Dorota Nvotová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dorota Nvotová
Dorota Láberová-Nvotová z premiéry filmu Fulmaya, dievčatko s tenkými nohami
Dorota Láberová-Nvotová z premiéry filmu Fulmaya, dievčatko s tenkými nohami
Základné informácie
Popis umelca slovenská herečka, speváčka, moderátorka
Narodenie 27. október 1982 (35 rokov)
Považská Bystrica, Česko-Slovensko
Žáner rock, rock-alternative,
Hrá na nástroje spev, klavír, saxofón
Vydavateľstvá Universal Music, EMI Czech Republic
Súvisiace
články
Overground, .týždeň
Webstránka dorotanvotova.sk

Dorota Nvotová (* 27. október 1982, Považská Bystrica) je slovenská herečka, speváčka a bola 10 rokov pravidelnou autorkou novinárskeho stĺpčeka v týždenníku .týždeň. Živila sa aj ako moderátorka hudobnej hitparády televízie Joj, TOP 10 JOJ. Napísala autobiografiu Fulmaya. V súčasnosti prevádzkuje svoju dobrodružnú cestovnú kanceláriu, robí hudbu a píše knihy.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Dcéra herečky Anny Šiškovej, ktorá ju vychovávala spolu s divadelným i filmovým režisérom Jurajom Nvotom. Jej biologickým otcom bol hudobník Jaroslav Filip. Jej sestrou je herečka a režisérka Tereza Nvotová.

Ako šesťročná sa objavila v televíznom filme Tajomstvá pod viečkami v réžii Juraja Nvotu a v rozprávke Šípková Ruženka v réžii Stanislava Párnického. Ako deväťročná hrala v detskom muzikáli Bambi, ako desaťročná v divadle Astorka v hre Incident, ako 14-ročná v televíznom filme Prášky na spanie. V zápätí začala točiť filmy do kín. Vyštudovala evanjelické lýceum v Bratislave. Bola členkou česko-slovenskej hudobnej formácie Overground, v ktorej spievala a hrala po boku svojho manžela Miloslava Lábera alias Whisky – speváka, textára, gitaristu i režiséra videoklipov, člena kultovej skupiny Slobodná Európa. Overground v roku 2003 vydal rovnomenný debutový album a Nvotová v roku 2004 vydala sólový album pod názvom Dorota Nvotová. V roku 2007 sa Nvotová a Láber rozišli a následne v roku 2008 Nvotová vydala svoj druhý album Sila Vzlyku. Keď začala Dorota žiť v Nepále, napísala autobiografiu Fulmaya a nahrala so svojou nepálskou skupinou album Just! (gitara Bishnu Gurung (the Edge Band), basgitara (Arjun Gurung- Damage Glitters, bicie Bimal Pariyar - Damage Glitters).

V súčasnosti žije na Slovensku aj so svojou rodinou a sprevádza zájazdy svojej cestovnej kancelárie Fulmaya Travel s.r.o. [1]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2002: Overground
  • 2004: Solo CD
  • 2008: Sila vzlyku
  • 2012: Just!

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Weissová, Gabina: Som Dorotka a teraz robím toto. MIAU magazín. október 2009.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]