Wikipédia:Krčma/Technické

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl diskusií o technických otázkach v krčme sa používa na diskusie o technických veciach na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole technické

Archív technických tém[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.


Tech News: 2019-21[upraviť zdroj]

13:04, 20. máj 2019 (UTC)

Tech News: 2019-22[upraviť zdroj]

15:34, 27. máj 2019 (UTC)

Vyhľadávanie a diakritika[upraviť zdroj]

Ahojte! Počas Hackathonu som zabrdol do témy search boxu: keď vyhľadám "Sibenik" tak mi nenájde "Šibenik". Záchranou býva prepojenie na Wikidáta. @TJones (WMF): inicioval úlohu na Phabrikátore na preskúmanie vplyvu zmenenia nastavenia diakritiky vo vyhľadávaní. Nejaké poznámky? Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 19:09, 31. máj 2019 (UTC)

Ano, znaky v termoch by mali byť (na strane indexera aj lookupu) normalizované mapovacou tabuľkou, ktorá minimálne rôzne varianty rovnakých základných znakov latinky premapuje na ASCII variant (tzn. áâăąäćçčďđëéěęíîĺľłńňöóőôŕřśşšťţüúůűýżźž → aaaaacccddeeeeiilllnnoooorrsssttuuuuyzzz). Tak sa štandardne implementuje fulltextové vyhľadávanie pre slovenské prostredie, resp. všeobecne pre jazyky s abecedou založenou na latinke. Mal som dojem, že to tu takto už roky dozadu fungovalo. --Teslaton (diskusia) 19:59, 31. máj 2019 (UTC)
Tiež som si všimol, že pred časom stačilo písať bez diakritiky a ponúklo i podobné (príbuzné) výrazy, teraz to nefunguje. Detail, no často veľmi nápomocný, najmä pri (pre nás) nezvyklých príbuzných písmenách - L→Ł alebo R→Ř.--Pe3kZA 21:55, 31. máj 2019 (UTC)
Sorry to reply in English. (@Jetam2, Teslaton: please help correct any misunderstandings!) @Pe3kZA: only letters that are part of Slovak alphabet are unchanged. So áâăąäćçčďđëéěęíîĺľłńňöóőôŕřśşšťţüúůűýżźž → áaaaäccčďdeéeeíiĺľlnňoóoôŕrssšťtuúuuýzzž, and specifically, Ł→L and Ř→R. So, searching for Řevnice and Revnice give the same results. Do you have any examples with unusual letters that don't behave like you want them to? Searching for žiak and ziak give different results (1941 results versus 4 results) because ž is a Slovak letter. TJones (WMF) (diskusia) 16:32, 3. jún 2019 (UTC)
@TJones (WMF): Both ziak and žiak should return same results (whether ranked differently – preferring exact matches – that would be better, or not), there is no need to treat parts of Slovak alphabet differently than any other accentent latin chars. This is the way most fine-tuned FTI implementations work in Slovak environment. Few examples: FTS at SME, major Slovak newspaper, also returns the same matches for Sturovo and Štúrovo. And even Google would match žiak skwiki article when searching for ziak (at least with Slovak language preferrence via settings or browser Accept-Language header). --Teslaton (diskusia) 17:48, 3. jún 2019 (UTC)

@Jetam2, Teslaton, Pe3kZA: I've finished my initial analysis of enabling diacritic folding for Slovak characters. It interacts with the stemming and does undesirable things. More details are on Phabricator and the full write up—with many examples to review—is on MediaWiki. I'd appreciate help reviewing the examples. I'd also like to invite @Starekolena: and @Oldknee: to join the discussion, since they helped last time looking at the original implementation of the stemmer. I think we can fix the new problems by moving the folding to be after the stemming, but I didn't have time to look into it yet. I'll be out of the office for two weeks, so I'll look into it the first week of July. Any comments you have on the current examples would be very much appreciated. Please add them on the discussion page on MediaWiki if possible. (If that's a problem, leaving comments on Phabricator or here also works.) Thanks! TJones (WMF) (diskusia) 21:23, 14. jún 2019 (UTC)

