Jana Bittnerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jana Bittnerová
Jana Bittnerova 2012.png
Narodenie 31. január 1963 (58 rokov)
Zlaté Moravce, Slovensko
Alma materVysoká škola múzických umení v Bratislave
Povolaniedivadelná a filmová herečka

Jana Bittnerová (* 31. január 1963, Zlaté Moravce) je slovenská divadelná a filmová herečka žijúca vo Francúzsku.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Jana Bittnerová sa narodila v rodine, ktorá v nej vzbudila veľký záujem o umenie. Prvýkrát sa na divadelné pódium postavila už v desiatich rokoch vo svojom rodnom meste Zlaté Moravce. Po ôsmich rokoch v miestnom ochotníckom súbore nastupuje v roku 1981 na Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde prvé dva roky študuje pod vedením profesora Karla L. Zachara, národného umelca. Medzi jej pedagógmi sú také zvučné mená ako Ladislav Chudík, Dušan Jamrich či Božidara Turzonovová. Už v prvom ročníku VŠMU Jana Bittnerová vystupuje v hudobných kabaretoch Rýchlokurz geniality a Fujarová šou pod taktovkou Lannyho Jánošova. Od roku 1981 sa tiež objavuje v televíznych inscenáciách, najmä v réžii Jozefa Bednárika. V štvrtom ročníku štúdia prvýkrát hosťuje pod vedením Karla Spišáka v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. V júni 1985 sa stáva jeho stálou členkou.

Počas svojho pôsobenia v Divadle Andreja Bagara stvárnila Jana Bittnerová desiatky postáv. Objavila sa po boku známych hercov, ako sú Eva Pavlíková, Marián Slovák, Ján Gallovič, Adela Gáborová, Marta Sládečková, Jozef Dóczy, Ivan Vojtek mladší či Robert Roth. Diváci ju mali možnosť vidieť napríklad v divadelnej hre Katarínka z Heilbronnu, kde si zahrala hlavnú postavu Katarínku či v hre O cárovi Saltánovi, kde stvárnila neúprosnú Militrisu. Objavila sa takisto v hre Vidiecka Lady Macbeth, kde si zahrala hlavnú postavu Sonetku či v slávnej Molièrovej hre Meštiak šľachticom, kde stvárnila postavu Nicole. Medzi jej významné úlohy patrí aj postava Florence v hre Čudná pani Savageová, postava Hanky v Ťapákovej hre Pacho sa vracia či postava pani Ľalie v Bednárikovom spracovaní klasického románu čínskej literatúry Ťin pching mej (v DAB prezentované pod názvom Pôvabné ženy v bohatom dome alebo Ťin pching mei).

V roku 1989 Jana Bittnerová spolu s ďalšími profesionálnymi divadelníkmi zakladá projekt Teatro Tatro, kde si neskôr v réžii Ondreja Spišáka zahrá dvojúlohu matky v hre belgického autora Michela de Ghelderoda s názvom Sir Halewyn. Ako hlavná postava v monodráme Salome od Jany Juráňovej medzi rokmi 1989 a 1992 odohrá Jana Bittnerová 150 reprezentácií po celom Československu.

Práca v divadle ju zaviedla na mnohé miesta. Okrem iného hrala v Bratislave a Prahe, ale aj v Budapešti, Krakove, Zakopanom, Petrohrade a Moskve.

Popri pôsobení v divadle si Jana Bittnerová zahrala aj v mnohých televíznych inscenáciách. Pod vedením Miloša Pietora sa objavila vo filmoch Živý sen či Májový víkend, v réžii Petra Opáleného si zahrala vo filmoch Nábrežie a Dúhová cesta, kde stvárnila hlavnú postavu Hanku. Ako Marta sa objavila vo filme Miesto pre dvoch osamelých cyklistov režiséra Doda Banyáka. V réžii Sone Valentovej si zahrala postavu Márie vo filme Plánka. Pod taktovkou Jozefa Bednárika sa zasa objavila vo viacerých televíznych rozprávkach ako Zbojnícke fašiangy, Noc pred Kračúnom či v trojdielnom príbehu Dunajské rozprávky. Diváci ju mali možnosť vidieť aj ako Jiřinu vo filme režiséra Stanislava Párnického … kone na betóne, ktorý je voľným pokračovaním slávneho filmu Pásla kone na betóne.

