Daniel Radcliffe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Daniel Radcliffe
Daniel Radcliffe
anglický herec

Narodenie 23. júl 1989 (25 rokov)
Fulham, Londýn, Anglicko

Daniel Jacob Radcliffe (* 23. júl 1989, Fulham, Londýn, Anglicko) je anglický herec známy predovšetkým ako Harry Potter z rovnomennej filmovej série.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Daniel sa chcel stať hercom už od svojich piatich rokov, ale jeho rodičia nechceli pripustiť, že by ním mohol byť. Napriek tomu sa mu však rodičov podarilo presvedčiť, aby poslali jeho fotku do spoločnosti BBC, ktorá vyberala potencionálnych uchádzačov o úlohu mladého Davida Copperfielda (nejde o toho kúzelníka, ale o adaptáciu románu Charlesa Dickensa - podľa tejto postavy si dal meno práve spomínaný kúzelník...). Daniel musel prejsť piatimi castingami než sa mu túto úlohu podarilo dostať a popri hviezdnom obsadení sa mu podarilo vo filme priam zažiariť.

Čoskoro na to sa Daniel objavil po boku "Jamesa Bonda" - Pierca Brosnana v akčnom thrillery Agent z Panamy (The Tailor of Panama), nakrúteného podľa bestsellera Johnna Le Carré. Jeho najväčší úspech mu však priniesla úloha Harryho Pottera v prvej časti Harry Potter a Kameň Mudrcov. Jeho život sa od základov zmenil po tom, čo si ho režisér Chris Columbus po mesiacoch vybral z viac ako tisíc uchádzačov. Daniel v tejto úlohe zažiaril ešte viac ako v úlohe mladého Davida Copperfielda a zo všetkých strán sa naňho valila iba pozitívna kritika. Náhle sa z neho stala filmová hviezda do konca života.

Daniel Radcliffe hrá na basovú gitaru, rád sleduje preteky Formuly 1. Jeho obľúbené filmy sú Charlieho anjeli a Spiderman, seriál Simpsonovci. Najviac sa mu páčia herci Tom Hanks, Ben Stiller, Jude Law, Ed Harris a Robert DeNiro a herečky Nicole Kidmanová, Julia Robertsová, Kate Winsletová, Catherine Zeta-Jones, Kate Hudsonová, Renee Zellweger, Jodie Fosterová, Kirsten Dunstová a Cameron Diazová. Jeho hereckým idolom je Gary Oldmen. Hudba, ktorú počúva je The Stroke, Stereophonics, Dandy Warhols, Sex Pistols, Iggy Pop, The Thrills, Darkness, Jet, Red Hot Chili Peppers, Rolling Stones, Longview, The Libertines, The Stranglers a The Undertones, David Bowie, ColdPlay, Deftones, Blur, The Music, Zwan, Brendan Benson, The Rapture.

Kariéra podrobnejšie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 producent, David Heyman, pozval Radcliffa na konkurz na rolu Harryho Pottera do filmovej adaptácie Harry Potter a kameň mudrcov, najpredávanejšej knihy britskej autorky JK Rowlingovej. Rowlingová hľadala neznámeho britského herca aby prispôsobila charakter. Avšak rodičia Radcliffa nechceli, aby sa Daniel uchádzal o túto rolu, vyžadovalo to podpísanie zmluvy na natočenie všetkých siedmych filmov v Los Angeles. Filmový režisér Chris Columbus si zaspomínal, " To je to , čo hľadám.Toto je Harry Potter! " potom, čo videl video mladého herca vo filme David Copperfield. O osem mesiacov neskôr a po niekoľkých konkurzoch, Radcliffe bol vybraný hrať úlohu Harryho. Rowlingová taktiež schválila výber a povedala: "Nemyslím si, že Chris Columbus mohol nájsť lepšieho Harryho." Rodičia Radcliffa pôvodne odmietli ponuku, pretože bolo povedané, že by to zahŕňalo sedem filmov natočených v Los Angeles. Warner bros namiesto toho ponúkol Radcliffovi zmluvu na dva filmy točené vo Veľkej Británii, keď to podpísal nebol si Daniel istý, či zvládne ďalšie filmy.

