Diskusia s redaktorom:Hornokysučan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tournesol.pngAhoj, Hornokysučan. Vítame Ťa v slovenskej Wikipédii! / Welcome to the Slovak Wikipedia!
Slovenská Wikipédia je slovenská jazyková verzia Wikipédie, ktorá vznikla v októbri 2003 a k dnešnému dňu má 235 449 článkov.

Začal(a) si dobre a si na najlepšej ceste začať prispievať a pridávať množstvo dobrých článkov. Ďakujeme za Tvoj prínos k tvorbe encyklopédie a tešíme sa na spoluprácu. Veríme, že sa nám bude dobre spolu pracovať a že sa tu budeš medzi ostatnými cítiť príjemne.

Odporúčame Ti, aby si si prečítal/a nasledujúce stránky, ktoré Ti uľahčia prácu pri Tvojom upravovaní:

Gnome-help.svg Príručka Sandbox.png Pieskovisko
(miesto pre experimenty)

Gtk-dialog-info.svg Obsah Pomocníka Coffee cup flat.svg Kaviareň
(diskusia redaktorov)
QA icon.svg Často kladené otázky Unesco Cultural Heritage logo.svg Päť pilierov Wikipédie
Crystal Clear app kedit.png Wikitext Nuvola apps important yellow.svg Čo Wikipédia nie je

Na diskusných stránkach sa vždy podpisuj: stačí napísať 4 vlnovky ~~~~ alebo ich vložiť kliknutím na ikonu OOjs UI icon signature-ltr.svglište nad oknom na úpravu.

Naopak články sa nikdy nepodpisujú.

Tak ešte raz vitaj a ďakujeme za Tvoje príspevky. Dúfame, že sa tu uvidíme často.
Za uvítací výbor: Spider 001757


If you have questions, comments, or something is not clear to you, or if you would like to know something about the Slovak Wikipedia, look at the Slovak Wikiembassy, where someone might even help you in your language :).

--Spider 001757 (diskusia) 12:47, 4. október 2019 (UTC)

Link[upraviť kód]

Ahoj, možno ti pomôže tento zoznam.--Pe3kZA 13:53, 28. december 2019 (UTC)

Ďakujem :-) --Hornokysučan (diskusia) 14:15, 28. december 2019 (UTC)

Názvoslovie[upraviť kód]

Ahoj, na margo presunov názvov si kukni prosím túto diskusiu.--Pe3kZA 09:40, 29. december 2019 (UTC)

Ahoj, predpokladám, že ide o názvy vlakových staníc. Tam vychádzam z toho, že sú dve rôzne možnosti:
  • Slovo nádraží je oficiálne súčasť názvu, napríklad Praha hlavní nádraží alebo Brno dolní nádraží. Tam je to jasné, pokiaľ nemá ustálenú slovenskú verziu, tak sa neprekladá.
  • Slovo nádraží je iba popis, nie je oficiálne súčasťou názvu a používa sa hlavne preto, aby sa stránka odlíšila od rovnako pomenovanej stránky obce. Tam patrí Bohumín, Český Těšín a mnoho ďalších, je to tak aj v prípade ostatných staníc v Kategória:Železničné stanice v Česku. V tomto prípade nevidím zmysel v používaní pôvodného jazyka.
Ako som si všimol, tak väčšinou sa na Wikipédii používa konvencia Názov (upresňujúci popis), podľa ktorej by názvy boli Bohumín (železničná stanica) atď. --Hornokysučan (diskusia) 09:53, 29. december 2019 (UTC)
Ahoj, ak za názov považujeme napr. Železničná stanica Čadca, potom treba rovnako posudzovať aj Železničná stanica Bohumín, ibaže tu by to práve malo byť pod oficiálnym českým názvom, teda „Nádraží Bohumín“.--Pe3kZA 23:24, 30. december 2019 (UTC)
Ahoj, tak v tom prípade aj Letiště Václava Havla Praha alebo Bahnhof Wien Meidling, nie? To je rovnaký princíp ;-) Alebo ide čisto o ponechanie presmerovania? --Hornokysučan (diskusia) 20:19, 31. december 2019 (UTC)
Pokým má daný názov slovenský ekvivalent (napr. mestá ako Londýn či Paríž, no tiež napr. pohoria, rieky a i. a pod.), používa sa ten. Ak však takýto názov nie je, používa sa originálny názov. V prípade žel. stanice/nádraží použitím presmerovania nič nepokazíme.--Pe3kZA 20:58, 31. december 2019 (UTC)
Jasne, toto všetko chápem. Iba sa snažím vysvetliť, že v tomto prípade spojenie Železničná stanica nie je súčasť názvu, ale iba opisný pojem ako napríklad Diaľnica (ktorý používame aj pre názvy článkov o českých/nemeckých/všetkých iných diaľniciach). --Hornokysučan (diskusia) 21:28, 31. december 2019 (UTC)
Ale pri staniciach sa nepoužíva také spojenie, ba práve naopak - zvyčajne sa používa spojenie „železničná stanica X“ alebo „autobusová stanica X“.--Pe3kZA 22:08, 31. december 2019 (UTC)

Šablóny do geografických kategórií[upraviť kód]

Zdravím! Do geografických kategórií sa hodia šablóny {{Commonscat}} a {{Všetky súradnice}}. Pridaj, prosím. Dobré by bolo prepojiť s danou kategóriou na Commons cez Wikidáta. Vďaka za prácu.--Jetam2 (diskusia) 07:54, 23. február 2020 (UTC)

@Jetam2: Ahoj, skúsil som to aplikovať na Kategória:Geografia Žilinského kraja, ale pridalo to do údržbovej kategórie Commonscat rôzne od Wikiúdajov. Dá sa tohto nejako zbaviť (teda okrem pridania odkazu priamo do Commonscat? --Hornokysučan (diskusia) 08:04, 23. február 2020 (UTC)
Tú kategóriu môžeš ignorovať, je prežitok z obdobia keď ešte neboli Wikidáta a Commons sa pripájali pomocou upresnenia v šablóne. Na Commons niektoré krajské kategórie existujú, tie zvyšné by bolo dobré dotvoriť.--Jetam2 (diskusia) 08:11, 23. február 2020 (UTC)
Ah, vidím, že si sa do toho už pustil. Super.--Jetam2 (diskusia) 08:12, 23. február 2020 (UTC)