V roku 1992 odchádza Jana Bittnerová na zahraničnú stáž do Francúzska. Nastupuje na Národné konzervatórium dramatického umenia v Paríži (Conservatoire National Supérieur d’Art Dramatique) do ročníka Stuarta Seida a Maria Gonzaleza. Tento študijný pobyt v „Meste svetla“ sa jej stane osudným – v Paríži sa napokon usadí. Od roku 1996 hrá v rôznych divadlách v Paríži a okolí. Útočisko a rodinnú atmosféru nájde najmä v divadle Théâtre de la Tempête, kde sa pod vedením Philippa Adriena objaví vo viacerých predstaveniach, ako napríklad v Čechovovej hre Ivanov či v kolektívnom projekte Théâtre à vif : Rêves (Sny). Pod taktovkou Laurence Rennovej Penelovej zasa stvárni Aglaé v hre Misterioso-119 od súčasného frankofónneho autora z Pobrežia slonoviny Koffiho Kwahulého. Jana Bittnerová sa postupne objavuje aj v tých najznámejších parížskych divadlách, ako sú Théâtre du Chatêlet, Théâtre des Champs-Elysées, Théâtre national de Chaillot či v slávnych operách Palais Garnier a Opéra Bastille. Ako divadelná herečka a mímka pracuje pod vedením svetoznámych režisérov ako Richard Jones, Bob Wilson, Yánnis Kókkos, Fanny Ardantová, Zabou Breitmanová, Martin Duncan či James Gray. Nezabúda však ani na svoje korene. V roku 2018 spolupracuje s Českým centrom v Paríži, kde spolu s kolektívom An Telenner odprezentuje hru Viliama Klimáčka Liberté, égalité, électricité ou Jules Verne en Tchécoslovaquie (Sloboda, rovnosť, elektrina alebo Jules Verne v Československu), ktorú tento slovenský autor napísal vo francúzštine pri príležitosti stého výročia založenia Česko-Slovenska.

Talent Jany Bittnerovej neostane dlho bez povšimnutia ani u francúzskych či amerických televíznych a filmových režisérov. Od roku 2002 sa herečka objavuje nielen vo francúzskej televízii, ale aj v kinách po celom svete. Medzi jej najznámejšie snímky patria seriály Lea Parkerová, Avocats et Associés, L’Homme de la situation, Le Bureau des légendes, kde si zahrala Angelu či Femmes de loi, kde stvárnila asistentku doktora Persana. Objavila sa po boku známych hercov ako Jean-Pierre Darroussin, Michel Jonasz, Natacha Amalová či Sonia Rollandová. Z televíznych filmov zasa stojí za zmienku film Didiera Bivela Un homme parfait (Dokonalý muž), kde si zahrala po boku Loïca Corberyho z renomovaného divadla Comédie-Française.

Janu Bittnerovú majú diváci možnosť čoraz častejšie vidieť aj na veľkom plátne. Objavila sa vo filmoch ako Merci Docteur Rey, Lesní chodci, Paradise Found (Nájdený raj), Camille redouble, Dans la maison (V dome), Les Yeux jaunes des crocodiles, Microbe et Gasoil, Dheepan, La Mélodie či v pripravovaných snímkach Miss a L’Étreinte. Hrala pod vedením známych režisérov ako Andrew Litvack, Mario Andreacchio, Yann Gozlan, Jean-Pierre Mocky, François Ozon, Michel Gondry, Jacques Audiard, Ruben Alves či Benoît Delépine a Gustave Kervern. Objavila sa po boku takých zvučných mien, ako sú Jane Birkinová, Nastassja Kinská, Michel Vuillermoz, Fabrice Luchini, Kristin Scottová Thomasová, Emmanuelle Seignerová, Audrey Tautouová, Camille Cottinová, Lambert Wilson, Kad Merad či Emmanuelle Béartová. Vo filme Telle mère, telle fille stvárnila prísnu učiteľku baletu, ku ktorej chodí aj Mado (Juliette Binocheová). Vo filme I Feel Good (Je mi fajn s.r.o.), ktorý prišla osobne predstaviť na bratislavský festival frankofónneho filmu Crème de la crème, hrá Jana Bittnerová bizarnú účtovníčku Béatrice, ktorú život tak zničil, že už takmer zabudla na svoj detský sen – stať sa herečkou. Našťastie je poruke Jacques (Jean Dujardin), ktorý jej spolu so sestrou Monique (Yolande Moreauová) tento sen pripomenie a chtiac-nechtiac ju zapletie do série nezvyčajne komických dobrodružstiev.

