Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Tech News: 2018-50[upraviť zdroj]

17:33, 10. december 2018 (UTC)

To je čo zase?[upraviť zdroj]

Kto zase čo robil? Pri editácii sú odkazy komplet modré, referencie fialové, nadpisy zväčšené a kurzor mi stále skáče hore. V článku Alejandro González Iñárritu mi blbne infobox bez viditeľného dôvodu. Pomóóóc, pls!!!!--Lalina (diskusia) 23:54, 16. december 2018 (UTC)

@Lalina: Nemáš zapnutý WikiEd v udělátkách? -OJJ 05:00, 17. december 2018 (UTC)
Myslím, že máš zapnuté zvýraznenie syntaxe (v mojom paneli to je ikonka takej fixky, s ktorou sa to dá vypnúť a zapnúť). --TomášP 11:48, 17. december 2018 (UTC) P.S. Trochu však nechápem, v čom je problém, podľa mňa je to parádna pomôcka, na prvý pohľad je vidno, čo je nadpis, referencia, odkaz, atď., nie je všetko len čierne more.
@Tomáš Polonec: , : @OJJ: Vďaka, bola to tá tužka. --Lalina (diskusia) 12:20, 17. december 2018 (UTC)

Tech News: 2018-51[upraviť zdroj]

20:35, 17. december 2018 (UTC)

Farby[upraviť zdroj]

Aj vám blbnú farby? Mne zmenilo v DS farbu a pri snahe zmeniť mi opakovane zobrazuje úplne inú farbu oproti zoznamu.--Pe3kZA 21:00, 19. december 2018 (UTC)

Články bez referencií?[upraviť zdroj]

Zdravím Vás.

Referencie sú najdôležitejší základ WikiPédie (Wikipédia:Overiteľnosť, Pomoc:Referencie): ak niekto kritizuje WikiPédiu, takmer vždy je dôvod jej nedôveryhodnosť (čo je dôsledok neexistujúcich referencií). Ak neexistuje text článku, ale existujú referencie, kostra článku sa dá zostaviť. ;-) Ak článok nemá referencie, je bezcenný, pretože WikiPédiu môže editovať každý a hodnovernosť autorov článku nemožno overiť.

Preto sa pýtam: Prosím Vás, existuje niekde nástroj, ktorý zobrazí stránky bez referencií? (Alebo ešte lepšie pomer počet slov ÷ počet referencií?) Našiel som Wikipédia:Dlhé články bez zdroja, lenže tam nie sú stránky, ktoré majú pseudo-referencie: Stačí uviesť zdroj, z ktorého autor čerpal a už sa v tomto zozname neobjaví (čo je takmer bezcenné, lebo musíte prečítať celú knihu, aby ste citáciu našli a to už potom nepotrebujete ani článok na WikiPédii), alebo ešte horšie: stačí, že je to preložený článok (neviem, kto takú strašnú zvrátenosť vymyslel a používa, ale ak by bolo na mne, tak by som to zakázal - preložiť článok, ale odstrániť z neho referencie.)

Ruwolf (diskusia) 11:59, 30. december 2018 (UTC)

Ako zmazať duplikát stránky[upraviť zdroj]

Pri upravovani wiki som narazil na dve stranky s podobym obsahom, z ktorych jedna stranka bola spracovana obsiahlejsie ako ta druha. Ide o text o vodnom toku 'Blatina' ktory ma v lokalite od Svateho Jura az po koniec obce Zalesie regulovany tok. Tato regulovana cast sa nazyva Sursky kanal (bol umelo vytvoreny a zregulovany). Preto by som odporucil zmenit aj samotny nazov stranky - ak by sa wiki admini rozhodli ze ponechaju len jednu z tych dvoch stranok, bolo by dobre zmenit vyslednu stranku na Blatina (Šúrsky kanál)

Duplikat by teda bolo vhodne odstranit nech subezne nevznikaju dva texty. Ako na to? Tu su predmetne stranky - obsiahla stranka tu: Blatina_(prítok_Malého_Dunaja) a duplikat tu: Šúrsky_kanál 314 (diskusia) 13:46, 6. január 2019 (UTC)

@314:Ahoj, taký detail - prvý článok je o celom toku, druhý o jeho časti. Je to ako zmazať článok Hričovský kanál, pretože je tu článok Váh. Nie je to celkom identické, no možno by bolo vhodné uviesť tento súvis do úvodu.--Pe3kZA 15:04, 6. január 2019 (UTC)

Môj úmysel nebol mazať obsah, ale duplicitne vytvorenú stránku, ktorá v podstate žiadne nové info neprináša - a celkom logicky by mohla včleniť do lepšie rozpracovanej stránky, ktorý sa venuje celému toku r. Blatina. Teda v rámci Blatiny vytvoriť jednu kapitolu, kde by boli zahrnuté informácie o Šúrskom kanále. Stránky ktoré odkazujú na kanál by boli smerované na konkrétnu kapitolu danej stránky. 314 (diskusia) 16:13, 7. január 2019 (UTC)

Tech News: 2019-02[upraviť zdroj]

18:30, 7. január 2019 (UTC)

Štatistiky[upraviť zdroj]

Rád by som aktualizoval tabuľku o jazykových verziách Wikipédie, no nevidím zmysel v okopírovaní aktuálnych štatistík z en wiki. Radšej by som to urobil tak, ako je to tam – použitím premenných NUMBEROFARTICLES, atď. Takto by aspoň nebola potrebná aktualizácia a údaje by boli vždy aktuálne. Akurát neviem, ako na sk wiki dostanem dáta z ostatných wiki – na en wiki to funguje napr. {{NUMBEROF|ARTICLES|cs}} pre českú wiki. Na našej slovenskej Wikipédii to však takto nefunguje. Vie mi niekto poradiť? Za pomoc vopred ďakujem, --Luky001 (diskusia) 11:06, 11. január 2019 (UTC)

@Luky001: Aby tu fungovalo také volanie, museli by sme sem preniesť š. en:Template:NUMBEROF a následne (strojovo alebo pravidelne manuálne) preberať obsah en:Template:NUMBEROF/data. Robiť sa to dá, neviem ale, či ide z pohľadu skwiki o nejak pálčivú záležitosť.
Ďalšia vec potom je, že aj keď budeš do takýchto tabuliek a zoznamov vyplúvať údaje šablónou, poradie položiek sa automaticky meniť nebude, tzn. po nejakom čase nebude zoradenie korešpondovať s akt. hodnotami. --Teslaton (diskusia) 11:19, 11. január 2019 (UTC)
To viem, ale stále lepšie ako nič. Tiež som rozmýšlal nad použitím týchto údajov napr. do infoboxov pre stránky rôznych jazykových verzií Wikipédie. Ale kľudne to nechajme tak. Myslel som, že tieto veci sú nejako automaticky definované v MediaWiki. --Luky001 (diskusia) 11:28, 11. január 2019 (UTC)

Tech News: 2019-03[upraviť zdroj]