Populárna hudba: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Tufor (diskusia | príspevky)
Revízia 5978841 používateľa 178.41.3.230 (diskusia) bola vrátená
Riadok 81: Riadok 81:
{{Hlavný článok|Pop (hudobný žáner)}}
{{Hlavný článok|Pop (hudobný žáner)}}


[[Pop]] alebo pop music je [[hudobný žáner]] zameraný na čo najširšiu časť poslucháčov. Popové skladby sa spravidla skladajú zo slôh a refrénov s predvídateľnou štruktúrou. Ich sex je nenáročný, témy sa opakujú.
[[Pop]] alebo pop music je [[hudobný žáner]] zameraný na čo najširšiu časť poslucháčov. Popové skladby sa spravidla skladajú zo slôh a refrénov s predvídateľnou štruktúrou. Ich [[texty]] nenáročné, témy sa opakujú.


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==

Verzia z 14:23, 10. marec 2015

The Beatles, rocková kapela, ktorej tvorba znamenala revolúciu v populárnej hudbe.

Populárna hudba v užšom zmysle slova je hudba prevažne 20. a 21. storočia, ktorá na rozdiel od tzv. vážnej hudby je určená širokým masám poslucháčov (ako „spotrebný tovar“). Jej rozmach nastal s rozšírením rozhlasu a gramofónovej techniky, keď už nebolo potrebné, aby bol poslucháč priamo prítomný na koncerte. V širšom ponímaní je to tvorba vznikajúca z napätia medzi hudbou vážnou a hudbou ľudovou.

Žánre populárnej hudby

Bližšie informácie v hlavnom článku: Hudobný žáner

Presahy s vážnou hudbou

  • džez – vyvinula sa gitarová vlna,
  • swing – vyvinula sa tanečná vlna

Presahy s ľudovou hudbou

  • blues – vplyv na gitarovej vlny
  • tradicionál – folková a piesňová vlna, ale aj tanečná najmä čo sa týka krátkych sloganov.

Hlavné žánre

Blues

Bližšie informácie v hlavnom článku: Blues

Blues je vokálna a inštrumentálna hudobná forma, ktorá sa vyvinula z afroamerického spirituálu, pokrikov, pracovných piesní a popevkov a svoje najskoršie korene má v západnej Afrike. Blues mal na neskoršiu západnú hudbu obrovský vplyv a odráža sa v ragtime, jazze, big bande, rythm and blues, rokenrolee a country ako aj v štandardných popových piesňach.

Folk

Bližšie informácie v hlavnom článku: Folk

Džez

Bližšie informácie v hlavnom článku: Džez

Džez je hudobná umelecká forma charakterizovaná bluesovými notami, synkopáciou, rytmom, polyrytmami, odozvami medzi hudobníkmi a improvizáciou.

Rhythm and blues

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rhythm and blues
Soul
Bližšie informácie v hlavnom článku: Soul (hudba)

Soul je vo svojej podstate rythm and blues, ktorý sa vyvinul z afro-amerického gospelu a bluesovej tradície počas 50.-60.rokov. Zástupkyňou soulu je Aretha Franklin.

Funk
Bližšie informácie v hlavnom článku: Funk

Funk je výrazný štýl hudby, ktorý pochádza z africko-amerických koreňov. Za zakladateľov môžu byť označený James Brown a jeho skupina. Funk je identifikovaný synkopovanými rytmami, a výraznou basovou linkou.

Disco
Bližšie informácie v hlavnom článku: Disco

Disco sa vyvinulo v 70. rokoch prevažne z funku, salsy a soulu. Názov je odvodený od francúzskeho slova diskotéka, čo znamená nočný klub.

Salsa
Bližšie informácie v hlavnom článku: Salsa

Salsa je predovšetkým význačná karibskými rytmami a je veľmi populárna v mnohých krajinách latinskej ameriky.

Hip hop
Bližšie informácie v hlavnom článku: Hip hop

Hip hop sa tradične skladá zo štyroch hlavných elementov: rapu (MC-ing), DJ-ingu, tanca (ako napríklad Breakdance, funky, locking, poping, dance hall a pod.) a graffity (writters). Ako tzv. piaty element sa uvádza beat box (tvorenie hudby bez hudobných nástrojov, len ústami)

Country

Bližšie informácie v hlavnom článku: Country

Country and Western je populárna hudba, ktorá sa vyvinula na juhu Spojených štátov a má svoje korene vo folku, spirituáloch a blues.

Rock and roll

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rock and roll

Rock and roll sa objavil ako hudobný štýl v USA okolo roku 1950. Chuck Berry, Bo Diddley, Fats Domino a Elvis Presley boli najvýznamnejšími predstaviteľmi v paťdesiatych rokoch. The Beatles boli súčasťou tzv. „Britskej invázie“.

Rock

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rock
Progresívny rock
Bližšie informácie v hlavnom článku: Progresívny rock

Progresívny rock bolo hudobné hnutie snažiace sa vtesnať komplexnejšie štruktúry a inštrumentáciu jazzu a klasickej hudby do limitov rocku. Hnutie začalo v Európe skupinami ako Pink Floyd a Genesis v 60. rokoch 20. storočia a dosiahlo svoj vrchol v 70. rokoch po vydaní albumov Dark Side of the Moon (Pink Floyd) a Tubular Bells (Michael Oldfield). Základnou charakteristikou boli dlhé kompozície zložité texty a široký zoznam nástrojov.

Punk rock
Bližšie informácie v hlavnom článku: Punk rock

Punk rock bol pôvodne štýl hard rocku hraný vysokou rýchlosťou s jednoduchými slovami a menej ako tromi akordmi, ktorý začal v polovici 70. rokov skupinami ako Televisionm, Ramones a Sex Pistols. Neskôr sa vyvinuli štýly ako hardcore punk (rýchlejšie tempo), new wave (ovplyvnené pop-music), post punk, grunge (fúzia hardcore a alternatívneho rocku)

Heavy metal
Bližšie informácie v hlavnom článku: Heavy metal

Heavy metal je hudobná forma charakterizovaná agresívnymi, energickými rytmami a zosilenými elektrickými gitarami so skreslením, s grandióznymi textami a virtuóznou hrou na hudobné nástroje. Ústredným prvkom sú riffy ako melodické a naratívne elementy.

Pôvod heavy metalu položili skupiny ako Led Zeppelin, Aerosmith, Deep Purple a Black Sabbath. Heavy metal zažil najväčšiu slávu v 80. rokoch, keď sa pripojili skupiny ako Metallica, či Iron Maiden.

Pop
Bližšie informácie v hlavnom článku: Pop (hudobný žáner)

Pop alebo pop music je hudobný žáner zameraný na čo najširšiu časť poslucháčov. Popové skladby sa spravidla skladajú zo slôh a refrénov s predvídateľnou štruktúrou. Ich texty sú nenáročné, témy sa opakujú.

Pozri aj