Jana Bittnerová si zahrala aj vo viacerých krátkometrážnych filmoch. Za povšimnutie stojí najmä Le Cri du homard (Výkrik homára) režiséra Nicolasa Guiota, ktorý získal ocenenie César 2013 za najlepší krátkometrážny film. Spolu s Janou Bittnerovou si v ňom zahrali aj Miglen Mirtchev, Tatiana Gontcharovová či Anton Kouzemin. V dokumentárnom filme 1905, l’année lumière zasa Jana Bittnerová stvárnila Einsteinovu matku Pauline. Nechýba ani skúsenosť s hudobným priemyslom – Janu Bittnerovú možno vidieť aj v klipoch k piesňam Millénaire (One Shot) a You Don’t Have to Tell me (Slow Joe and the Ginger Accident).

Vďaka svojmu zvučnému hlasu a profesionálnej dikcii sa Jana Bittnerová uplatnila aj vo francúzskom rozhlase. Poslucháči France Culture aj France Inter majú možnosť už roky Janu Bittnerovú počuť v rôznych rozhlasových adaptáciách divadelných hier, poviedok, noviel a románov. Svoj hlas prepožičala postavám v inscenáciách L’Horreur se joue à guichets fermés, Ivan le Terrible (Ivan hrozný), Automne à Berlin (Jeseň v Berlíne), Passé recomposé, Les Passagers du Roissy-Express či Orson Welles dans la ruelle d’or (Orson Welles v zlatej uličke), ktorá rozpráva o výlete tohto amerického režiséra do Prahy. Jana Bittnerová hrala aj v rozhlasovej adaptácii Kafkovho Zámku či Černobyľskej modlitby, za ktorú dostala autorka Sviatlana Aľaksandravna Aleksijevičová v roku 2015 Nobelovu cenu.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Kino[upraviť | upraviť zdroj]

Filmy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2020: L’Étreinte – réžia Ludovic Bergery (sekretárka na fakulte)
 • 2020: Miss – réžia Ruben Alves (mama súťažiacej)
 • 2018: I Feel Good (Je mi fajn, s.r.o.) – réžia Benoît Delépine a Gustave Kervern (Béatrice)
 • 2017: La Mélodie (Orchestra Class) – réžia Rachid Hami (Yaëlova matka)
 • 2017: La Colle – réžia Alexandre Castagnetti (upratovačka)
 • 2017: Telle mère, telle fille (Baby Bump(s)) – réžia Noémie Sagliová (učiteľka tanca Madame Stanlowa)
 • 2015: Dheepan – réžia Jacques Audiard (suseda)
 • 2015: Microbe et Gasoil (Microbe & Gasoline / Mikrób a Gasoil / Pomaly a zbesilo) – réžia Michel Gondry (Madame Leloir)
 • 2014: Les Yeux jaunes des crocodiles (The Yellow Eyes of Crocodiles) – réžia Cécile Telermanová (Irina, opatrovateľka Iris)
 • 2012: Dans la maison (In the House / V dome) – réžia François Ozon (dvojníčka Yolande Moreauovej)
 • 2012: Camille redouble (Camille Rewinds / Znovu zamilovaná) – réžia Noémie Lvovská (učiteľka dejepisu a geografie)
 • 2011: Le Dossier Toroto – réžia Jean-Pierre Mocky (desiatnikova žena)
 • 2010: Captifs (Caged) – réžia Yann Gozlan (sestra obchodníkov so železom)
 • 2008: Soit je meurs, soit je vais mieux (Dying or Feeling Better) – réžia Laurence Ferreirová Barbosová (suseda)
 • 2003: Paradise Found (Gauguin / Nájdený raj) – réžia Mario Andreacchio (Suzanne)
 • 2003: Lesní chodci – réžia Ivan Vojnár (riaditeľka detského domova Hoffmanová)
 • 2002: Merci Docteur Rey – réžia Andrew Litvack (žena s bradou)

