Preskočiť na obsah

Olomoucké syrečky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olomoucké syrečky


Krajina pôvoduČesko
Mliekovyrábajú sa z tvarohu
Typmäkký zrejúci syr
Obsah tukupribližne 1%
Výraznosťvýrazná
Olomoucké tvarůžky
Olomoucké tvarůžky

Olomoucké syrčeky alebo Olomoucké tvarôžky (čes. Olomoucké syrečky, mor. Olomoucké tvarůžky, nem. Olmützer Quargel) sú druhom mäkkého zrejúceho syra.

Vyrábajú sa v Lošticiach v Olomouckom kraji a vyznačujú sa silnou vôňou až zápachom a žltou farbou. Syrčeky sú jediným českým syrom s výraznou, prenikavou chuťou, ktorá je závislá od stupňa prezretia a môže sa pohybovať v rozmedzí od jemnej až po zreteľne výraznú, a tvoria neodmysliteľnú súčasť českej kuchyne.

Syrčeky sa vyrábajú z nesyreného, kyslého tvarohu a okrem soli sa nepoužívajú žiadne konzervačné látky.

Olomoucké syrčeky sú vďaka veľmi nízkemu obsahu tuku (okolo 1%) vhodné pre dietetickú stravu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Najstaršie overené zmienky o výrobe tvarôžkov pochádzajú z 16. storočia, pričom už vtedy pravdepodobne predstavovali vtedajšie bežné jedlo. V priebehu storočí si zachovali pevné miesto na jedálničku (nechýbali ani na stole Rudolfa II.). Pôvodne boli vyrábané podomácky v obciach pri Olomouci, až do 19. storočia sa nazývali "selské" syrčeky. Olomoucké sa im začalo hovoriť, pretože sa predávali na olomouckých trhoch. Potom sa hlavná časť výroby presunula do Loštíc. Tunajšia produkcia je spojená s Josefom Wesselsom a ešte viac s jeho synom Aloisom, ktorý po roku 1892 prevzal manufaktúru a premenil ju na továreň. Rodina Wesselovcov sa časom stala najväčším výrobcom syrčekov a časom vytlačila miestnu konkurenciu a stala sa najväčším producentom v Česku. Alois Wessel dal ako veno svojím dcéram továrne. Každá mala svoju. Jedna mala iniciály A.W a druhá J.D. po zaťovi Jaroslavovi Dubskom. Neskôr si vzájomne konkurovali.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Pravé olomoucké syrčeky vyrába firma A.W. v Lošticiach pri Mohelnici v Olomouckom kraji už od roku 1876. Súčasťou podniku je aj od roku 1994 Muzeum Olomouckých tvarůžků.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Olomoucké tvarůžky na českej Wikipédii.