V roku 2002 zahral svoj ​​divadelný debut ako celebritný hosť v divadelnej hre ktorú režíroval Kenneth BranaghWest End. V roku 2007 sa objavil vo filme December Boys, austrálskej rodinnej dráme o štyroch sirotách, ktoré boli zastrelené.

Keď mal 17 rokov, v snahe ukázať ľuďom, že nie je už viac dieťaťom, účinkoval v hre Petra Shaffera, Equus. Radcliffe si zahral v hlavnej úlohe ako Alan Strang, ktorý trpí posadnutosťou koňmi. Predpredaj triumfol 1.700.000 libier vďaka scéne, kde sa Radcliffe objavil nahý. Výkon Radcliffa získal pozitívne recenzie a výkon Radcliffa bol nominovaný na Drama Desk Award.

2010 – 13[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2011 na Broadwayi,v remake-u Ako uspieť v obchode bez snahy, si Radcliffe zahral úlohu J. Pierrepont Fincha.Výkon Radcliffa v tejto role si vyslúžil Drama Desk Award, Drama League Award a Outer Critics Circle Award nominácie. Samotná produkcia neskôr získala deväť nominácií na cenu Tony.

Jeho prvý projekt po Harry Potterovi, bol v roku 2012, horor The Woman in Black (Žena v čiernom), z roku 1983, z románu Susan Hill. Film bol vydaný dňa 3. februára 2012 v Spojených štátoch a Kanade. Radcliffe tam stvárnil muža, ktorý musel vysporiadať právne záležitosti tajomnej ženy, ktorá práve zomrela a čoskoro potom začne zažívať podivné udalosti.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008, bolo zistené, že Radcliffe trpí miernou formou neurologickej poruchy koordinácie. "Mal som ťažkosti v škole"[1], komentoval Radcliffe. V auguste 2010, prestal piť alkohol. Tvrdil, že sa naň príliš spoliehal

V roku 2012, v rozhovore Radcliffe vyhlásil: "Doma sme nikdy neboli veriaci."[2] tvrdí však, že aj keď nebol "vychovaný" v židovskej viere, avšak Vianoce slávili židovsky.Hovorí, že bol obrezaný ako dieťa a tam viera aj skončila. Radcliffe tiež vyhlásil, že "som veľmi hrdý, že som žid". V apríli 2012, ho Shalom Life zaradil na číslo 10 v jeho zozname "50 najviac talentovaných židovských mužov na svete". V jednom rozhovore, ale tvrdí: "Nechcem kázať môj ateizmus a mám obrovské množstvo rešpektu pre ľudí ako je Richard Dawkins"

V novembri 2007, Radcliffe publikoval niekoľko básni pod pseudonymom Jacob Gershon, čo je kombinácia jeho druhého mena a židovskej verzie matkinho rodného mena Gresham.

Je proti homofóbii, Radcliffe sa snaží zvyšovať povedmie o dospievajúcich gayoch. "Vždy som nenávidel každého, kto nie je tolerantný k homosexuálom a lesbičkám alebo bisexuálom"[3].

Radcliffe podporuje rôzne charitatívne organizácie: FOR HABITAT, Demelza House Detský hospic v Sittingbourne, Kent, Broadway Cares/Equity Fights AIDS

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Friedman, Emily (19 August 2008). "Dyspraxia Explains Harry Potter's Klutziness". ABC News. Retrieved 26 May 2011.
  2. Reader, Dotson (7 January 2012). "Daniel Radcliffe's Life After Harry". Parade (New York). Retrieved 8 April 2012.
  3. "Daniel Radcliffe films Trevor Project suicide prevention public service announcement for gay youth". Daily News (New York: Mortimer Zuckerman). 27 February 2010. Retrieved 26 May 2011.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]