Krátkometrážne filmy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2018: Le Créneau (Bumper) – réžia Nirina Ralantoaritsimbaová (Madame Martinová, inštruktorka v autoškole)
 • 2014: Les Nautres – réžia Olivier Duchêne (sekretárka)
 • 2012: Le Cri du homard (César 2013 za najlepší krátkometrážny film) – réžia Nicolas Guiot (Olga)

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Televízne filmy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2019: Un homme parfait (Above Suspicion / Dokonalý muž) – réžia Didier Bivel (zdravotná sestra)
 • 2003: Můj otec a ostatní muži – réžia Andrea Sedláčková (Věra)
 • 1995: …kone na betóne – réžia Stanislav Párnický (Jiřina)
 • 1991: Dúhová cesta – réžia Peter Opálený (Hanka)
 • 1990: Nábrežie – réžia Peter Opálený (Vizma)
 • 1988: Dunajské rozprávky – réžia Jozef Bednárik (divožienka Dina)
 • 1988: Iba deň (poviedka Basa) – réžia Vladimír Štric (Edita)
 • 1987: Noc pred Kračúnom – réžia Jozef Bednárik (slúžka)
 • 1987: Zbojnícke fašiangy – réžia Jozef Bednárik (Filoména)
 • 1986: Tridsať sekúnd lásky – réžia Dodo Banyák (Gertrúda)
 • 1985: Plánka – réžia Soňa Valentová (Mária)
 • 1985: Manželstvo Kataríny T. – réžia Peter Hledík (Katkina kamarátka)
 • 1984: Cesta životom – réžia Ľubomír Vajdička (Ilonka)
 • 1984: Čertove volky – réžia Karol Strážnický (Žofka Kováčová)
 • 1984: Smejeme sa storočiami (epizóda 14 Príhoda v závode číslo 6) – réžia Miloš Pietor (Nataška)
 • 1983: Miesto pre dvoch osamelých cyklistov – réžia Dodo Banyák (Marta)
 • 1982: Májový víkend – réžia Miloš Pietor (Maja)
 • 1982: Živý sen – réžia Miloš Pietor (Marína)

Televízne seriály[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2017: Le Bureau des légendes (epizóda S03E04 a S03E07) – réžia Mathieu Demy a Hélier Cisterne (Angela)
 • 2014: Studio Bagel (epizóda S02E33 La Beauféthie) – réžia Théodore Bonnet (domovníčka)
 • 2013: Platane (epizóda S02E02 La fois où il avait fait waou en famille) – réžia Éric Judor a Denis Imbert (vrátnička na chorvátskom gymnáziu)
 • 2012: Interpol (epizóda S02E04 Les Poupées russes) – réžia Éric Summer (pasažierka autobusu)
 • 2011: L’Homme de la situation (epizóda 1 Pilote) – réžia Didier Bivel (Irina)
 • 2008: Avocats et Associés (epizóda S11E03 Guacamole) – réžia Bruno Garcia (domovníčka)
 • 2007: Femmes de loi (epizóda S07E05 Sur le vif) – réžia Gérard Cuq (Lisa, asistentka doktora Persana)
 • 2006: Léa Parkerová (epizóda S02E26 Effet de serre) – réžia Bruno Gantillon (upratovačka)
 • 1988: Posledný drak – réžia Jozef Bednárik (servírka)
 • 1986: Alžbetin dvor (epizóda 2 Prekliaty rod) – réžia Andrej Lettrich (žena Klimenta Ruttkaya)
 • 1985: Rozprávanie kvetu kamélie (epizóda 2 Meč Kusanagi) – réžia Jozef Bednárik (Chudoba)

Dokumentárne filmy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2005: 1905, l’année lumière – réžia Philippe Tourancheau (Pauline Einsteinová)

Divadlo[upraviť | upraviť zdroj]

Výber z divadelných postáv vo Francúzsku[upraviť | upraviť zdroj]