Thank you for looking into this. I responded in English in Phabricator so will respond in Slovak here. Kľúčové zistenie je, že čitatelia hľadajú bez diakritiky a teda takého hľadanie očakávajú. Otázka je teda skôr ako ho implementovať než či ho implementovať. Bolo by, ale fajn keby sa mohli vyjadriť ďalší ľudia. Možno by sme mohli použiť aj site notice?--Jetam2 (diskusia) 15:52, 25. jún 2019 (UTC)
PS: pred pár dňami som hľadal "anýz" a našlo mi Andy, Andy Ram, Andy Murray, Andy Timmons, Andy C, Andy Williams, Andy Warhol, Andy Hilbert, Rough and Tough and Dangerous, Andy Trudeau atď, ale žiadny aníz.--Jetam2 (diskusia) 15:55, 25. jún 2019 (UTC)
The andy results are based on a suggestion from the search engine because anýz got 0 results. The results without the suggestion are here. TJones (WMF) (diskusia) 19:59, 10. júl 2019 (UTC)
Súhlasím, aby vyhľadávanie zahŕňalo výsledky bez ohľadu na diakritiku. Daevid (diskusia) 19:11, 11. júl 2019 (UTC)
Osobne si myslím, že vyhľadávanie by malo byť bez diakritiky. Je to zbytočne pracné, ak chcem niečo rýchlo pozrieť a mám zapnutú anglickú klávesnicu. Ono, na druhej strane, teraz to už funguje pri zhodách vo wikidátach. Ak dám hľadať napr. "presov", tak prvé výsledky na našej wiki sú Aiseau-Presles a podobne. Ale na spodku sú Výsledky hľadania na Wikiúdajoch a tam je prvý Prešov. Čiže ono to čiastočne funguje ale nie nad všetkými výsledkami. --KasciJ 05:13, 15. júl 2019 (UTC)
Ak sa pýtaš na používateľské návyky, tak môj osobný názor:
 1. Vyhľadávanie bez diakritiky a s diakritikou by malo vypluť rovnaké výsledky
 2. Vyhľadávanie by nemalo byť ovplyvňované gramatickými chybami (Bojnycký zámok a Bojnický zámok by malo vyhľadať identické výsledky)
--Luky001 (diskusia) 19:31, 15. júl 2019 (UTC)
Musím jedine súhlasiť. Takto to malo byť dávno, je to tak všade inde. --Exestosik (diskusia) 19:33, 15. júl 2019 (UTC)

Sorry for the delay getting back to this—I had some unexpected things that had to be taken care of. I believe putting the stemming before the folding gives us something we can work with. There are still cases where words are treated differently based on their diacritics, but overall the situation is closer to the desired outcome than before. I still need speaker review of the changes, starting here. @Jetam2, Teslaton, Pe3kZA, Starekolena, Oldknee: and any others who want to are invited to review. Any comments you have on the new examples would be very much appreciated. Please add any comments to the discussion page on MediaWiki if possible. (If that's a problem, leaving comments on Phabricator or here also works.) Thanks! TJones (WMF) (diskusia) 23:19, 18. júl 2019 (UTC)

Tech News: 2019-23[upraviť zdroj]

15:24, 3. jún 2019 (UTC)

Tech News: 2019-24[upraviť zdroj]

17:06, 10. jún 2019 (UTC)

Tech News: 2019-25[upraviť zdroj]

20:37, 17. jún 2019 (UTC)

Wikidata Bridge: edit Wikidata’s data from Wikipedia infoboxes[upraviť zdroj]

Preklad:

Ahojte všetci,

Veľa jazykových verzií Wikipédie používa obsah Wikiúdajov, centralizovanej základne vedomostí, na vyplnenie obsahu infoboxov. Údaju sú uložené na Wikiúdajoch a čiastočne alebo celkovo zobrazené v článkoch v jazyku Wikipédie. Táto funkcia je využívaná množstvom šablónových redaktorov, no priniesla niekoľko problémov, ktoré boli vyzdvihnuté komunitami na rôznych miestach: jedným z nich bola nemožnosť upravovať údaje priamo z Wikipédie.

