Dogerské skaly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dogerské skaly
prírodná pamiatka
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Okres Ružomberok
Obec Ružomberok
Súradnice 49°01′42″S 19°17′20″V / 49,02823°S 19,28895°V / 49.02823; 19.28895
Rozloha 0,0169 km² (2 ha)
Vznik 1952
 - posledná novelizácia 1986
Správa Veľká Fatra
Kód 242
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Žilinského kraja
Poloha v rámci Žilinského kraja
Wikimedia Commons: Dogerské skaly
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Dogerské vrstvy

Dogerské skalyprírodná pamiatka[1] vyhlásená v roku 1952 na ploche 1,88 hektára. Nachádza sa na pravej strane pri vyústení Trlenskej doliny od Bieleho Potoka do nivy Revúcej, v katastrálnom území Ružomberka na území Národného parku Veľká Fatra.

Ide o typický hlbokomorský vývoj strednej jury (tzv. dogger) v typickom radiolaritovom vývoji vápencov krížňanského príkrovu. Prírodná pamiatka tvorí nevýrazné vápencové skalné steny odkryté prirodzenou eróziou so zvrásnenými lavicami radiolaritov. Umožňuje štúdium profilu, zloženia a zafarbenia dogerských vrstiev. Skaly sú zaujímavé prítomnosťou podmorského sklzu, takzvaného slumpingu.

Išlo o diageneticky nespevnené sedimentárne vrstvy, ktoré sa deformovali vplyvom gravitačného sklzu na naklonenom morskom svahu. Na odkryve je možné sledovať aj prítomnosť vrásových puklín. Vzniknuté ležaté vrásy boli následne prekryté nadložnými vrstvami. Pôda je piesčito-hlinitá, premiešaná štrkom, plytká so sutinovým kamením a vyčnievajúcimi bralami.

Tesne pod skalami vyviera upravený prameň, ktorý sa nachádza hneď vedľa cesty na Vlkolínec. Vyvieračka slúži turistom celoročne. Prameň je upravený a zakrytý dreveným prístreškom. Oproti prameňu sa nachádza úkryt pred dažďom a posedenie pre návštevníkov.

Flóra a fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Zo živočíšstva tu boli zistené viaceré druhy ulitníkov ako orkula súdkovitá, chondrina skalná, vretienka lesklá, vretienka premenlivá či slimák červenkastý. Prírodná pamiatka nebola dosiaľ príliš dotknutá ľudskou činnosťou. Objekt a jeho okolie postupne zarastá a je zakrývaný lesným porastom. V súčasnosti v blízkosti skál neprechádza žiadny turistický chodník, ale prírodná pamiatka sa nachádza doslova niekoľko metrov od cesty takže je bez problémov prístupná. Má veľký prírodovedný význam so značnou vedeckou hodnotou. Dogerské skaly sú vzácnou štúdiovou ukážkou jurskej doby a zároveň významnou geologickou lokalitou.

Použitá literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dogerské skaly. In: Zoznam osobitne chránených častí prírody SR [online]. Banská Bystrica: Štátna ochrana prírody SR. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]