Činohra[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2018: Liberté, égalité, électricité ou Jules Verne en Tchécoslovaquie (Viliam Klimáček) – réžia Sophie Raynaudová, Compagnie An Telenner, České centrum v Paríži
 • 2014: L’Enlèvement au sérail (Christoph Friedrich Bretzner / Wolfgang Amadeus Mozart) – réžia Zabou Breitmanová (hlavná slúžka), Palais Garnier
 • 2014: Misterioso-119 (Koffi Kwahulé) – réžia Laurence Rennová Penelová (Aglaé), Renn Compagnie, Théâtre de la Tempête
 • 2012: Un chocolat ! Encore ? (detské predstavenie) – kolektívna réžia (Émilie), Compagnie La Sirandane
 • 2011: Théâtre à vif : Rêves (kolektívna tvorba) – réžia Philippe Adrien (Dina), Théâtre de la Tempête
 • 2008-2010: Ivanov (Anton Čechov) – réžia Philippe Adrien (Marfa Babakinová), Théâtre de la Tempête
 • 2003: La BaZooKa – réžia Sarah Crépinová a Étienne Cuppens (mladá mamička Olga), Centre Chorégrafique National du Havre Normandie
 • 1998-1999: Un voyage pas comme les autres – réžia Christophe Labas-Lafite (vojačka), Parc de la Villette
 • 1997-1998: Une place lucrative (Výnosné miesto) (Alexandr Nikolajevič Ostrovskij) – réžia Martina Šimová (Koukouchkina), Centre Mandapa, Centre d’animation Paris Anim’ Les Halles Le Marais
 • 1997: Pratic Hotel (Philippe Leroy) – réžia Philippe Leroy (Hélène), La Compagnie de l’Anima, Centre Mathis
 • 1996: Le Serpent (Had) (Mircea Eliade) – réžia Frédéric Klingberg & Valérie Sunerová (Madame Salomonová), Centre Mathis

Opera, balet a iné[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2019: Les Noces de Figaro (Figarova svadba) (Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais / Wolfgang Amadeus Mozart) – réžia James Gray (dedinčanka), Théâtre des Champs-Elysées
 • 2019: Parade (Pierre-Yves Macé) – réžia Martin Duncan (kuchynský clown), Théâtre du Châtelet
 • 2018: Alcina (Georg Friedrich Händel) – réžia Christof Loy (dvojníčka Morgany), Théâtre des Champs-Elysées
 • 2017-2018: La Cenerentola (Popoluška) (Gioacchino Rossini) – réžia Guillaume Gallienne (nevesta), Palais Garnier
 • 2016: Passion (muzikál) (Stephen Sondheim) – réžia Fanny Ardantová (talianska guvernantka), Théâtre du Châtelet
 • 2012: Carmen (Prosper Mérimée / Georges Bizet) – réžia Yves Beaunesne (dvojúloha Manuelita a majiteľka taverny), Opéra Bastille
 • 2005: The Bassarids (Les Bassarides) (Hans Werner Henze) – réžia Yánnis Kókkos (Ménade), Théâtre du Châtelet
 • 2003: Guillaume Tell (Friedrich von Schiller / Gioacchino Rossini) – réžia Francesca Zambellová (Madame Melchtalová), Opéra Bastille
 • 2002 a 2006: Juliette ou la Clé des songes (Georges Neveux / Bohuslav Martinů) – réžia Richard Jones (dvojúloha veštica a predavačka vtákov), Palais Garnier et Opéra Bastille
 • 2002-2003: La Femme sans ombre (Žena bez tieňa) (Richard Strauss) – réžia Bob Wilson (dvojníčka opatrovateľky a čínsky tieň), Opéra Bastille
 • 2002: 99 duos (tanečné predstavenie) (Jean-Claude Gallotta) – réžia Jean-Claude Gallotta, Théâtre national de Chaillot