To je dôvodom, prečo začal projekt Wikidata Bridge (Most Wikiúdajov) s cieľom ponúknutia možnosti redaktorom Wikipédie upravovať údaje Wikiúdajov jednoduchšie. Toto bude dosiahnuté rozhraním prepojeným s infoboxom, ktoré bude dostupné priamo z lokálnelnej wiki.

Projekt je momentálne v rannej fáza vývoja. Uskutočnilo sa veľa používateľského výskumu, ktorý bude pokračovať počas rôznych fáz projektu. Ďalšie kroky vývoja budú podniknuté vývojovým tímom vo Wikimedii Deutschland, ktoré začínajú teraz a budú trvať do konca roka 2019.

Aby sme si boli istí, že vytvárame nástroj, ktorý reflektuje potreby používateľov, používame v našom vývojovom procese živé metódy. Nezačíname fixným nápadom nástroja, ktorý chceme pripraviť: vytvoríme ho spolu s editormi, založený bude na cykloch spätnej väzby, ktoré budeme pravidelne organizovať. Prvá verzia nebude mať všetky funkcie, ktoré chcete, ale bude sa vyvíjať.

Tu je plánovaný časový harmonogram:

 • Od júna do augusta budeme vytvárať nastavenie a technické základy.
 • Od septembra do novembra budeme vyvíjať prvú verziu nástroja a publikujeme testovací systém, takže budete môcť nástroj vyskúšať a poskytnúť nám spätnú väzbu.
 • Neskôr budeme nástroj testovať na pár projektoch v spolupráci s komunitami.
  • Najskôr sa zameriame na komunity, ktoré už implementovali odkaz z ich infoboxov na úpravu Wikiúdajov (napríklad ruská, katalánska a baskická Wikipédia)
  • tiež však privítame komunity, ktoré sa prihlásia, aby boli súčasťou prvého kola.
  • Potom sa zameriame na niektoré z veľkých Wikipédii (francúzsku, nemeckú, anglickú), aby sme videli, či sa projekt rozšíri a bude reflektovať ich potenciálne potreby.
  • Ešte neskôr môžeme uvažovať nad nasadením nástroja na všetkých projektoch.

V žiadnom prípade nebude nasadenie alebo veľká zmena nútená projektom bez konzultácie s komunitou a pomoci vytváračom šablón pripraviť sa na zmeny, ktoré budú musieť urobiť v kóde infoboxov.

Ak sa chcete zapojiť, existuje niekoľko možností, ako pomôcť:

Viac nápadov bude pridaných na tejto stránke počas procesu

Ak máte akékoľvek otázky na vývojový tím, neváhajte sa ich spýtať na hlavnej diskusnej stránke. Spýtať sa môžete aj pod touto správou, no ak odo mňa očakávate odpoveď, nezabudnite ma pingnúť.

Ďakujem za Vašu pozornosť, Lea Lacroix (WMDE) 13:03, 24. jún 2019 (UTC)

Preklad: --Luky001 (diskusia) 11:32, 29. jún 2019 (UTC)

Tech News: 2019-26[upraviť zdroj]

17:30, 24. jún 2019 (UTC)

Šablóna na abecedné poradie[upraviť zdroj]

I have a question: does the wiki template exist on the alphabetical order? Alternatively, if anyone knows where to find it globally.? Mám otázku: existuje na sk wiki šablóna na abecedné poradie? Prípadne, či vie niekto, kde ju nájsť globálne.?Nelliette (diskusia) 07:06, 26. jún 2019 (UTC)

