Malinné (vrch vo Veľkej Fatre)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Malinné
vrch
Malinnè WF6 (2).jpg
Malinné
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Ružomberok
Obec Ružomberok
Pohorie Veľká Fatra
Podcelok Šípska Fatra
Povodie Váh
Nadmorská výška 1 209,2 m n. m.
Súradnice 49°02′57″S 19°14′56″V / 49,0491°S 19,2489°V / 49.0491; 19.2489
Geologické zloženie Vápenec
Orogenéza/vrásnenie Alpínske vrásnenie
Najľahší výstup po TouristicMarkingStripe-RAL blue.svg značke z Ružomberka
Relief Map of Slovakia.png
Fire.svg
Poloha v rámci Žilinského kraja
Fire.svg
Poloha v rámci Žilinského kraja
Wikimedia Commons: Malinné (Veľká Fatra)
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Malinné (1 209,2 m n. m.[1]) je vrch v severovýchodnej časti Veľkej Fatry nad mestom Ružomberok. Nachádza sa približne 4 km juhozápadne od centra mesta[2] a poskytuje výhľad na veľkú časť Liptova.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa v severovýchodnej časti Veľkej Fatry, v geomorfologickom podcelku Šípska Fatra.[3] Leží v okrese Ružomberok a zasahuje na katastrálne územie mesta Ružomberok.[4] Masív Malinného sa nachádza juhozápadne od centra mesta a približne 1,5 km západne od Vlkolínca.[2]

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Malinné je sčasti zalesnený vrch na južnom okraji Šípskej Fatry a je súčasťou rekreačno-oddychovej zóny mesta. Na severovýchodných svahoch sa nachádza stredisko Malinô brdo so zázemím pre zimné i letné aktivity a turistiku. Lanovkou je prepojené s rekreačnou lokalitou Hrabovo a turistickým chodníkom i s neďalekým Vlkolíncom. Lanovkou je dostupný i samotný vrchol, na ktorom sú telekomunikačné zariadenia.

Západné svahy vrchu klesajú do Čutkovskej doliny, južné do Trlenskej doliny. Severným smerom pokračuje hrebeň na Brdo, juhozápadným smerom pokračuje cez vrch Vtáčnik na Šiprúň. Masív odvodňujú potoky, tečúce spomínanými dolinami; zo západnej časti Čutkovským potokom a z južnej Hrabovským potokom do Váhu a z juhovýchodných častí Trlenským potokom do Revúcej. Z okolitých vrchov susedí na východe Sidorovo (1 099 m n. m.), južne leží Vtáčnik (1 090 m n. m.) a Šiprúň (1 461 m n. m.), na západe Chabzdová (1 239 m n. m.) a severne Brdo.[2]

Výhľady[upraviť | upraviť zdroj]

Vrchol Malinného poskytuje takmer kruhový rozhľad, ktorému dominujú najmä vrchy severnej časti Veľkej Fatry a časť Liptovskej kotliny. Pri vhodných podmienkach sú viditeľné Nízke i Západné Tatry, masív Veľkého Choča i hrebeň Oravskej Magury.[5]

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Na severovýchodných svahoch je vybudované stredisko Malinô Brdo, prístupné kabínkovou lanovkou i cestou z Ružomberka. Poskytuje výborné podmienky na zimné športy, no i letnú turistiku. V stredisku je vybudovaných niekoľko celoročne otvorených chát a penziónov.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Turistický atlas – Slovenská republika 1 : 100 000. Harmanec : VKÚ, a. s., 2004. ISBN 80-8042-402-0. Kapitola Mapová časť, s. 36.
  2. a b c d Mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.dennikn.sk, [cit. 2021-10-06]. Dostupné online.
  3. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2021-10-08]. Dostupné online.
  4. Názvy vrchov, dolín, priesmykov a sediel [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2021-10-08]. Dostupné online.
  5. Peakfinder [online]. [Cit. 2021-10-08]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]