ďalšie vec: je prezident vlastne politik? Je hlavou štátu a nie je členom politickej strany. Nechal by som tam len kategóriu ústavných činiteľov. Díky.--Jetam2 (diskusia) 21:25, 24. marec 2017 (UTC)

Samozrejme, že aj prezident je politik. Nezávislí politici tiež nie sú členmi politickej strany, napriek tomu politikmi sú. A nevidím dôvod meniť niečo na terajšej kategorizácii, je plne prehľadná. --Maajo25 (diskusia) 22:10, 24. marec 2017 (UTC)

Tech News: 2017-13[upraviť zdroj]

14:46, 27. marec 2017 (UTC)

Monobook + Internet Explorer[upraviť zdroj]

Ak by tu náhodou ešte niekto editoval s takouto kombináciou (skin Monobook a Internet Explorer 11, možno aj staršie), je vo verzii MediaWiki, čo nasadili tento týždeň nefunkčná (v záhlaví stránky sú prekrývajúce sa linky k notifikáciám a nikam sa nedá kliknúť). Riešenie je iný prehliadač alebo prepnutie na Vector. Pričom na Vector sa dá dočasne prepnúť doplnením ?useskin=vector do URL, resp. trvalo cez nastavenia, odkaz https://sk.wikipedia.org/wiki/Special:Preferences?useskin=vector#mw-prefsection-rendering (doklikať sa tam kvôli tomu bugu z IE nedá, treba použiť ten link). --Teslaton (diskusia) 19:14, 31. marec 2017 (UTC)

Ako som písal pred časom, mne na Chrome (Verzia 57.0.2987.133) dlhšie nenabieha rozšírený panel... Možno v 1/4 prípadov nabehne, no zväčša nie. Netuším, kde je chyba, no parádne ma to vytáča, nakoľko to takmer znemožňuje moju prácu na wiki :( Ostatným to funguje? --Pe3kZA 20:42, 31. marec 2017 (UTC)
Nefunguje, rovnaká verzia. Ani v Opere. V Mozilla Firefox v poriadku. --–Bubamaradisk. 20:49, 31. marec 2017 (UTC)
@Pe3kZA, Bubamara: Skúste pripojiť obsah JS konzoly [Ctrl+Shift+J] pre oba prípady – keď sa vám panel zobrazí a keď nie. Je šanca, že tam bude nejaký rozdiel, tzn. v druhom prípade o nejaký červený riadok s chybou navyše. Pôjde pravdepodobne o nejakú nenaplnenú závislosť, pričom pri asynchrónnom načítavaní zdrojov občas v momente volania naplnená je a občas nie. Na skwiki nikto moc neudržiava globálne ani redaktorské skripty v súlade s aktualizáciami MW, takže veci časom erodujú... Navyše klasický toolbar používa čoraz menej redaktorov, keďže ako default je predvolený rozšírený + ľudia prechádzajú na VisalEditor resp. od neho odvodený "nový" editor wikitextu. Ja mám tiež v nastaveniach zapnutý rozšírený toolbar, takže na problémy, prejavujúce sa len v klasickom toolbare bežne nenarážam. --Teslaton (diskusia) 21:04, 31. marec 2017 (UTC)
@Pe3kZA, Bubamara: Podľa odozvy odhadujem, že o moc pálčivý problém asi nepôjde... --Teslaton (diskusia) 20:52, 7. apríl 2017 (UTC)
@Teslaton: Rozumiem /viacmenej/, čo je JS konzola. Vysvetli prosím jednoducho ako pripojiť. Heslo: Paleolit.Pe3kZA.Bubamara. V opačnom prípade zostáva tváriť sa, že „o moc pálčivý problém asi nejde.“ :-) --–Bubamaradisk. 22:35, 7. apríl 2017 (UTC)
@Bubamara: Heslo paleolit? Tak ja mám potom heslo "zemeguľa je v zrode". :-)--Lalina (diskusia) 22:49, 7. apríl 2017 (UTC)
@Bubamara: Stačí mailom screenshoty načítanej editačnej stránky s otvorenou konzolou (v ktorej by mali byť vidno položky logu), jeden zachytávajúci prípad, keď sa toolbar načíta správne a druhý keď nie. --Teslaton (diskusia) 14:16, 8. apríl 2017 (UTC)

Tech News: 2017-14[upraviť zdroj]

17:53, 3. apríl 2017 (UTC)

Tech News: 2017-15[upraviť zdroj]

18:34, 10. apríl 2017 (UTC)

Tech News: 2017-16[upraviť zdroj]

19:32, 17. apríl 2017 (UTC)