@Nelliette: Ak myslíš niečo na spôsob, že Ti to zoradí zoznam podľa abecedy, „šablónou“ sa to asi nedá dosiahnuť, max. nejakým modulom alebo špeciálnym nástrojom. Takým nástrojom (ľahko spustiteľným) je napr. editor wikEd, ktorý si môžeš spustiť v Nastaveniach (sekcia Nástroje → Editačné nástoje), funkcia sa v paneli volá „sort alphabetically“ a má rovnakú ikonku ako vo Worde.
Ďalšou možnosťou je skopírovať zoznam do nejakého textového editora (napr. Word, Notepad++, PSPad), tam to zoradiť pomocou dostupnej funkcie a skopírovať späť. --TomášP 13:08, 26. jún 2019 (UTC)
Vďaka @TomášPolonec, vyskúšam si to na piesku. Ten wikiEd ma nenapadol. Príjemný večer:)Nelliette (diskusia) 20:25, 26. jún 2019 (UTC)

Zoznamy pamiatok[upraviť zdroj]

Ahojte! Ako sa nám blíži Wiki miluje pamiatky bolo by fajn urobiť pár technických vecí. V roku 2017 sme začali úlohu na Phrabricatore na presun zoznamov pamiatok na Wikidáta. Bolo by dobré túto žiadosť oprášiť. Premiestniť dáta na Wikidáta má svoje výhody hlavne z hľadiska využitia nástrojov pri WLM. Ak by sme do toho nešli potom by bolo dobré updateovať pamiatky na základe zoznamov z Pamiatkového úradu. Ako by sme postupovali? Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 11:10, 27. jún 2019 (UTC)

Skúsim úlohu oživiť.--Jetam2 (diskusia) 18:58, 4. júl 2019 (UTC)
Oslovil som mailing list ohľadne migrácia na Wikidáta.--Jetam2 (diskusia) 18:23, 19. júl 2019 (UTC)

Tech News: 2019-27[upraviť zdroj]

21:23, 1. júl 2019 (UTC)

Tech News: 2019-28[upraviť zdroj]

20:13, 8. júl 2019 (UTC)

dvojriadkový odkaz[upraviť zdroj]

Zdravím, v šablóne {{Infobox Chemický prvok/minitabuľka}} zobrazujem nejaké ohľadom umiestnenia prvku v periodickej tabuľke. Sekcia perióda, skupina, blok sa vo výsledku rozhodí na dva riadky, čo sa mi nepáči. Keď som pozrel zdroják, tak tam je navyše tag <p>, čo by nemalo byť. Vie mi s tým niekto poradiť? --peko (diskusia) 12:26, 11. júl 2019 (UTC)

@Peko: Yes check.svg Hotovo!: [35] [36]. Spôsobovalo to odriadkovanie medzi </includeonly> a <noinclude>. --TomášP 12:58, 11. júl 2019 (UTC)

šablóna galéria[upraviť zdroj]

Ahoj, myslím že tu bude najlepšie sa opýtať, je možné/existuje nejaký kód aby sa obrázky v šablóne galéria zobrazovali pod sebou a nie v prepínaní (t.j. v tom jednom okienku)? V editore sa mi tak obrázky (pozdĺž texta) ukazovali a vcelku sa mi to tak pozdávalo - konkrétne v Šesťmestie. Vopred ďakujem za odpoveď! S pozdravom --ScholastikosSVK (diskusia) 04:10, 12. júl 2019 (UTC)

No aby sa zobrazovali pod sebou, neviem či ti niečo také máme. Ak chceš galériu, pozri si ako je to robené v Prešov#Galéria, cez tagy galéria. Inak neviem poradiť, možno niekto technickejší. --KasciJ 05:08, 12. júl 2019 (UTC)
@ScholastikosSVK: Neviem, či myslíš niečo také, ale existuje tu šablóna {{Viaceré obrázky}}, v ktorej sa dá nastaviť |smer = vertikálny. --TomášP 10:49, 12. júl 2019 (UTC)

Tech News: 2019-29[upraviť zdroj]

15:30, 15. júl 2019 (UTC)