Výber z divadelných postáv na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Rádio[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2018: 57, rue de Varenne (epizóda S04E03 Le Loup et l’agneau) (François Pérache) – réžia Cédric Aussir (jasnovidka), France Culture
 • 2015: Orson Welles dans la ruelle d’or (Jean-Paul Mougin) – réžia Étienne Vallès (Magda Devidlovová), France Culture
 • 2014: Nicolas de Staël, portrait de l’artiste sur fond rouge (Stéphane Lambert) – réžia Étienne Vallès (matka), France Culture
 • 2014: Une brume si légère (Sandrine Colletteová) – réžia Jean-Matthieu Zahnd (Ada), France Culture
 • 2014: La Petite Rose (Christophe Pagnon) – réžia Claude Guerre (Mamita), France Inter
 • 2013: Odyssea (Pascal Deux & Marion Doussotová) – réžia François Christophe (pani Veselá), France Culture
 • 2013: Série TV, une seule saison (France Jollyová) – réžia François Christophe (upratovačka), France Inter
 • 2013: Les Passagers du Roissy-Express (François Maspero) – réžia Jean-Matthieu Zahnd (pani Agnieszka), France Culture
 • 2012: Passé recomposé (Catherine Tullatová) – réžia Michel Sidoroff (poľská dedinčanka), France Culture
 • 2012: Rumeurs autour d’une encyclopédie du Silence (Pierre Senges) – réžia Laure Egoroffová (Ielena), France Culture
 • 2011: Les Radiateurs (Philippe Dohy) – réžia Cédric Aussir (Christine Kieslowská), France Inter
 • 2010: Le Château (Zámok) (Franz Kafka / adaptácia Stéphane Michaka) – réžia Cédric Aussir (sprievodkyňa), France Culture
 • 2009: Automne à Berlin (Cécile Wajsbrotová) – réžia Marguerite Gateauová (Agata Tuszyńská), France Culture
 • 2007: Ivan le Terrible (Ivan Hrozný) (Sergej Michajlovič Ejzenštejn) – réžia Michel Sidoroff (mladá zavraždená žena), France Culture
 • 2006: La Supplication : Tchernobyl, chroniques du monde après l’apocalypse (Černobyľská modlitba - Kronika budúcnosti) (Sviatlana Aľaksandravna Aleksijevičová) – réžia Christine Bernard-Sugy, France Culture
 • 2004: L’Horreur se joue à guichets fermés – réžia Myron Meersonová (hlavná postava Gabrielle Pittkowová), France Culture

Hudobné klipy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2014: You Don’t Have to Tell me (Slow Joe and the Ginger Accident)
 • 2000: Millénaire (One Shot) (pieseň z filmu Taxi 2)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

 1. ALMÁSSY, Oskar. Slovenská herečka si zahrala vo filme s Evou Green a aj pod vedením Luca Bessona. Teraz láka na bláznivú francúzsku komédiu. refresher.sk, 2019-03-08. Dostupné online.
 2. BERNASOVSKÁ, Petra. Jana Bittnerová: hosť Dobrého rána. slovensko.rtvs.sk, 2019-03-23. Dostupné online.
 3. BERNÁT, Daniel. Jana Bittnerová: Ide o charizmu, nie o veľkosť úlohy. film.sk (Bratislava: Slovenský filmový ústav), 2019-05. Dostupné online.
 4. filmeurope. Herečka Eva Pavlíková odporúča: Je mi fajn, s.r.o. mojakultura.sk (Bratislava: Fart Studio), 2019-04-04. Dostupné online.
 5. filmeurope. Jana Bittnerová – slovenská herečka, ktorej sa darí v Paríži. kinema.sk (Bratislava: Sector), 2019-03-02. Dostupné online. ISSN 1336-4197.
 6. JAREMKOVÁ, Mariana. Jana Bittnerová o francúzskej komédii Je mi fajn s.r.o. devin.rtvs.sk, 2019-03-12. Dostupné online.
 7. SEEBER, Elena. Paríž, môj Paríž. skrsi.rtvs.sk, 2019-03-25. Dostupné online.
 8. ŠČEPKA, Miloš. Rozhovor s herečkou Janou Bittnerovou. kultura.sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2019-04-02. Dostupné online.
 9. TÚRY, Jana. Jana Bittnerová: Bednárik mi povedal, že Paríž mi pristane. zena.sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2019-04-07. Dostupné online.
 10. ZALOVÁ, Simonetta. Šťastné a veselé, Parížanky. miaumagazin.sk (Bratislava: Mediage). Dostupné online.